(Snimio Davor Kovačević)
Prema podacima koji su prikupljeni od davatelja na tržištu poštanskih usluga, u prvom tromjesečju 2025. nastavljeni su trendovi iz ranijih razdoblja. Pada broj pisama i tiskanica, a raste broj dostavljenih paketa. Istovremeno je povećan ukupan prihod od svih poštanskih usluga te se takav trend očekuje i ubuduće.
U prvom tromjesečju ukupno je ostvareno 63,6 milijuna poštanskih usluga što je 2,2 posto manje nego u istom razdoblju prethodne godine. Najveći utjecaj na smanjenje imao je manji broj pisama i tiskanica kojih je bilo 3,4 milijuna, odnosno 530 tisuća manje, što predstavlja pad od 7 i 11,3 posto. Za razliku od njih paketske usluge su rasle pa je dostavljeno 2,5 milijuna paketa više, odnosno 19,4 posto. Paketi su u prvom tromjesečju zauzimali 24,2 posto ukupnog tržišta što je za preko četiri postotna boda više nego godinu ranije. U međunarodnom prometu ostvaren je manji broj usluga te se bilježi pad za oko 11 posto.
Iako je u prvom tromjesečju 2025. broj usluga manji, prihod je u odnosu na isto razdoblje prethodne godine veći za 9,3 posto. Ukupno je ostvareno 94,7 milijuna eura što je rezultat većeg broja usluga s dodanom vrijednosti, ali i povećanja cijena jednog dijela poštanskih usluga iz opsega univerzalne usluge.
U prvom tromjesečju prijavljen je jedan novi davatelj tako da poštanske usluge obavlja ukupno 24 davatelja. HP-Hrvatska pošta i dalje je najveći davatelj s udjelom od 82 posto prema broju ostvarenih usluga i 58,2 prema ukupnim prihodima.
Podaci o tržištu poštanskih usluga u prvom tromjesečju dostupni su na mrežnoj stranici Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM-a) na poveznici.