OPTIMIZAM ZA NAUTIČKI TURIZAM

KAPETAN ANDRIJA ŠIMIĆ TVRDI: U megajahtingu ćemo ostvariti iste rezultate kao prošle godine!

| Autor: Milan PAVLOVIĆ
(M. MIJOŠEK)

(M. MIJOŠEK)


Što zbog loših vijesti koje su iz dana u dan stizale iz raznih dijelova svijeta, što zbog mnoštva nepoznanica i neizvjesnosti u kojem će se smjeru razvijati epidemija koronavirusa, planovi za turističku sezonu koja je pred nama još prije nekoliko tjedana bili su pesimistični i prožeti poprilično sumornim prognozama. No planovi se u ovim vremenima izuzetno brzo mijenjaju i prilagođavaju novonastalim okolnostima, pa je i izuzetno dobra epidemiološka slika koju od polovice svibnja bilježimo na našim prostorima dala snažan vjetar u jedra otvaranju granica i dolasku prvih postkorona gostiju na naše more i obalu.

Led su, kao što je i najavljivano, probili kamperi i nautičari, odnosno one dvije skupine turista kojima i u godinama koje su normalnije od ove socijalna distanca ne samo da nije strana, već je naprotiv i poželjna. Posebno se to odnosi na zaljubljenike u more i valove koji svoje odmore najčešće koriste kako bi na kraće vrijeme pobjegli od civilizacije i uobičajenog ritma dnevnih obaveza, te u društvu obitelji ili prijatelja svojim brodicama obilaze Jadran u potrazi za pustim i mirnim uvalicama. U toj ćemo ih ulozi, to je sad već sasvim izvjesno, imati prilike vidjeti i ovoga ljeta, a procjene stručnjaka su, da bi nakon ogromne neizvjesnosti koja joj je prethodila, ovo na koncu mogla ipak biti jedna sasvim pristojna nautička sezona.

"Mi smo još koncem ožujka počeli na tu temu razgovarati s ministarstvima mora i turizma i usprkos ogromnoj dozi pesimizma koja nas je pritiskala sa svih strana, od početka se oko te priče pokušala stvoriti pozitivna atmosfera. Od početka se počelo razmišljati na način 'kad bi išlo na bolje, što onda?', odnosno što bi se prvo moglo otvoriti. I jahting je tu bio na prvom mjestu", kazao nam je kapetan Andrija Šimić, vlasnik Pomorske agencije Simmor, komentirajući dolazak prvih stranih nautičara na naše more.

Čim se ukazala prva prilika i kad je početkom svibnja krivulja opasnosti od širenja epidemije krenula prema dolje, jahting je odblokiran.

"Prvi rezultati su odlični, a ja sam siguran da će rezultati koji se budu vidjeli u listopadu ili studenom, kad sezona bude okončana, biti također odlični. Sezona možda neće biti kao prošlogodišnja, ali nitko to i ne očekuje. Međutim ja vjerujem da neće biti ni puno lošija, a to je u ovakvim okolnostima i onome čemu smo se mogli nadati prije samo mjesec dana, gotovo pa ravno čudu", kaže Šimić.

Podsjeća na čuvenu Pompejevu poruku rimskim mornarima "Ploviti se mora, živjeti nije neophodno", što je kaže moto koji na neki način u genima nose svi oni koji su vezani za more i uz more. Svima njima ne samo neizlazak na more, već i nemogućnost izlaska na ulici jako je teško pao, kaže Šimić, te su nestrpljenjem čekali da s popuštanjem mjera na taj način započnu svoj povratak u normalu.

"Čim su dobili nekakvo zeleno svjetlo i informaciju da postoji zemlja u kojoj sunce još uvijek grije, ta ekipa se okrenula prema nama", slikovit je naš sugovornik.

Prve najave stigle su od vlasnika mega jahti koji su najavili svoj dolazak čim su dobili informaciju da se Hrvatska "otvara".

"Naša agencija već ima u najavi 30-ak brodova, a ja očekujem da bi ovog ljeta mogli imati oko 300-tinjak mega jahti u cijeloj sezoni što je, ponovit ću, nešto za što bi da se itko od nas i usudio pomisliti u ožujku vjerojatno vrlo brzo dobio luđačku košulju. Krenuli smo, gužvi neće biti, a na mjestima gdje se nautičari budu zaustavljali i u marinama njihovi domaćini će se pridržavati svih propisanih mjera epidemioloških službi. Moje mišljenje je da ćemo u megajahtingu ostvariti slične rezultate kao i lani, dok će brodice za iznajmljivanje vjerojatno osjetiti promjene, no ja vjerujem da bi i oni mogli poslovati na oko 30 posto prošle godine što je, opet ponavljam, još do jučer bila znanstvena fantastika.", zaključuje Šimić.

O otvaranju hrvatskog Jadrana za nautičare pisalo se proteklog vikenda i u mnogim europskim medijima, a španjolski El Mundo u tekstu pod naslovom "Hrvatska peca u vodama Balearskih otoka" konstatira kako su zbog epidemije koronavirusa mnogi njihovi inozemni gosti već krenuli put Jadrana na kojem više nema strogih mjera. Novine ističu kako i neke multinacionalne kompanije premještaju flote na hrvatsku obalu i u oglasima navode kako "u Hrvatskoj nema karantene od 14 dana". Godinama je ovo španjolsko otočje u Sredozemnom moru središte nautičkog turizma s izuzetnim rastom broja jedrilica što je gospodarstvu tih otoka donosilo desetke milijuna eura svakog ljeta. Ondje je registrirano više od 350 kompanija usmjerenih na tržište srednje Europe koje su ovih dana zabrinute zbog učestalih otkazivanja ili odgode rezervacija. Šteta koju zbog toga trpe je ogromna, pa je seoba prema Jadranu očito zadnji pokušaj da se ovog ljeta u tom biznisu pokuša spasiti što se još spasiti da.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter