u bjelovaru

Međunarodnom izložbom konja gidrana počela Terezijana

| Autor: Hina

Međunarodnom izložbom konja pasmine gidran u petak je u Bjelovaru počela Terezijana - najveća bjelovarska međunarodna, turistička, kulturna i zabavna manifestacija koja se održava 24. godinu zaredom.

Atraktivnu izložbu na kojoj je prikazano 20 grla iz Hrvatske i Mađarske organizirala je Hrvatska udruga uzgajivača gidran pasmine konja, a riječ je o pasmini koju su, među ostalima, koristili husari, pripadnici lake konjice iz doba Austrougarske. Poveznica je to sa središnjim događajem Terezijane, scenskim prikazom dolaska carice Marije Terezije, osnivačice Bjelovara u taj grad.

Prema najavama organizatora, Turističke zajednice Bilogora – Bjelovar, carica će u pratnji husara na gidranima u kostimiranoj povorci koja bi trebala brojiti više od 300 sudionika Bjelovar posjetiti u subotu navečer, a već idućeg popodneva zakazan je njezin ispraćaj.

Na programu je i sedam koncerata, a jedna od posebnosti ovogodišnje Terezijane je scenski prikaz inspiriran mitovima i legendama Bilogore pod nazivom Babutučka vojna.

Pasmina konja gidran

 Osnivač pasmine konja gidran je arapski punokrvni pastuh Gidran Senior, kojeg je barun Fechtig kupio 1816. godine u Trstu. Ovaj značajni pastuh visine 155 cm oždrebljen je 1809. u pustinjskom području plemena Hagdi Hamdanie. Pastuh je 1818. godine premješten u vojnu ergelu Bábolna u Mađarskoj gdje je započeo uzgoj i nastanak gidran pasmine, te se danas smatra originalnim začetnikom ove pasmine.

 Podpukovnik Lobkovicz, ondašnji ravnatelj ergele Mezőhegyes izvršio je reorganizaciju ergele 1855. godine temeljem rodoslovlja i genealoške strukture.

 Ministarstvo obrane Habsburške Monarhije je 1855. godine priznalo pasminu Gidran kao zasebni uzgoj. U konačnom formiranju pasmine i u popravljanju uporabnih svojstava pasmine sudjelovali su engleski punokrvnjaci, često u kombinacijama sa arapskim kobilama.

 Obzirom na genetske temelje i na unapređenje uzgoja tijekom povijesnog razvoja gidran pasmina u uporabi je u rekreativnom i profesionalnom konjičkom sportu, odnosno u segmentu jahaćeg i zaprežnog konja, navode iz Hrvatske poljoprivredne agencije (HPA).

 Intenzivan uzgoj gidran pasmine konja u Republici Hrvatskoj je relativno novo potaknut i malobrojan, no od 2009. godine obilježen je povećanjem uvoza uzgojno valjanih životinja što se odrazilo na ukupan broj ove populacije konja. Uzgojnim područjem ove pasmine smatra se cjelokupni prostor Republike Hrvatske.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama