"Od Wolta očekujemo ispunjenje kratkoročnih zahtjeva, prije svega povećanje cijene po dostavi, dok je naš dugoročni cilj promjena Zakona o radu čime bi se omogućilo kolektivno pregovaranje i zaštita radnika u platformskom radu", poručio je Tomislav Kiš, glavni tajnik Novog sindikata koji, uz predstavnike stranih i domaćih dobavljača, organizira prosvjed.
Okupljanje dostavljača predviđeno je za četvrtak od 10 do 11 sati na istočnoj strani Zagrebačkog velesajma, na parkiralištu Inine zgrade, nakon čega će u 11 sati, uz policijsku pratnju, krenuti u prosvjednu šetnju prema sjedištu Wolta u Kušlanovoj ulici.
"Nakon tri godine rada u Woltu mogu reći da je sada daleko najgore. Naša zarada pala je za oko 40 posto. Kad se sve odbije – doprinosi, gorivo, održavanje vozila – jedva ostane i za minimalac", izjavio je Mladen Brajak, dostavljač i sindikalni povjerenik Novog sindikata, ispred zagrebačkog ureda Wolta.
Pojasnio je da je ranije osnovica za dostavu iznosila 1,90 eura, a sada je pala na 1,37 eura.
Istovremeno su, tvrdi, ukinuti ili sniženi brojni dodaci i bonusi, uključujući i tjedne i mjesečne nagrade koje su prije predstavljale značajan dio ukupne zarade. "Nekad smo za 125 dostava tjedno dobivali 50 eura bonusa, sada je to 25. Bonus za 225 dostava potpuno je ukinut”, rekao je.
Posebno je istaknuo da su se mijenjali i kriteriji za ostvarivanje mjesečnih bonusa. "Startali su s 575 dostava mjesečno, za što se dobivalo 200 eura. Kasnije su ti pragovi povećani – prvo na 600, pa na 650 dostava – što je iznimno teško ostvariti bez iznimno dugih radnih dana", rekao je Brajak.
Novi sindikat i dostavljači traže inspekcijski nadzor nad poslovanjem agregatora i posrednika
Dostavljači upozoravaju da se situacija dodatno pogoršala za strane radnike koji rade putem agregatora, odnosno posredničkih firmi.
Nader Wahech, predstavnik stranih dostavljača i jedan od organizatora prosvjeda, istaknuo je da strani radnici zbog visokih troškova najma vozila i smještaja, te uvjeta koje im nameću agregatori, često mjesečno zarađuju svega 400 do 500 eura, unatoč tome što rade i po 12 sati dnevno, sedam dana u tjednu.
"Mnogi agregatori strancima prijete otkazom ako se pridruže prosvjedima ili sudjeluju u grupama na WhatsAppu u kojima se raspravlja o štrajku”, rekao je Wahech, referirajući se na pisane dokaze tih poruka. Stoga su, prema Kiševim riječima, stranim dostavljačima preporučili da na prosvjed dođu zamaskirani.
Organizatori podsjećaju kako su već prije dva tjedna, s domaćim i stranim radnicima, organizirali uspješan štrajk tijekom jednog vikenda, kada je dio restorana bio zatvoren, a aplikacija nije funkcionirala. Kažu kako ih je tadašnja solidarnost dodatno ohrabrila da nastave s pritiskom na platformu.
Iz Novog sindikata pozivaju državne institucije da hitno provedu inspekcijski nadzor nad poslovanjem agregatora i posrednika koji, kako tvrde, djeluju izvan zakonskih okvira. "Ako mi možemo u par dana prikupiti dokaze o prijetnjama i kršenju radnih prava, kako to da država već godinama za to nije sposobna?” upitao je Wahech.