(M. MIJOŠEK)
Predsjednik Sabora očito zavlači i ne želi taj prijedlog staviti na dnevni red, što je nevjerojatno, ali istinito, kaže Miletić
Stranke Amsterdamske koalicije koja je u nastajanju - IDS, HSS i GLAS - podržale su izviješće pučke pravobraniteljice Lore Vidović u kojem se upozorava da državne institucije ne reagiraju na obnovu ustaštva u Hrvatskoj. Vidović je istaknula da se u javnosti relativiziraju zločini počinjeni u razdoblju NDH.
Zajednički nastup predsjednika IDS-a, HSS-a i GLAS-a o toj temi može se sagledati i kao prvo jasno izjašnjavanje buduće koalicije lijevog centra o jednoj iznimno važnoj svjetonazorskoj i političkoj temi.
"Nedavno je i Europski parlament izdao rezoluciju u kojoj izražava zabrinutost zbog pojava ekstremizma i neofašizma - u kojoj se izrijekom spominje i Hrvatska. Svjedočimo normalizaciji korištenja znakovlja i pozdrava iz NDH, iako je to suprotno Ustavu. Svakako je bila moja dužnost i odgovornost reagirati na to", naglasila je Vidović, čije izviješće nije naišlo na odobravanje u Banskim dvorima.
Vidović je objasnila i ulogu policije u relativiziranju zločina i veličanju ustaškog režima.
"Policija je ovlaštena pokretati postupke temeljem Prekršajnog zakona. U nekim situacijama nakon oslobađajuće odluke prvostupanjskog suda, policija nije ulagala žalbu, koja je samim time postala pravomoćna. Sljedeće godine u identičnoj situaciji ne bi ulagala optužni prijedlog, pravdajući to ranijom oslobađajućom odlukom, koja je postala pravomoćna upravo zato što se - policija na to nije žalila", objasnila je Vidović. Javnosti je poznato da je na takav način nove prijave izbjegavao pjevač Marko Perković Thompson, na čijim se koncertima čuje ustaški pozdrav ZDS.
Poput Italije
"Izvješće pučke pravobraniteljice o relativizaciji zločina NDH prvi je hrabar i ispravan potez jedne državne institucije vezan uz radikalizaciju društva i ustaške ispade", rekao je predsjednik IDS-a Boris Miletić, podsjetivši kako je IDS još 2017. uputio u saborsku proceduru prijedlog zakona kojim bi se, po uzoru na razvijene europske demokracije, zabranilo i propisno kažnjavalo propagiranje nacističkog, fašističkog, a time i ustaškog režima te svih takvih simbola i parola.
"Predsjednik Sabora očito zavlači i ne želi taj prijedlog staviti na dnevni red, što je nevjerojatno, ali istinito", napominje Miletić. U IDS-ovu prijedlogu za dopune Kaznenog zakona traži se zatvorska kazna od šest mjeseci do dvije godine za svakog tko propagira slike ili sadržaje fašističke stranke, njemačke nacionalsocijalističke stranke ili ustaškog pokreta, što uključuje proizvodnju, distribuciju ili prodaju robe koja prikazuje osobe, slike ili simbole tih režima, ili javno podsjeća na simbole ili geste tih režima. Takve su kazne u skladu s onima kakve postoje u drugim državama, na primjer u Italiji. IDS predlaže da se kazna poveća za trećinu ako se kazneno djelo počini putem računalnog sustava ili mreže, zbog toga što je na taj način moguće brzo širenje sadržaja i njegova dostupnost velikom broju osoba.
Od riječi do riječi
Predsjednik HSS-a Krešo Beljak ističe kako je stav HSS-a, prve antifašističke stranke u povijesti Hrvatske, po ovom pitanju jasan. Još 1922. godine, puno prije Drugog svjetskog rata, Stjepan Radić se odredio kao antifašist.
"Volio bih čuti što o tom izvješću misle predsjednica Republike i predsjednik Vlade. Neka se i oni odrede! A činjenica da se jedna državna institucija, ovog puta pučka pravobraniteljica, tako jasno očituje po tom pitanju, daje nam kakvu takvu nadu", kaže Beljak.
"Već nekoliko godina upozoravamo kako će odbijanje ključnih institucija da se odlučno odrede prema ustaškom režimu dovesti do toga da će veličanje ustaštva i relativizacija naše povijesti postati nešto što je društveno prihvatljivo. Navedeno izvješće pučke pravobraniteljice od riječi do riječi ponavlja naše upozorenje te naglašava ignoriranje državnih institucija poput Vlade, Sabora, MUP-a, DORH-a i ostalih da poduzmu adekvatne mjere", rekla je predsjednica GLAS-a Anka Mrak Taritaš.
(D. GRAKALIĆ)