U Zagrebu je u subotu popodne završio treći po redu "Hod za život" na kojem se, prema procjenama policije, okupilom oko deset tisuća građana, a s kojeg je poručeno neka odgovorni u Hrvatskoj provode zakone i osiguraju zaštitu žena koje toliko često imaju problema na radnom mjestu samo zato što se odlučuju biti majke.
"Nedopustivo je da 75 posto onih koji se odluče na pobačaj navodi kao razlog egzistencijalne probleme. To u prijevodu znači da je razlog 75 posto pobačaja u Hrvatskoj bezobzirna i nesposobna politika koja je opustošila Slavoniju, napunila pučke kuhinje i tjera žene da nedjeljom rade u trgovinama bez adekvatnih naknada. To je poruka svima njima da tako dalje neće ići", rekla je glavna koordinatorica Hoda za život Hajdi Begović na Trgu bana Jelačića.
Naglasila je da je educiranje i pravo na pristup informacijama ključan dio obrane svakog začetog ljudskog života i "zato smo ovdje i hodamo".
"Ne možemo više zatvarati oči i gledati egzodus obitelji i podnijeti da obitelji važu mogu li si priuštiti dijete ili ne. Puna su usta ljudskih prava, a temeljno ljudsko pravo – pravo na život spremni smo ugasiti pod krinkom slobode i prava na izbor, slobode odlučivanja. Dajmo nerođenima glas", poručila je Begović.
Predstavnik inicijative "Život biraj" Dario Milić kazao je kako očekuju da odgovorni u Hrvatskoj provode zakone i osiguraju zaštitu žena koje toliko često imaju problema na radnom mjestu samo zato što se odlučuju biti majke.
"Mi muškarci koji danas hodamo Zagrebom, Splitom i Rijekom želimo poručiti - tu smo uz vas. Ovdje smo za svaku ženu i dijete. Biti muž svojoj ženi i otac svom djetetu najzahtjevnija je i najljepša uloga u životu svakog muškarca", rekao je.
Predstavnica inicijative "Život biraj" Marijeta Ščekić ustvrdila je da korištenje raznih medicinskih pretraga za otkrivanje neizlječivih bolesti imaju samo jedan cilj – eliminiranje bolesne djece te da je to suprotno konvenciji o ljudskim pravima i biomedicini.
"Dio ljudske stvarnosti su bolesti, neke su nasljedne, a neke nisu. Genetski poremećaji i bolesti ne oduzimaju vrijednost niti dostojanstvo ljudskom životu. Mi se zalažemo za društvo koje poštuje različitosti te slabije i ranjivije štiti, a ne eliminira. Oni imaju pravo na našu solidarnost i potporu", poručila je.
Jedan od redara na pozornici je nakon govora zaprosio svoju curu na pozornici, što je izazvalo oduševljenje sudionika manifestacije.
Okupljanje sudionika manifestacije Hod za život započeo je na Trgu dr. Franje Tuđmana, odakle su Ilicom krenuli prema Trgu bana Jelačića gdje su ih pri dolasku na pozornici dočekali pjesmom "Kako je dobro vidjeti te opet".
Uoči njihovog dolaska na Trg, policija je privela je sedam osoba koje su Ilici, u jednom trenutku, pokušale zapriječiti put sudionicima "Hoda za život" te su sjeli na ulicu gdje je povorka Hoda trebala prolaziti.
Cijela situacija riješena je prije nego što su sudionici Hoda stigli to tog mjesta gdje su bili protuprosvjednici.
Protuprosvjednici su nosili transparente "Zabrana pobačaja osuda je žene na smrt" i "Smrt fašizmu, sloboda pobačaju".
Unatoč upozorenjima policije nisu se micali te su privedeni u policiju.
Nakon govora organizatora, manifestacija je nastavljena koncertom, a nastupio je Tiho Orlić.
"Hod za život" prvi put u Rijeci- 15 djevojaka stalo na put koloni, intervenirala policija
U "Hodu za život" koji se prvi put u subotu održao Rijeci, po neslužbenim policijskim procjenama, sudjelovalo je oko 1500 sudionika, a na put koloni stalo je 15 djevojaka koje je interventna policija odnijela u policijsko vozilo, jer se nisu htjele maknuti s ceste.
