PULA

Možemo!Pula: potrebna je suradnja svih za rješavanje krize na Kaštijunu

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Rješavanje krizne situacije na Kaštijunu zahtijeva suradnju svih gradova u Istri, županije, Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja i Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti, poručio je u nedjelju u priopćenju Možemo! Pula.

Pulski Možemo to je poručio uoči sutrašnjeg sastanka istarskih gradonačelnika i župana na Kaštijunu te najavljenog prosvjeda u organizaciji građanske inicijative "Čist zrak duga ljubav".

Navodeći da su u subotu neugodni mirisi iz županijskog Centra za gospodarenje otpadom Kaštijun preplavili okolna naselja, iz Možemo ističu da je to posljedica zaustavljanja procesa obrade smeća zbog sad već drugog kvara na postrojenju u dva tjedna i nastavka prihvaćanja smeća iz cijele Istre.

Smatraju da će situacija svakim danom biti sve alarmantnija. Mjere za ublažavanje širenja smrada truljenja odloženog otpada, koje su se primjenjivale u početku s većim količinama postajat će sve manje učinkovite, a time i prosvjedi javnosti sve žešći, upozoravaju dodajući da smjena direktora Kaštijuna prije istrage o uzroku kvara neće pomoći rješavanju problema s Kaštijunom.

Naime, smatraju, otkaz stručnjaku, koji poznaje radni proces i može voditi Kaštijun, u ovom kriznom trenutku velika je pogreška, a zasigurno u ovoj situaciji, kako su naveli, neće pomoći imenovanje vršiteljicom te dužnosti pročelnice za lokalnu samoupravu grada Pule Anje Ademi, bez ikakvog iskustva u tim poslovima.

"Zbog drugog kvara na postrojenju, za čiji je popravak potrebno oko osam tjedana, odlaganje smeća iz cijele Istre na otvorenu plohu na Kaštijunu nije prihvatljiva metoda rješavanja krizne situacije. Uz takav pristup rješavanju problema Grada Pule, većinskog vlasnika Kaštijuna, razumljivo je da su građani najavili prosvjed", istaknuli su predstavnici Možemo! Pula.

Odgovornost za ovu kriznu situaciju, po njima, snose sve jedinice lokalne samouprave koje na svom području nisu organizirale učinkovito odvojeno prikupljanje otpada kao ni izdvojeno prikupljanje biorazgradivog otpada, već nastavljaju s neprihvatljivom praksom dopremanja prevelikih količina smeća na Kaštijun. Stoga, drže, "zajedništvo je u ovoj kriznoj situaciji potrebnije nego ikad".

"Iz prihvaćanja odgovornosti za situaciju trebaju uslijediti konkretne mjere, čija primjena ima cijenu. Zbrinjavanje otpada na drugim lokacijama u Hrvatskoj ili inozemstvu ima visoku cijenu, a za inozemstvo je problematična i duga birokratska procedura izdavanja dozvole. U plaćanju cijene trebaju sudjelovati svi - jedinice lokalne samouprave u Istri, Županija, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja i Fond za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti", zaključili su iz Možemo! Pula.

Pozvali su Skupštinu društva Kaštijun da na sastanak u ponedjeljak pozove i predstavnike radne skupine za civilni nadzor, kako bi javnost, koja će trpjeti sve posljedice, bila direktno upoznata sa situacijom i stavom svih odgovornih. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter