JAVNO SAVJETOVANJE

HRVATI NAJAKTIVNIJI U EU RASPRAVI O ALTERNATIVNIM PROIZVODIMA: Traže smanjenje ograničenja za proizvode koji pomažu u prestanku pušenja

Čak 1.190 građana Hrvatske sudjelovalo je u javnom savjetovanju Europske komisije, ističući prednosti proizvoda nove generacije (e-cigarete, grijani duhanski proizvodi, nikotinske vrećice) * Udruga korisnika osobnih isparivača i Međunarodni institut MOHRE traže od Ministarstva zdravstva da prestane ignorirati potencijal tih proizvoda te da ih prepozna u Nacionalnoj strategiji djelovanja na području ovisnosti za razdoblje od 2022. do 2030. godine, koja je trenutno na javnom savjetovanju

| Autor: Milan PAVLOVIĆ
E-cigarete izgledaju kao prave, a čak su 95 posto manje štetne od duhanskih proizvoda (Snimio Milivoj Mijošek)

E-cigarete izgledaju kao prave, a čak su 95 posto manje štetne od duhanskih proizvoda (Snimio Milivoj Mijošek)


Čak 1.190 građana Hrvatske sudjelovalo je u procesu javnog savjetovanja Europske komisije o duhanskim proizvodima, ističući prednosti proizvoda nove generacije (e-cigarete, grijani duhanski proizvodi, nikotinske vrećice i slično) koji pušačima pomažu u prestanku pušenja, a koje, unatoč brojnim znanstvenim i praktičnim spoznajama, Europska komisija i dalje nedovoljno koristi u svojim strateškim javno zdravstvenim dokumentima.

Ukupno je u javnoj raspravi sudjelovalo više od 24.300 građana Europske unije, a Hrvatska je, prema veličini populacije, najaktivnija u toj raspravi, odmah iza Rumunjske.

Smanjenje štete

- I ovo savjetovanje je dokaz da je interes građana Hrvatske za kvalitetnijom regulacijom alternativnih proizvoda (e-cigarete, grijani duhanski proizvodi, nikotinske vrećice) zaista velik. Hrvatska je jedna od najrigidnijih zemalja po pitanju regulacije tih proizvoda i uopće ne prepoznaje njihov potencijal u smanjenju štetnosti od pušenja. Hrvatska ima konstantan broj od oko milijun pušača i oni imaju ljudsko i građansko pravo znati koje im manje štetne alternative stoje na raspolaganju s obzirom da trenutna regulativa u Hrvatskoj brani bilo kakvo informiranje o tim proizvodima. Ministarstva zdravstva ignorira ovu temu i to ne ide u korist zdravlja naših građana, izjavio je Filip Tokić, predsjednik Udruge korisnika osobnih isparivača (CROHM).

Foto

Prof. dr. sc. Ognjen Brborović

Iz CROHM-a i Međunarodnog instituta MOHRE (Mediteranski opservatorij za smanjenje štete - harm reduction) pozivaju Ministarstvo zdravstva i Hrvatski zavod za javno zdravstvo da prepoznaju interes građana za ovu temu i prihvate nepobitni potencijal novih proizvoda u smanjenju štete od pušenja. Važna prilika koju ne bi trebali propustiti je nova Nacionalna strategija djelovanja na području ovisnosti za razdoblje od 2022. do 2030. godine, a koju je Ministarstvo zdravstva prošlog tjedna uputilo u javno savjetovanje. U samom Uvodu Nacionalne strategije navodi se, uz ostalo, sljedeće:“Prevencija, smanjenje rizika i postupci liječenja ovisnosti ne mogu se učinkovito razvijati bez integracije novih znanja, koja uključuju razumijevanje ovisnosti te razvoj inovativnih preventivnih i tretmanskih strategija.

Vrijeme stalo u 90-im

Usvajanje novih objektivnih činjenica kroz praćenje, vrednovanje i istraživanje ključno je za razradu i prilagodbu javnih politika na ovom području.” Međutim, u nastavku ta važna krovna državna strategija ne sadrži niti jedan spomen potencijala novih proizvoda kao mjera u smanjenju štete od pušenja. Očito je da je u Ministarstvu zdravstva vrijeme stalo u devedesetima što se tiče prevencije i smanjenja rizika od pušenja.

- Mi na razini institucija sustavno ignoriramo problem pušenja u Hrvatskoj i mogu reći da me iznimno veseli da su samo građani potaknuli promjenu takvog stanja. Činjenica da su građani Hrvatske najaktivniji u EU raspravi o ovoj temi jasna je uputa Ministarstvu zdravstva i Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo da prestanu ignorirati ovu temu   vlastite građane. Novi proizvodi (e-cigarete, grijani duhanski proizvodi, nikotinske vrećice i slično) nude ozbiljnu pomoć u smanjenju morbiditeta i mortaliteta uzrokovanog pušenjem u Hrvatskoj”, izjavio je prof. dr. sc. Ognjen Brborović, izvanredni profesor na Katedri za socijalnu medicinu i organizaciju zdravstvene zaštite u Školi narodnog zdravlja „Andrija Štampar“, Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, te član Znanstvenog odbora međunarodnog instituta MOHRE.

Izvješće instituta za javno zdravstvo Public Health England (PHE) još je 2018. potvrdilo da su e-cigarete manje štetne od duhanskih proizvoda za čak 95 posto. Studija u prestižnom znanstvenom časopisu Regulatory Toxicology and Pharmacology pokazala je pak da aerosol iz grijanih duhanskih proizvoda ne uzrokuje mutacije DNK i da pokazuje 90 posto manje citotoksičnosti od dima cigareta. Pritom brojna istraživanja dokazuju učinkovitost tih proizvoda i u prestanku pušenja. Primjerice, studija Eurobarometra iz 2021. godine pokazuje da je 57 posto europskih pušača ili bivših pušača uspješno koristilo e-cigarete da bi prestali ili smanjili pušenje: 30 posto korisnika e-cigareta potpuno je prestalo pušiti, a još 27 posto smanjilo je konzumaciju duhana.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter