(Foto: Osobna arhiva)
Zagrepčanin Patrik Radotić (22) je mladić velikog srca koji hoda 280 kilometara od Zagreba do Pule kako bi 325 školaraca dobilo ruksake, tenisice, majice i školske torbe za novu školsku godinu.
Na humanitarni hod je krenuo u petak 19. lipnja s Rudeša, a u ponedjeljak, kada smo kontaktirali s njim, bio je na putu iz mjesta Bosanci prema Ravnoj Gori.
Ideja za takav pothvat nastala je prije pet godina, kada je imao 17 godina. Njegovi roditelji su mu tada rekli da je lud, no kasnije su dali svoj blagoslov i predložili mu da hoda za udrugu Mali zmaj.
Patrik je odmalena u izviđačima tako da mu ovakvi pothvati nisu strani jer je navikao na planinarenja i dugo hodanje. Sjeća se trenutka kada je odlučio svoj naum provesti u djelo.
– Bio je 31. ožujka, moj rođendan, i ležao sam u krevetu. Razmišljao sam logistički hoću li moći hodati 10 dana i hoću li imati dovoljno novaca za taj pothvat i došao sam do zaključka da ja to mogu napraviti. Idem s osobnom misijom da proširim malo više vedrine i pozitive među ljude.
Treba biti veseo i ne shvaćati sve ozbiljno, rekao je Patrik koji volontira u udruzi već šest godina.
Velika inspiracija u životu su mu roditelji za koje kaže da su uvijek spremni pomoći drugima. Objašnjava nam kako su ga naučili da prema drugima postupa onako kako bi htio da se postupa prema njemu.
– Širim pozitivu, što više mogu, kazao je.
Patrik nam govori kako je jedva čekao krenuti na put. Osim širenja pozitive i skupljanja financija za djecu, u sklopu izazova postoji kolo (ne)sreće koje Patrik zavrti kada netko uplati 100 eura i ono mu da neki izazov.
Tako je u nedjelju hodao 28 kilometara s utezima na gležnjevima. Za drugi izazov je morao jednoj osobi u dućanu platiti račun i to je i napravio.
– Žena me prvo čudno gledala, ali kasnije se nasmijala i zahvalila. Uljepšao sam joj dan i to mi je najbitnije, kaže.
Mnogi su bili u šoku kada im je priopćio da kreće na put od Zagreba do Pule.
– Kada sam priopćio to prijateljima, oni koji su me nazvali luđakom su i najveća podrška, kazao je.
Patrik kaže da mnogi ljudi uzimaju sve što imaju zdravo za gotovo jer mnogi nisu ni svjesni svog blagoslova.
– Kada sam vidio u kakvim uvjetima su bila ta djeca i njihovu sreću kada im stigne novi krevet i stol, to je neopisivo. Ja se trudim biti zahvalan na svemu što imam.
Radim ovo jer mogu. Divno je pomoći nekome. Ljudi ne razumiju koliko mala donacija može pomoći i napraviti veliku razliku, tvrdi Patrik koji inače ima svoj obrt i bavi se izradom reklama i spotova.
Plan u budućnosti mu je opet hodati, ali ovaj put još 100 kilometara dalje, pa za sljedeći pothvat još 100 kilometara dalje. Patrik 28. ili 29. lipnja planira stići u Pulu, a njegov put se može pratiti putem društvenih mreža gdje svakodnevno objavljuje sadržaj.
Patrik svaki dan napravi više od 35 tisuća koraka, a spava u apartmanima.
Za kraj poziva sve ljude da doniraju novac preko stranice Mali zmaj ide u školu.
– Svaka donacija dobro dođe i puno pomaže drugima, zaključio je.