DANAS U SABORU

Evidentan rascjep u HDZ-u: ANDREJU PLENKOVIĆU SPREMA SE TEŠKA BITKA

| Autor: Jurica Körbler
Arhiva

Arhiva


"Kada god budu izbori u HDZ-u, alternativa ovom stranačkom vodstvu bit će spremna, građani su jasno rekli da žele promjene i na europskim i na predsjedničkim izborima", znakovito je poručio Davor Ivo Stier * O tome što koji umjetnik misli i radi neće odlučivati neki ministar ili neki komesar, odgovorila je Nina Obuljen Hasanbegoviću

U sjeni tradicionalnog prepucavanja u Saboru u kojem su po običaju pljuštale optužbe na sve strane, ova srijeda ostat će zapamćena u hrvatskom političkom životu što je sada postalo posve očito da se Andreju Plenkoviću sprema teška bitka ne samo sa oporbom, već i sa stranačkim nezadovoljnicima. "Kada god budu izbori u HDZ-u, alternativa ovom stranačkom vodstvu bit će spremna, građani su jasno rekli da žele promjene i na europskim i na predsjedničkim izborima", znakovito je poručio Davor Ivo Stier dok je trajala rasprava u Saboru, a ubrzo je reagirao i Miro Kovač potvrdivši da je sa Stierom u kontaktu. "Ne dolazi u obzir da se ne poštuje statut, nema tu nikakvih manipulacija, ne smije ih biti, HDZ treba rekonstrukciju i trebalo se posložiti".

Zvijezda petokraka

A saborska prepirka gotovo da je bila uobičajena, na tragu opozicijskih optužbi na račun Vlade da štiti korupciju i kriminal sve dok na dnevni red nije izbila zvijezda petokraka. I to zvijezda koja bi trebala biti postavljena na riječki neboder na Korzu, u sklopu velikog projekta europske prijestolnice kulture. "Siguran sam da će u konačnici ministrica kulture iskoristiti svoje ovlasti i onemogućiti tu instalaciju, prvo zbog Plenkovića koji se neće htjeti oglušiti o brojne europske rezolucije o suočavanju s posljedicama komunističkoga totalitarizma, a drugo zbog položaja zastupnika Furia Radina", kazao je Zlatko Hasanbegović koji koristi svaku priliku "spustiti" svojoj nasljednici. Odmah je reagirala i Nina Obuljen-Koržinek oštro odgovorivši da ona neće odlučivati o tome što će neki umjetnik misliti ili raditi, "jer smo 1990. godine odlučili živjeti u državi koja će biti demokratska i koja neće cenzurirati umjetnike". "Dakle, o tome što će koji umjetnik u Hrvatskoj misliti, raditi, kako će djelovati, o tome će odlučivati umjetnici, a ne neki ministar ili neki komesar na bilo kojoj adresi", replicirala je ministrica Hasanbegoviću nezadovoljnom što će crvena zvijezda početkom svibnja osvanuti na neboderu gdje je bila postavljena 1945. godine, kao umjetnički projekt Nemanje Cvijanovića.

Isprika Beljaka

Da se nešto događa i u oporbi, prije svega na ideji formiranja koalicije koja bi se suprotstavila HDZ-u na sljedećim izborima, moglo se čuti u saborskim hodnicima, gdje se ponavljalo i pitanje može li Davor Bernardić biti novi lider i premijer, ako SDP pobijedi i sastavi koaliciju. "HDZ, Plenković i cijela ova bulumenta napravili su previše propusta u zadnje četiri godine da bi ponovo dobili povjerenje naroda", komentirao je Krešo Beljak, predsjednik HSS-a, ponovo se ispričavši za nespretnu izjavu koju je dao, "pravdavši" politička ubojstva emigranata za vrijeme Jugoslavije". "Iskreno mi je žao i ispričavam se zbog te izjave", ponovio je Beljak, "ali je vrlo licemjerno da me podržavaju oni koji podržavaju ratne zločince i teroriste koji su sramotili Hrvatsku". "U državi u kojoj se svakodnevno događaju ubojstva, u kojoj izgori šest ljudi u staračkom domu u kojem je prije šest mjeseci bila inspekcija, u kojoj se Split pretvorio u Bronx, naravno da će se bilo koji HDZ-ovac uhvatiti za onakav, priznat ćete ipak bez obzira na sve, samo tweet koji je bio dio šire rasprave u kojoj sam si, na žalost, dopustio da me isprovociraju".

A u saborskoj raspravi nisu izostale ni vruće teme, poput posljednjih događaja u Splitu i katastrofe koja se dogodila u staračkom domu u Zagorju, ali ni odnos prema zagrebačkom gradonačelniku Milanu Bandiću. "Grad se guši u smeću, a znam da je Bandić dao poseban nalog da se čisti oko premijerove kuće", kazao je Gordan Maras, dok je Plenković "svom omiljenom" saborskom zastupniku iz redova SDP-a žestoko odgovorio: "Do kada ćete vi surađivati s Beljakom? Što se tiče ove vaše aluzije da je gradonačelnik dao nalog da se čisti smeće oko moje kuće: slušajući vas, bilo bi dobro da se počisti smeće oko vas. Govorite zaista gluposti", da bi Maras zaključio da je "Plenković jednako Bandić".

Davora Bernardića je zanimalo što će premijer učiniti da se zaustavi kaos i nered u Hrvatskoj koji je vidljiv i poslije splitskih događaja, a dobio je odgovor od premijera da je Hrvatska među sigurnijim članicama EU, a "izdvajati iz konteksta ovaj slučaj u Splitu je kao da tražite razumijevanje za anarhiju i uzimanje pravde u svoje ruke. U Hrvatskoj anarhije biti neće, ne dopuštam da se Hrvatskoj lijepi etiketa anarhije". Bernardića odgovor baš nije oduševio pa je replicirao da Plenković pogleda "što misli narod". "Za svoj izborni poraz ste proglasili krivima ljude koji su iselili. Iselili su iz krajeva u kojemu ste vi na vlasti, iz Slavonije. Dok se vi šepurite po Bruxellesu, građani sve teže žive i osjećaju se nesigurno, vide da vaš mandat od četiri godine, može stati u dvije riječ - kaos i korupcija”.

Oporbi porasla krila

I to je više manje bilo sve, ali je činjenica da su oporbenim strankama nakon gubitka Kolinde Grabar-Kitarović na predsjedničkim izborima i rezultata posljednje ankete porasla krila. Osjetilo se to i u Saboru, gdje je premijer morao dokazivati da je Vlada čvrsta i stabilna, a iz njegovih su redova stizale poruke koje su to itekako demantirale. Od ratobornog intervjua vukovarskog gradonačelnika Ivana Penave u "Hrvatskom listu" do izjave Steve Culeja koji je najavio da će o Plenkoviću reći što misli, ali još nije vrijeme za to.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter