Arhiva/Ilustracija
Gasi li Vlada požar oko širenja epidemije koronavirusa prekasno i imaju li građani više uopće povjerenja u Nacionalni stožer, pa tako i u mjere koje bi sada trebale stupiti na snagu, bilo je u fokusu početka rasprave u Hrvatskom saboru oko predloženih izmjena Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti.
Po hitnoj proceduri, u trenutku kada je Hrvatska zabilježila u posljednja tri dana gotovo 200 smrtnih slučajeva od Covida-19, zastupnici su trebali dati svoje prijedloge i sugestije, a već na početku rasprave bilo je jasno da su vladajući na jednoj, a ujedinjena opozicija na drugoj strani. Dok HDZ-ov glasački stroj smatra da treba odmah usvojiti zakon koji unosi i represivne mjere oko nenošenja maski i okupljanja na privatnim zabavama doslovno sve stranke opozicije smatraju da treba dvotrećinskom većinom u parlamentu donositi mjere koje jako liče na izvanredno stanje.
- Ovo su mjere zbog izvanredne zdravstvene situacije i nije redovan tok stvari, rekao je Peđa Grbin, lider opozicije nakon što je ministar zdravstva Vili Beroš u uvodnom govoru predstavio kazne i konstatirao da odgovaraju potrebama vremena. Od ministra se nije čulo mnogo novog, osim da broj zaraženih i umrlih raste, ali Beroš nije rekao zbog čega smo propustili vrijeme i zašto mjere nisu ranije predložene. Njegov uvodni govor bio je umotan u birokratski jezik, ali se trudio u više navrata naglasiti kako će te mjere biti na snazi samo privremeno i da nije riječ o ograničenju slobode.
Nema mnogo dilema hoće li na kraju Zakon proći, jer vladajući imaju većinu pa ionako prolazi svaki zakon koji dođe iz njihovog političkog bloka, ali je mnogo značajnije pitanje kako će ga dočekati građani Hrvatske. Ne zbog propisanih kazni, koje su također nespretno sročene, već zbog krajnjeg nepovjerenja koje vlada u zadnje vrijeme prema Nacionalnom stožeru civilne zaštite i stava da više ne kontroliraju situaciju.
U tom je smislu već na početku saborske rasprave govorila i Marija Selak Raspudić, zamjerajući što Stožer nije Saboru podnio izvještaj o dosadašnjem radu. ”S mnogim mjerama već kasnimo i treba reći na osnovu kojih brojki se sada sve ovo predlaže”, tražila je Selak Raspudić. I dok je Branko Bačić u ime HDZ-a branio predložene mjere i izmjenu postojećeg zakona, pozivajući se i na odluku Ustavnog suda, Tomislav Tomašević je tvrdio da ono o čemu je odlučio Ustavni sud nedavno i sadašnja situacija nemaju veze, da je to ”kao kruške i jabuke”. ”Da ste bolje vodili sve ovo ne bi bili sada u ovakvoj situaciji, jer smo išli iz jednog u drugi ekstrem, od tvrdih mjera na proljeće do liberalnog modela sada”. Za Daliju Orešković najbitnije je što prije promijeniti ljude u Stožeru, jer ne uživaju povjerenje građana, te formirati Stožer nacionalnog jedinstva koji bi bio primjereniji za ovu situaciju.
Da ove predložene kazne nisu posve logične posve je jasno. Kazna od 5.090 kuna za nenošenje maske je pretjerano visoka za hrvatske prilike, jer je u Njemačkoj koja je, kažu, nešto bogatija od Hrvatske kazna oko 350 kuna. Zar po kaznama moramo biti kao i oni pri vrhu EU, a po standardu na samom začelju. Ali, pustimo čak i visinu kazne, trebalo je bar biti pristojan u obrazloženju te mjere, pa ne navoditi da će se kažnjavati i one koji ne stavljaju masku preko nosa. Dosta je logično zaključiti da takvi mogu biti samo stari ljudi, koji nemaju iskustva s maskama, što se pokazalo i kod televizijskih intervjua u kojima su 'krivo' nosili maske jedino starci. A ako je cilj kažnjavati nesretne starce, onda je sve promašeno.
Kao što je promašeno da se ne mogu kontrolirati crkve, a mogu privatni stanovi. A da nam sustav ne funkcionira kod sankcioniranja pokazala je i svadba u Zadru na kojoj se okupilo više od sto ljudi, a svi su zatvorili oči pred tim. Završilo je prijetnjama novinara koji su o tome pisali. Pa i ono sa 'cinkanjem' susjeda baš nije posve jasno, što se vidjelo i u nespretnim reakcijama policije koja bi sve to morala kontrolirati i predlagati sankcije.
Možda važnije od svega je pitanje zašto smo se uopće doveli u situaciju da imamo toliko zaraženih i toliko smrtnih ishoda. Sigurno je samo to da ljudi iz zdravstva, oni koji su u prvim redovima borbe protiv Covida-19 za to nisu krivi, ali je očito kriv sustav koji je do toga doveo. O tome se premalo govori, a sigurno je da će doći vrijeme svođenja računa kada će netko ipak morati odgovarati što je u tri dana u maloj Hrvatskoj, sa četiri milijuna stanovnika, umrlo 200 ljudi.
Uz onaj uobičajeni folklor u Saboru, uz opomene i ironiziranje i sve nervoznijeg Gordana Jandrokovića, ova ozbiljna tema kako se boriti protiv virusa nažalost ponovo se politizira. Do mjere da je 'vlast' nepogrešiva, a opoziciju nitko ne sluša, osim lamentacija u parlamentu. I ovaj je put oko korona krize izbjegnuta ozbiljna rasprava argumentima, stručnošću i želje da se postigne konsenzus, ako ga već nema oko ničega drugog. Posve je jasno da samo dizanje ruku neće poboljšati situaciju na terenu i posve je jasno da je Stožer produljena ruka politike, što je na neki način objasnio i dr. Beroš odgovarajući Nikoli Grmoji koji ga je pozvao da se ne skriva samo iza struke.
- Izgubili ste povjerenje, donosili ste političke odluke, a sada bi kažnjavali narod, rekao je Miro Bulj, da bi Beroš energično demantirao da se radi samo o kažnjavanju ljudi. Arsena Bauka je zanimalo kako to Vlada, kada ide dobro zasluge pripisuje sebi, a sada, kada ne ide, odbija odgovornost i zatražio brojke potrebne da se vidi kako bi ocijenili borbu protiv epidemije, da bi Beroš efektno odgovorio da medicina nije matematika.
Više-manje uobičajena rasprava u kojoj opozicija ne pokazuje snagu da ugrozi većinu i kada ima džokere u rukama. Za hrvatske građane sada slijedi faza u kojoj će dio 'krivice' za epidemiju očito morati snositi sami, plaćajući kazne. Jer, oni su na to i navikli, pa su i u prvom valu virusa kažnjavani mali ljudi, poljoprivrednici koji su išli na svoja polja, a politički su se moćnici nekažnjeno sastajali u privatnim klubovima.
To je očito hrvatska stvarnost, ali su vremena previše ozbiljna da se politika umiješa i u tako alarmantnu situaciju kao što je borba protiv koronavirusa. Ako je suditi po raspravi u saboru politika je već na velika vrata ušla na taj teren, a onda konačni ishod sigurno neće biti dobar.