ZAGREB

Inicijativa: Hrvatska treba specijaliste limfologe

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Inicijativa ‘Život s limfedemom’ iz Splita uz Svjetski dan limfedema uputila je u nedjelju apel nadležnim institucijama za izmjenu zakonskih akata kako bi se u zdravstveni sustav uvrstilo specijaliste limfologe te za izmjenu HZZO-ovog pravilnika o pomagalima.

Limfedem je bolest usporenog limfnog sustava, manifestira se naglim oticanjem ekstremiteta, uglavnom nakon kirurškog zahvata, te drugih trauma, a rjeđe zbog genetskih uzroka.

Svjetski dan limfedema obilježava se 6.ožujka, a predstavnice Inicijative Ojdana Koharević i Ivanka Vlajkov-Perica u apelu "Imamo limfedem, nemamo specijaliste, limfologe" upozoravaju na teškoće pacijenata oboljelih od te bolesti.

"Izmjene zakonskih akata i pravilnika za uvrštavanje limfologa u zdravstveni sustav RH, kao i izmjena pravilnika o pomagalima za oboljele od limfedema, nužni su preduvjeti za lakši život ovih pacijenata", naglašavaju u apelu upućenom Hrvatskom saboru, Vladi RH te Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje.

Uvjeti liječenja oboljelih od limfedema, upozorava Inicijativa, u Hrvatskoj su daleko su od europskih i svjetskih standarda. Za razliku od drugih europskih država, naglašavaju, Hrvatska nema liječnika specijalista, limfologa.

Limfedem liječe fizijatri, vaskularni kirurzi i dermatovenerolozi, a terapiju provode fizioterapeuti kojih je nedovoljno pa se stvaraju duge lista čekanja, a pacijenti ostaju bez terapije koja život znači, upozorava Inicijativa.

Limfedem nije smrtonosna bolest, no nije izlječiv, a ako se ne provodi odgovarajuća terapija može imati teške, po život opasne posljedice. Posebno su ugroženi onkološki bolesnici kojima se bolest javlja nakon kirurških zahvata i uklanjanja limfnih čvorova kod karcinoma dojke.

Život s limfedemom, ističu iz Inicijative, dodatno je u zadnje dvije godine otežala pandemija koronavirusa jer liječnici i fizioterapeuti brinu o pacijentima u covid odjelima, zbog čega su pretrpane liste čekanja na terapiju znatno produžene, a pacijenti prisiljeni plaćati preskupe terapije u privatnim ordinacijama.

Za intenzivnih mjesec dana kompletne dekongestivne terapije koja uključuje limfnu drenažu i bandažu, navode iz Inicijative, pacijenti moraju izdvojiti i do 7 tisuća kuna, a u to nisu uračunati troškovi za kompresivnu odjeću, čarape, zavoje, losione za kožu, jer dio pomagala nije na listi HZZO-a.
 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter