Preostala obitelj, dvadeset i sedam zemalja članica ostali su zajedno, a jedinstvo se osjetilo više nego kada su se na dnevnom redu našla vruća pitanja poput odnosa s Rusijom, migracija, proračun i euro. Nitko za sada nije dao signal da bi slijedio London. I to je za EU dobra vijest
Kada danas u ponoć Velika Britanija izađe iz Europske unije, za mnoge hrvatske građane možda će prvo pitanje biti što je s carinama za proizvode iz te zemlje? Naime, godinama kako je Hrvatska ušla u EU preko raznih trgovačkih sajtova građani naručuju sve moguće proizvode koji brzo i jednostavno dolaze na njihove adrese, bez plaćanja carine. Ako im je to za neku utjehu, do daljnjega će sve ostati po starom.
Naime, detalji razvoda braka između Bruxellesa i Londona još će se usuglašavati do posljednjeg dana ove godine i tek tada će se znati kakvi će odnosi vrijediti u budućnosti. Ali, mnoge dileme ostaju, pa i pitanja koliko će sama Hrvatska imati štete od jedne zvjezdice manje u europskoj obitelji. Ako je suditi po analizi Hrvatske gospodarske komore to se neće bitnije odraziti na gospodarski život.
"Gledajući ukupne bilateralne gospodarske odnose dviju zemalja koji su relativno skromni i činjenicu da je Hrvatska u Europskoj uniji od 2013. godine, prema našim procjenama izlazak Ujedinjene Kraljevine iz Europske unije ne bi trebao imati značajnije posljedice i direktni utjecaj na hrvatsko gospodarstvo i poslovanje hrvatskih tvrtki", procjena je Hrvatske gospodarske komore, uz napomenu da je robni izvoz i uvoz između dvije zemlje činio svega dva posto ukupnog hrvatskog izvoza i uvoza. Analitičari HGK procjenjuju da neće biti potresa ni u drugim europskim zemljama koje su hrvatski gospodarski partneri, poput Njemačke, Italije, Austrije i Slovenije.
Kada je riječ o turizmu, to je teško u ovom trenutku procijeniti. Brojke govore da britanski turisti u Hrvatskoj ostvaruju 4,5 posto deviznog prihoda za hrvatski turizam, što svakako nije ni malo, ni zanemarivo. I prošle godine je porastao broj dolazaka britanskih turista, po nekim procjenama čak za 30 posto. Svi oni koji rade u turizmu i ove godine očekuju porast jer je ocjena da Brexit neće spriječiti turiste da putuju, pogotovo ne u destinacije na koje su navikli.
Ali, pitanje je koliko će se Brexit i kako brzo odraziti na život samih Britanaca. Sve ukazuje da bi ekonomskih potresa moglo biti i da će oni sigurno izazvati reakcije građana, ako se već ne može govoriti o panici. Jer, panika uvijek nastupi kada se osjete loša vremena i prvo onda strada turizam.
Britanci siti Brexita
Ako je suditi po britanskim medijima, koronavirus i drama s Meghan Markle i Harryjem, gotovo je zanimljivije štivo od avanture u koju su se pod dirigentskom palicom Borisa Johnsona upustili Britanci. Sam Johnson mnogo je vremena posljednjih sati posvetio evakuaciji 200 Britanaca iz Wuhana, a od Brexita su ionako svi umorni. Među britanskim zastupnicima u Bruxellesu, na rastanku je vladao i trijumf i tuga, a mnogi su se pitali je li ono uobičajeno "do viđenja", znači da rastanak nije zauvijek. "Dakle, to je to", zaključio je Nigel Farage, jedan od arhitekata rastanka.
I "preko velike bare" pomno se prati što će se dalje događati, uz konstataciju da će odlaskom Britanije oslabiti i Europska unija, ne samo ekonomski, već i na diplomatskom planu. Svima je jasno da je to i poraz EU-a, a "New York Times" dao je zgodnu usporedbu sa Amerikom, napisavši da bi to bilo isto kao da se Teksas odluči odvojiti od Sjedinjenih Država. "Brexit je poraz, pobuna protiv sadašnjeg koncepta koji je Europljane činio jačima", kaže analitičarka Rosa Balfour.
Svi oni koji su godinama pratili Europsku uniju ipak su bili svjesni da je Velika Britanija "nešto posebno", još od vremena dok je premijer bio Tony Blair. Iako on nikada nije dovodio u pitanje europsku perspektivu Britanije i brak s EU-om, tražio je mnoge ustupke. Bruxelles je često bio blokiran jer se Britanci nisu željeli složiti oko nekih zajedničkih akcija, pa je bilo i popuštanja i ustupaka prema Londonu. Ondje je cijela ideja ujedinjene Europe u Britaniji eksplodirala do mjere da je Johnson izveo operaciju razlaza pod geslom "što koštalo, da koštalo".
S druge strane preostala obitelj, dvadeset i sedam zemalja članica ostali su zajedno, a jedinstvo se osjetilo više nego kada su se na dnevnom redu našla vruća pitanja poput odnosa s Rusijom, migracija, proračun i euro. Nitko za sada nije dao signal da bi slijedio London. I to je za EU dobra vijest. Europski populisti iz drugih zemalja koji su najavljivali "Frexit, ”Nexit” i ”Italexit”, ciljajući na Francusku, Nizozemsku i Italiju, ostali su u kutu, šute, od straha kakve će posljedice tek osjetiti Britanci. A o tome će u mnogočemu ovisiti i kako će dalje ići pregovori između ujedinjene Europe i Londona.
Hrvati neodlučni
Važno je to i za Hrvatsku i za hrvatske građane koji danas žive u Ujedinjenom Kraljevstvu. Među 2,27 milijuna Europljana koji sada rade i žive u Britaniji je i nekoliko tisuća hrvatskih građana. Deutsche Welle je razgovarao s nekoliko njih, među kojima je bila i novinarka Nataša Magdalenić Bantić, koja je rekla da su neki njeni poznanici, čekajući Brexit, spakirali kofere i otišli iz Britanije.
”Neki se fakulteti bune da imaju manje EU-studenata nego ranije. Istovremeno, primjerice, u Britaniju dolazi raditi znatno manje medicinskih sestara iz zemalja Europske unije nego prije Brexita. A potreba se nije smanjila”.
Već dolaze i vijesti o zadovoljstvu nekih europskih zemalja, prije svega onih na istoku, da se ljudi vraćaju, jer mnogi imaju problem s nedostatkom radne snage. Taj problem sve je prisutniji i u Hrvatskoj, ali je teško pretpostaviti da će Brexit značajnije vratiti one koji su potrebni na hrvatskom tržištu rada.
"Mnoge su zemlje s istoka Unije u Brexitu prepoznale priliku da vrate dio radne snage koja je u potrazi za boljim životom i plaćama otišla u Veliku Britaniju. Tome bi se možda mogla ponadati i Hrvatska, no naši iseljenici s kojima smo razgovarali, iako još važu situaciju, ne razmišljaju o odlasku. Barem zasad. Za početak, zaštićeni su kao građani Europske unije. Svi građani EU-a, naime, imaju pravo na prijavu za takozvani "settled status", ako u zemlji borave dulje od pet godina, a nemaju državljanstvo, ili za „pre-settled status“ ako borave kraće od pet godina. To je nova vrsta imigrantskog statusa, uvedena upravo za građane EU-a, koja bi im trebala omogućiti da ostanu i normalno žive i rade u Britaniji”, analizira DW. Ipak, vlada veliki strah da će vrijednost funte pasti, a cijene znatnije porasti.
- U Englesku smo došli u vrijeme kada je za Hrvate u Britaniji još uvijek postojala zabrana rada. Par mjeseci od dolaska, dobili smo vizu i dokumente, koji su nam sada kod apliciranja za EU Settlement Scheme poslužili kao dokaz da ovdje živimo, radimo i uredno plaćamo porez. To znači da smo se bez ikakvih problema registrirali u sustav boravka državljana EU-a u Velikoj Britaniji te samim time stekli pravo na neograničen boravak i rad u Velikoj Britaniji. Bez obzira na ishod Brexita, kaže za DW Josip Habjan, softverski inženjer koji već pet godina živi u Britaniji i čija je supruga nedavno pokrenula start-up ”Okusi Balkana”.
Hrvatski građani koji će putovati u Veliku Britaniju trebat će putovnicu, ali do kraja ove godine moći će putovati i sa osobnom iskaznicom. Do tri mjeseca, kako sada stoje stvari i ubuduće neće trebati vize, ali će se prtljaga koja se unosi pregledavati. Oni koji će putovati u zemlje Europske unije imat će ograničenja za nošenje većih količina nekih proizvoda, prije svega hrane. Neće biti moguće iznositi ni predmete koji imaju kulturnu vrijednost bez posebnih dozvola, a vrijedit će i ograničenja za unošenje i iznošenje gotovine, time da bi gornji limiti bili oko 10.000 eura.
Zrakoplovi razlike
Bit će komplicirano i za putnike koji dolaze raznim aviokompanijama, jer će za one koji će sjesti u zrakoplove kompanija koje su iz EU-a vrijediti jedna pravila, a za sve ostale sasvim druga. Uskoro u Velikoj Britaniji neće vrijediti ni europska kartica zdravstvenog osiguranja, pa će se svi koji putuju u tu zemlju morati detaljno raspitati o detaljima kako se ne bi našli u teškoćama. Vozačke dozvole koje su dobivene u zemljama članicama EU vrijedit će i dalje u Ujedinjenom Kraljevstvu, ali više se neće moći telefonirati po uvjetima koji vrijede u EU.
Svi oni koji su počeli studirati, neće imati nikakve problem i moći će nastaviti školovanje pod uvjetima kakvi su sada. Ali i studentima treba preporučiti da se dobro informiraju, jer iz dana u dan, stižu vijesti gdje koje jedna demantira drugu. Podnosit će se i novi zahtjevi za život u Ujedinjenom Kraljevstvu, mijenjat će se i status stalnog boravka i sve to ukazuje da slijede brojne promjene, ali ne baš odmah.
Kada prođe 31. prosinca ove godine, slijede i mnoge promjene za turiste. Svi koji će putovati u Britaniju suočit će se s birokratskim troškovima, motoristima će trebati ‘zelena karta’ kao potvrda o produženju putnog osiguranja. Bit će kompliciranije i građanima Velike Britanije koji će sada morati stajati u posebnim redovima pred carinskom kontrolom, a ne u onim koji su namijenjeni građanima EU. Uskoro će slijediti i nova pravila koliko alkohola smiju Britanci unositi u zemlju. Slijedi i komplicirani postupak za sve građane EU koji žele s kućnim ljubimcima ući u Britaniju, a savjet je da se nekoliko mjeseci pred put obave konzultacije s veterinarima i dozna koje su sve dozvole potrebne.