PU ISTARSKA
Dvije su vijesti ovih dana iz korona-Hrvatske zainteresirale i svjetsku javnost, prije svega podatak o jučerašnjem rekordnom broju preminulih i vijest da je hrvatski premijer Andrej Plenković zaražen virusom. ”Hrvatski premijer i njegova supruga testirali su se i pozitivni su na virus”, naslov je teksta u ”New York Timesu”, uz fotografiju Plenkovića, Gordana Jandrokovića i Tome Medveda iz Vukovara. Ugledni list piše da je premijer pozitivan upravo u trenutku kada je Hrvatska napustila najslabiju strategiju u borbi protiv virusa u Europi i uvela stroža pravila jer su pacijenti preplavili bolnice. Citira se priopćenje hrvatske vlade da je Plenković kod kuće i da se dobro osjeća.
NYT tako piše da je Hrvatska doživjela nagli porast novih infekcija od kraja listopada i da je bilo 1786 smrtnih slučajeva u zemlji sa četiri milijuna stanovnika. ”Hrvatska je ovog proljeća obuzdala pandemiju uvođenjem nekih od najstrožih mjera u Europi, ali su ograničenja napuštena zbog turizma i nisu vraćena u jesen”. Navodi se da su mjere posljednjih mjeseci bile blage, pa je premijer čak sudjelovao u Koloni sjećanja u Vukovaru s više od 1000 drugih ljudi. ”Grad sada bilježi porast novih zaraza”.
Citiraju se i Plenkovićeve riječi da policijski sat i druge represivne metode ”nisu opcija”, ali je na kraju došlo do usvajanja novih ograničenja, a usvojene su i novčane kazne za svakoga tko krši odluke. NYT konstatira da je do sada pet ministara iz Plenkovićeve vlade bilo pozitivno na Covid, uključujući i ministra zdravstva Vilija Beroša. I dok se i svjetski mediji bave Plenkovićem koji je u samoizolaciji, premijeru su se javili mnogi državnici, zaželjevši mu brzo ozdravljenje. Lista je podugačka, od šefice Europske komisije Ursule von der Leyen do čelnika Svjetske zdravstvene organizacije Tedrosa Adhana Ghebreyesusa.
A u zemlji se vodila žestoka polemika jesu li predložene mjere korektne, prije svega kazne predviđene za građane, ali i dilema kako će se kontrolirati privatna okupljanja u kućama. ”Cinkanje susjeda”, kako je to prozvao jedan od čelnika opozicije Arsen Bauk, zaista je nakaradna zamisao koja asocira na jedno grubo vrijeme komunizma iz našeg susjedstva, kada je bio običaj da u zgradama građana Mađarske, Poljske, Istočne Njemačke i tadašnje Čehoslovačke susjed tuži susjeda. Policija je željela razjasniti te nove mjere, ali nije to učinila baš posve jasno pa ostaje pitanje hoće li građani jedini platiti ceh za buktanje epidemije koju oni koji su trebali nisu zaustavili.
I zaista, sada se pokazala katastrofalna strategija koja je vođena poslije ljeta, a djelomično i u kolovozu. Hrvatska je ostala valjda jedina zemlja, uz Švedsku, koja se odlučila na sasvim blage ili gotovo nikakve mjere, bez obzira na upozorenje stručnjaka, prije svega onih koji nisu vezani za niti jednu političku opciju. Čekalo se, dopuštalo svašta, od svadbi do derneka navijača, pa sve do Vukovara gdje se na jednom mjestu našlo više stotina ljudi. Posljedice su tu, pa druge europske države koje su se na vrijeme odlučile na drastičnije mjere sada razmišljaju o popuštanju, a mi tek čekamo što će nam donijeti dani oko Božića i Nove godine.
Vjerojatno ništa dobro, a onda će na dnevni red sigurno doći i pitanje zbog čega je toliko smrtnih ishoda i jesu li se mnogi takvi slučajevi mogli spriječiti. Odgovor nije teško naći. Moglo se naravno pravim mjerama zaustaviti ovakvu epidemiju, pa bi i posljedice za ljudske živote i cijelo gospodarstvo bile bolje.