Zaključak povjerenstva

Riječki studenti ipak nisu rangirali kolegice za silovanje? "Neetičnih poruka nije bilo"

| Autor: Ingrid Šestan Kučić
(Arhiva Glasa Istre)

(Arhiva Glasa Istre)


Gotovo tri mjeseca od navodne tvrdnje da na riječkom Medicinskom fakultetu postoji WhatsApp grupa u kojoj studenti prve godine rangiraju kolegice za silovanje Etičko povjerenstvo te visokoškolske ustanove objavilo je priopćenje u kojem iznosi da nije utvrđeno neetičko ponašanje studenata. To potvrđuje i dekan, prof. dr. Goran Hauser, koji je slučaj prijavio i Državnom odvjetništvu.

"Nitko nikada nije vidio nikakve poruke”

– Podignuta je kaznena prijava protiv nepoznatog počinitelja iako nitko nikada nije vidio nikakve poruke. To je učinjeno odmah po saznanju o postojanju navodnih poruka. Povratne informacije od Državnog odvjetništva nemamo, nisu nas ništa dodatno tražili.

Naše je Etičko povjerenstvo provelo razgovore sa svim uključenim studentima, predstavnicima godina i predstavnicima Studentskog zbora i ništa nije utvrđeno. Dokaz da su ikada postojale neetičke poruke ne postoji, iznosi dekan.

U izvješću dekanu Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci Etičko povjerenstvo za zaštitu akademske čestitosti, koje potpisuju dvoje profesora i jedna studentica, u svojim zaključcima navodi da nije utvrđeno neetično ponašanje studenata kako je navedeno u prijavi i u napisima u medijima, da neprimjereni izrazi koji se odnose na spolne slobode nisu upotrebljavani u usmenoj ni pismenoj komunikaciji u zatvorenoj WhatsApp grupi među studentima prve godine te da studentski pravobranitelj i SZMEDRI nisu zaprimili prijave neetičnog ponašanja studenata.

Imali uvid u prepisku studenata

– Svoje zaključke Etičko povjerenstvo temelji na rezultatima razgovora s predstavnicima studenata svih godina studija na sjednici Povjerenstva održanoj 23. travnja ove godine.

Posredstvom predstavnice studenata prve godine studija Povjerenstvo je imalo uvid u prepisku studenata – članova WhatsApp grupe iz kojeg je nedvojbeno utvrđeno da se nigdje ne spominju neprimjereni seksistički ili pogrdni nazivi za studentice koji se navode u medijskim napisima.

Na sjednici Povjerenstva 28. travnja saslušane su izjave 9 studentica i studenata prve godine studija Medicine te predstavnice studenata prve godine. Svi oni ustvrdili su da u međusobnoj privatnoj i pisanoj komunikaciji u WhatsApp grupi nisu korišteni neprimjereni izrazi kako se to sugerira u medijskim napisima.

Isto tako izjavili su da ne znaju kako se cijela priča našla na društvenim mrežama i u medijskom prostoru ističući da sve svoje probleme i nesuglasice rješavaju unutar svoje studentske grupe, stoji u priopćenju povjerenstva.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama