ZAGREB

4. Hrvatski radijski forum - Radio i dalje medij kojem se najviše vjeruje

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Radio je i dalje medij kojem se najviše vjeruje, a digitalni radio (DAB+) budućnost je tog medija kojem predstoji ekspanzija u Hrvatskoj, istaknuto je na 4. Hrvatskom radijskomu forumu održanom u subotu u Zagrebu, na Svjetski dan radija, 13. veljače.

Ministrica Obuljen Koržinek: Radio najmanje izložen lažnim vijestima i govoru mržnje

“Radio je kao medij najmanje izložen negativnim fenomenima - lažnim vijestima i govoru mržnje, a u usporedbi s drugim platformama zadržava visoku kvalitetu i visoki profesionalni standard koji se u drugim medijima gubi zbog ‘trčanja ‘za drugim publikama i izvorima financiranja’’, istaknula je na skupu ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek.

Najavila je i skorašnje donošenje nove medijske zakonske regulative, ali i regulaciju društvenih mreža koje tradicionalnim medijima uzimaju publiku i veliki dio tržišta oglašavanja.

Novi Zakona o medijima planiran za posljednji kvartal ove godine

Ministrica Obuljen Koržinek je najavila je i donošenje novog “krovnog” Zakona o medijima, naglasivši da je planiran za posljednji kvartal ove godine i koji će, kako je istaknula, omogućiti daljnji razvoj medija, a onemogućiti da neka tehnološka ograničenja dovode do nepravednih tretmana na medijskom tržištu.

Predsjednik Vijeća za elektroničke medije (VEM) Josip Popovac je, govoreći o temi skupa - digitalnom radiju, naglasio kako je testno emitiranje digitalnog radija počelo još 1997., novi pokušaj bio je od 2009. do 2011., a tek 2017. počelo je probno eksperimentalno emitiranje DAB-a u Hrvatskoj.

“Digitalni radio je od tada postao značajno prisutan - 10 posto radijskih nakladnika je u DAB-u. Predstojeći izazovi koji nas očekuju su podjela digitalnih regija i kako unutar raspoloživih kanala osmisliti način da se zaštiti i promiče javni interes i uloga medija, ali i komercijalni interes nakladnika digitalnog radija”, kazao je Popovac.

Naglasio je da uvođenje digitalnog radija, kao nove tehnologije, otvara brojna pitanja, uključivši i kakav je odnos postojećeg, “starog” FM radija i novog DAB-a  te način njihove koegzistencije.

“Emitiranje u FM-u zasigurno će padati, jer DAB je pet puta jeftiniji za emitiranje i on je toliko puta 'zdraviji i zeleniji'. Budućnost radija vezana je uz DAB”, zaključio je Popovac.

Ravnatelj Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM) Miran Gosta naglasio je potrebu osiguranja tehničkih parametara za prijam digitalnog radijskog programa.

Kazao je i kako je tehnologija digitalnog radija danas prilično “zrela” i više nego spremna za eksploataciju, no najveća prepreka dosad bila je nedostupnost prijamnika koji su sada  pojeftinili i postali dostupniji.

“Osim toga, u novoj EU regulativi propisana je ugradnja digitalnih radio prijamnika u autoindustriji, a to je prilično važno jer radio se ipak najviše sluša u autu i kuhinji. HAKOM će ove godine biti spreman za raspisivanje javnog natječaja za komercijalnu platformu za digitalni radio. Vjerujem da otvaramo novu eru digitalnog radija za deset ili petnaest godina”, kazao je Gosta.

Hrvatski radijski forum dodijelio priznanje “Nikola Tesla” Vijeću za elektroničke medije 

U izlaganjima u sklopu 4. Hrvatskog radijskog foruma, između ostalih, sudjelovali su direktor Odašiljača i veza (OIV) Mate Botica, glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Damir Zorić te brojni predstavnici hrvatskih radijskih postaja i članovi Vijeća za elektroničke medije.

Hrvatski radijski forum je u subotu dodijelio i priznanje i medalju “Nikola Tesla” Vijeću za elektroničke medije (VEM) za poseban doprinos identitetu, pluralizmu i razvoju hrvatske radijske industrije.

 Kako se ističe u objašnjenju nagrade, VEM je brzom reakcijom u godini koju su obilježila pandemija i potresi, osigurao nesmetan rad radijskim nakladnika mjerama “relaksacije” programskih obveza i subvencioniranjem kvalitetnog novinarstva.


Podijeli: Facebook Twiter