U priopćenju podsjećaju kako je ministar u ožujku mještanima iznio plan rješavanja problema smrada iz centra Marišćine po kojemu su se tijekom svibnja i lipnja trebali provesti radovi otplinjavanja te riješiti problemi štetnih emisija i onečišćenje zraka. Ministar je, podsjećaju, rekao da će, ako se tom akcijom ne uspije riješiti problem smrada i onečišćenja zraka, zatvoriti Marišćinu.
Članovi udruge smatraju da je riječ o zabludi i obmani jer radovi još traju radovi, a smrad iz Marišćine je sve jači i otrovnim emisijama djeluje na sve veće područje.
Smatraju da su uspjeli samo radovi na umjeravanju mjerne postaje Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije na Marišćini te da je ona sada tako "umjerena" da ne pokazuje prekoračenja bilo kojeg parametra te da se, ako vrijednosti onečišćenja počnu rasti, jednostavno prestaje s mjerenjima.
Iz Eko stožera ističu da je ministar Ćorić u međuvremenu vrlo žurno, ignorirajući primjedbe javnosti i bezobzirno kršeći sudske odluke i zakonsku regulativu, izdao novo rješenje o okolišnoj dozvoli, u kojem se navodi da je 'planirani vijek centra 30 godina' te da mještane, po tome, čeka još 30 godina udisanja otrovnih tvari i plinova i život u nedostojnim uvjetima.
Bahati odgovori iz 'Ministarstva zabluda i obmana'
Navode da su na "upućene apele, poruke, pisma i telefonske pozive dobili bahate i bezobrazne odgovore iz 'Ministarstva zabluda i obmana'. Tvrdi se tako kako je 'ministar zagađenja okoliša' svoje 'obećanje' o smanjenju emisija sumporovodika (H2S) proveo, da mjerna stanica ne pokazuje onečišćenje i da je smrad koji se i dalje širi oko Marišćine problem vlasnika, tvrtke Ekoplus, kao operatera postrojenja, a ne trenutnog ministra i njegovog ministarstva."
Smatraju da se ministar poigrava s građanima i manipulira činjenicama te da "očito nema granice koju ova interesno lobistička klika u ministarstvu neće prijeći u obrani neobranjivog koncepta izgradnje nefunkcionalnih, tehnološki zastarjelih, ekološki neprihvatljivih, ekonomski neodrživih i zdravstveno opasnih centara s tehnologijom mehaničko-biološke obrade koja u ovakvoj izvedbi ne postoji nigdje u svijetu."
"Centar Marišćina, kao i istarski Kaštijun obična su odlagališta pomiješanog smeća, neuređena i neusklađena s osnovnim EU direktivama i zakonskom regulativom Hrvatske, pa stoga nekontrolirano, osim stakleničkog metana, emitiraju i otrovne plinove. 'Obrada' pomješanog smeća postoji samo na papiru, da se opravda bacanje smeća na smetlište, a u stvarnosti nikakva obrada i proizvodnja gorivog otpada zapravo ne postoji", poručuje se u priopćenju.
Iz Eko stožera još su naveli da će ponovno poduzeti pravne akcije za poništenje rješenja o okolišnoj dozvoli i zatražiti sudsku zaštitu od štetnih emisija.
"Strpljenje mještana Viškova je odavno potrošeno, a sigurni su da pravne akcije neće donijeti rezultat. Opći je stav mještana da se jedino radikalnim akcijama, koje će proizvesti dovoljno jak pritisak cjelokupne javnosti, može konačno donijeti rješenje o zatvaranju smetlišta koje se pompozno naziva ŽCGO Marišćina", poručili su iz Kriznog eko stožera Marišćina.