Sudionici prosvjeda, među kojima je bilo mnogo obitelji s djecom, okupili su se na sredini Korza, noseći transparente na kojima je pisalo "Život je temeljno ljudsko pravo", "Otkucaji srca djeteta čuju se 21. dan od začeća, mama tada još ne zna za trudnoću", "Zanimljivo je da su svi koji se protive životu već rođeni", "Nisam izbor nego dijete", "Zaključak svih hrvatskih medicinskih fakulteta - život počinje začećem" i sl.
Članica organizacijskog odbora riječkog "Hoda za život" Maja Šimičić Rosandić novinarima rekla kako je cilj te manifestacija osvijestiti da život traje od začeća do smrti te o važnosti života. Ovo je edukativna i miroljubiva manifestacija, dodala je.
Sudionici hoda u zelenim, ružičastim, plavim i bijelim majicama i s balonima istih boja pjevajući su se uputili prema Ulici Ante Starčevića, ali je pred njih stalo 15 djevojaka s transparentom na kojem je pisalo "Što to ima u ljudima tužno da ulaze u tuđe slobode", pri čemu je slovo "A" napisano u krugu, kao simbol anarhističkog pokreta. Zapriječile su prolaz ulicom te su pred njih stali pripadnici interventne policije kako ne bi došlo do izravnog kontakta sa sudionicima hoda, a potom su one sjele na tlo.
Veći dio hodača je prošao kroz uski prolaz između djevojaka i zida, a članica organizacijskog odbora "Hoda za život" Blaženka Kulić zahtijevala je da policija oslobodi prolaz jer je riječ o prijavljenoj i dopuštenoj trasi manifestacije. Nakon što su djevojke odbile maknuti se, interventni policajci su ih odnijeli jednu po jednu u policijsko vozilo, kao i nekoliko mladića u njihovoj pratnji koji su verbalno napadali policajce.
Do krajnjeg odredišta "Hoda za život", na Trgu bana Josipa Jelačića stigao je potom i ostatak sudionika hoda te je manifestacija završila glazbenim programom, a obraćanja sudionicima nije bilo.
Blaženka Kulić je u izjavi za novinstvo nakon završetka hoda izjavila da je izuzetno zadovoljna odazivom ljudi na prvi riječki "Hod za život". No, optužila je gradonačelnika Rijeke Vojka Obersnela zbog situacije na početku Ulice Ante Starčevića, ocjenjujući da se nije smjelo dopustiti održavanje dviju manifestacija različitih gledišta o istim pitanjima u isto vrijeme jer se time, kako je navela, dovodi u opasnost sudionike.
U Rijeci se istodobno održava i Hod za slobodu.
"Ako postoje različita mišljenja logično je očekivati da može doći do sukoba", rekla je Kulić. Izrazila je zadovoljstvo time što u ovoj situaciji nije izbio incident, iako se, kako je ustvrdila, to željelo izazvati.
Prema njenoj informaciji, samo autobusima iz Istre, kvarnerskih otoka, Vinodola i drugih krajeva šire riječke okolice stiglo je 700 do 800 sudionika.
U Rijeci održan i "Hod za slobodu"
Na riječkom "Hodu za slobodu", koji je organiziran kao reakcija na "Hod za život", također u subotu, sudjelovale su stotine ljudi, a na čelu povorke, od Jadranskog do Trga 128. brigade Hrvatske vojske, nosili su transparent sa sloganom "Za izbor, za različitost, za ljubav" i hrvatske zastave.
Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel poručio je okupljenima da je ponosan jer je hodao s njima i jer ih toliko ima.
Obersnel: Šutljiva većina mora se probuditi i reći - dosta
"Moramo pobijediti, ova borba neće biti laka, a pobijedit ćemo, jer nas nosi istina i naša energija," rekao je. "Danas moramo govoriti ne samo o ženskim pravima, nego puno šire - ugrožavaju se prava žrtava nasilja, nacionalnih manjina, istospolnih zajednica, prava raznolikih brakova, samo je pitanje tko je sljedeći," naveo je i poručio "dosta je."
Rekao je i da se "velika hrvatska šutljiva većina mora probuditi i jasno reći 'dosta'".
"Ne želimo živjeti u državi u kojoj nam oduzimaju prava. Svaka sloboda je izborena, i to krvavo, počevši od općeg pojma slobode do slobode manjina, pojedinca, prava glasa, slobode žena", rekao je i nastavio da se ne može miriti s onima koji nastoje ograničiti te slobode koristeći se pritom manipulacijama, lažima i netransparentnim financiranjima.
"Nemojte se bojati reći ne, nemojte se bojati govoriti. Pobijediti možemo samo glasnom istinom i glasnim 'ne'" rekao je Obersnel te dodao kako se nada da će im se pridružiti i ostali gradovi.
Volim grad koji misli, volim grad koji brani slobodu, poručio je.
"Hod za slobodu" organizirala je inicijativa "Građanke i građani Rijeke", ističu kako je to njihova reakcija na "Hod za život" i da žele spriječiti jačanje konzervativizma i pokušaj ograničavanja prava manjina i pojedinca na slobodan izbor odnosno pravo žena na pobačaj, pravo na zaštitu od nasilja, prava istospolnih zajednica i druga prava.
U inicijativi su: udruga PaRiter, Ri Rock, Kombinat, Filmaktiv, SOS Rijeka, Delta, Smart, Lori, Liburnija Film Festival i Molekula te Centar za ženske studije Filozofskog fakulteta u Rijeci.
Iva Davorija iz Udruge PaRiter rekla je da je Rijeka "budna", da prati zbivanja i ne da svoja prava.
U 2018. se opet borimo za teško stečenu slobodu, no sada nas neprijatelj izjeda iznutra, rekla je te navela da se ponavlja borba za autonomiju ženskog tijela i pobačaj, koji mora biti legalan i dostupan, uz odgovarajuće obrazovanje i kontracepciju.
"Moje tijelo, moj izbor, moja prava, i to vrijedi za sve žene, za sve štrace i drugotne, za svaku ženu", rekla je. Dodala je da su danas na redu žene, jučer istospolne zajednice i nacionalne manjine, upitavši tko će ostati slobodan. Borimo se za ljubav, za slobodu bez kompromisa, nema predaje, poručila je.
Zelenika: Sloboda je stvaralaštvo, a ne plagiranje
Pročelnica gradskog Odjela za odgoj i školstvo Sanda Sušanj ocijenila je da je "vrag odnio šalu", da se odašilju poruke o ukidanjima prava i da treba reagirati. Smatra da svaka žena mora imati pravo na prekid trudnoće, da svako dijete ima pravo na izbor, svaki čovjek pravo na obitelj, djecu, slobodu, kretanje.
Tajana Josimović iz Prostora plus kazala je da su se žene slobodne rodile, prava same izborile i da će se za njih boriti, poručivši "smrt fašizmu - u svim oblicima."
Na skupu su govorili i sveučilišni profesori Jasminka Juretić, Saša Zelenika i Ivan Cerovac, umjetnice Mila Čuljak i Aleksandra Stojaković Olenjuk, jedan od dragovoljaca Domovinskog rata i drugi.
Zelenika je kazao da je sloboda ljubav, a ne mržnja, da sloboda nije fašizam i ustaštvo, da je sloboda poštovanje, pravo na obrazovanje i zdravstvo, a ne privatizacijska pljačka i korupcija. Rekao je da je sloboda stvaralaštvo, a ne plagiranje, da je sloboda građanski i spolni odgoj, a ne nametanje vjeroučenja, da je sloboda cijepljenje i evolucija, a ne kreacionizam, da je sloboda pravna država, da sloboda nisu šatori i plinske boce na ulicama, da sloboda nije isključivost, itd.
Voditelj na skupu i novinar Ernest Marinković rekao je da se sa skupa šalje poruka o Rijeci kao gradu otvorena srca, gradu različitosti, uključivosti i slobode. Poručio je da "njihovo domoljublje nije ekskluzivno, da ne vole oni zastavu više od nas, da je hrvatska zastava i naša." Naveo je i to da se "boji da se sprema smjena na čelu Novoga lista te da mu u preostaje samo izraziti duboku sućut."
U glazbenom dijelu nastupili su Damir Urban, Vlado Simčić - Vava, Šajeta, Duško Jeličić - Dule, skupine "Če bo bo, če na na", "Š.T.B.K.", Maja Posavec , Izet Medošević. Šajeta je Željki Markić poručio je da "ima sve sakramente", a svima da "Rijeka nije ravna ploča", uz "Smrt fašizmu" i "Forca Fiume".
Na novinarski upit, iz operativnog dežurstva Policijske uprave primorsko-goranske naveli su da se procjenjuje da je na skupu bilo oko 550 ljudi.
Na portalu novilist.hr objavljeno je pak u 10 sati, kada je počeo Hod za slobodu, da se na Jadranskom trgu, po nekim procjenama, okupilo čak dvije tisuće ljudi i da stalno pristižu.
"Hod za život" u Splitu
U organizaciji Udruge Dalmacija za život u Splitu se u subotu održava "Hod za život" tijekom kojeg su okupljeni u povorci krenuli sa Zvončaca i Zapadnom obalom stigli do Rive gdje je glavni dio programa.
Ni organizatori, ni policija nisu željeli iznijeti podatak koliko je okupljenih na splitskom "Hodu za život" a prema novinarskoj procjeni radi se o nekoliko tisuća ljudi. Okupljanje je počelo u parku na Zvončacu u 10 sati, a kolona je u 11 sati krenula prema Rivi. Slogan hoda je "Sva ljudska prava počinju začećem"
Sudionici "Hoda za život" nosili su transparente na kojima je među ostalim pisalo "Za život - Za ljubav - Za Boga", "I ja želim živjeti", "Život ne pruža garancije, ali abortus ne pruža šansu", "Dalmacija za život", "Jadno je da dijete treba umrijeti kako biste vi živjeli kako želite", "Želim se rodit",
Mnogi u koloni poveli su i svoju djecu.
Goran Velić, član inicijative je tom prigodom izjavio "da im je osnovni cilj prenijeti znanstvenu istinu da život počinje začećem".
"Zahtijevamo da se društvo u cjelini prema životu u maternici odnosi jednako kao nakon rođenja. Danas ne hodamo samo za ljudski život već i za nemoćne, bolesne i one koji su napustili Hrvatsku. Želimo im probuditi nadu i dati tračak optimizma koliko je moguće, te nadležnima poručiti da se uhvate u koštac s problemima", poručio je Velić. Svojim hodom za život, dodao je Velić, pozvali su društvo da zaštiti prava na život svakog ljudskog bića od njegovog začeća do prirodne smrti, ali i na pružanje podrške trudnicama, majkama i obiteljima.
Organizatorica splitskog "Hoda za život" Ružica Gulam je rekla kako je malo potrebno da se osjeti radost života. Istaknula je kako je "Hod za život" miroljubiv i dostojanstven. "Želimo da se svaki život zaštiti. Uz pomoć ljubavi i istine borit ćemo se za svaki ljudski život", poručila je Gulam
U Hodu za život bio je i župan Blaženko Boban koji je novinarima izjavio da je tu jer smatra kako je svaki život važan, pogotovo u Hrvatskoj s obzirom na demografsku sliku, te dodao da su svi tu i za invalide, obespravljene i one koji su napustili Hrvatsku.
Gradonačelnik Andro Krstulović Opara u Hodu je bio sa suprugom. Rekao je da su se ovom mjestu okupili ljudi koji misle isto što i on. "To su ljudi koji su za život, obitelj i domovinu. Mirni ljudi koji su s osmjehom ispunili ovaj lijepi prostor Splita. Na Hodu sam bio prošle godine, a nadam se da ću biti i sljedeće", rekao je gradonačelnik Opara.
Sudionike "Hoda za život" na Rivi zabavlja grupa Dalmatino. Sve sudionike Hoda za život koji su željeli sudjelovati u današnjoj povorci gradski su autobusi prebacivali do Zvončaca jer je zbog te prigode policija blokirala tri gradska raskrižja - Gunjačinu ulicu i Šetališta Ivana Meštrovića, Ulicu Dražanac i Obalu kneza Branimira, te Obalu hrvatskog narodnog preporoda. (Hina)