REGULACIJA PROMETA NA GRANICAMA

MINI EU ILI MINI JUGOSLAVIJA? Obnavlja se inicijativa "mini Schengena" na zapadnom Balkanu. No što to zapravo znači?

| Autor: Dubravko GRAKALIĆ
Ilustracija (Arhiva)

Ilustracija (Arhiva)


Zapadni Balkan ukida granice i stvara ekonomsku zajednicu. Ekonomska povezanost Srbije, BiH, Albanije, Kosova i Sjeverne Makedonije pod sponzorstvom Bruxellesa i Washingtona sve je izglednija

Iako su schengenska pravila putovanja stanovništva preko granica Europske unije posljednjih mjeseci, zbog pandemije korona virusa, u najvećoj mjeri dokinuta, u europskoj i napose balkanskoj politici sve se više govori o „mini Schengenu“ odnosno o snažnijoj ekonomskoj i prometnoj povezanosti zemalja Zapadnog Balkana. Zamisao stvaranja zone slobodne trgovine Srbije, Kosova, Albanije i Sjeverne Makedonije nije posve nova – kroz politiku i medije sporadično se provlači posljednjih nekoliko godina – rujanski razgovori u Washingtonu između Donalda Trumpa, Aleksandra Vučića i Avdullaha Hotija pokrenuli su tu inicijativu s mrtve točke, čemu se priklonila i Europska unija.

Štoviše, u prihvaćanje te ideje ušla je i Bosna i Hercegovina čiji su članovi predsjedništva Željko Komšić, Milorad Dodik i Šefik Džaferović nakon posjeta Bruxellesu prošlog tjedna naglasili da su spremni za inicijativu „mini Schengen“ bez obzira na činjenicu da su je prije odbacivali. Podršku ulasku BiH u moguću labavu ekonomsko-bezgraničnu asocijaciju država podržao je u bosansko-hercegovačkoj javnosti i Valentin Inzko, visoki predstavnik međunarodne zajednice u Sarajevu, iz čega se zaključuje da trenutačno najutjecajniji međunarodni čimbenici žele stvaranje carinske unije i ekonomsku povezanost od Banja Luke do Skopja i Tirane. Neki to već nazivaju „malom Europskom unijom“, dok su kritičari skloniji izrazu „mini Jugoslavija“ te najavljuju dominaciju Srbije zbog izjava nekih njezinih čelnika. Sporan je i status Crne Gore koja je daleko odmakla u pregovorima za članstvo u Europskoj uniji i o čijem će priključenju „mini Schengenu“ odlučivati nova vlast u Podgorici.

- Zahvaljujući ovoj inicijativi, sve će biti brže i jeftinije. Osobito će biti poboljšanja u smislu protoka ljudi i resursa. Sve će biti lakše, ali to će biti i svojevrsna vježba za „veliki Schengen”. Ako će „mali Schengen” biti uspješan, šanse da se dobro uđe u “veliki Schengen” će biti veće, rekao je Valentin Inzko u izjavi za Dnevni Avaz nakon posjeta BiH deputacije Bruxellesu.

Samim članovima te delegacije nije posve razvidno gdje to EU sada gura Bosnu i Hercegovinu.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter