(Snimio Davor Puklavec/Pixsell)
Gotovo polovica pušača u Hrvatskoj je u jednom trenutku pokušala prestati pušiti. Nažalost, rijetki se iz prve uspiju riješiti te loše navike - istraživanja pokazuju da konačnom prestanku prethodi puno neuspješnih pokušaja. Točnije, bude ih barem tridesetak prije nego li osoba uspije napokon reći zbogom cigaretama.
Prema najnovijim istraživanjima iz 2025. godine, u Hrvatskoj puši između 38 posto odraslih osoba, što Hrvatsku svrstava među zemlje s najvišom stopom pušača u Europskoj uniji, a prema istraživanjima i stručnim procjenama, manje od 20 posto pušača koji pokušaju prestati pušiti dugoročno u tome uspiju jer su ovisnost o nikotinu, psihičke navike, nedostatak podrške i stručne pomoći te utjecaj okoline snažne prepreke trajnom prestanku.
Da to stvarno nije lagan put dobro zna Zagrepčanka Branka Tokić, koja se prošlog proljeća našla na svom trećem pokušaju. Ona je prvi puta zapalila na pragu srednje škole, s nepunih 15 godina. U to joj je vrijeme pušenje bilo fora, pomodna aktivnost koju su prakticirali i drugi klinci iz razreda. Iako je već tada bila svjesna štetnosti cigareta, nastavila je pušiti narednih 39 godina.
Ona kaže da je za nju cigareta predstavljala svojevrsni okidač za fokus. Po zanimanju je konzultant i uvijek je prije početka rada zapalila, a s poslom bi krenula tek kada bi istresla zadnji pepeo u pepeljaru.
"Ekstremno mi je smetalo kada je uvedena zabrana pušenja u uredima. Mislim, naviknula sam se, ali mi je smetalo i znala sam biti nervozna", prisjeća se Branka.
Prvi je puta pokušala prestati bez ikakvih pomagala, samo sa snagom volje. I nije uspjela. Drugi je puta šansu dala električnim cigaretama, ali je to bilo neorganizirano, stihijski te se ubrzo ponovno vratila pušenju. No, i dalje je silno htjela prestati jer joj je cigareta prestala biti ukusna i imala je osjećaj kao da joj predstavlja problem gdje god da se s njom pojavi, bilo to u restoranu ili u gostima, pogotovo u kontekstu pasivnog pušenja.
I onda je došao taj treći pokušaj. Prošlog proljeća uključila se u program prestanka pušenja Biram bez dima. Riječ je o projektu koji je pokrenula udruga CROHM s ciljem podizanja svjesnosti oko učinkovitosti bezdimnih proizvoda, e-cigareta, grijanih duhanskih i bezduhanskih proizvoda i nikotinskih vrećica, u odvikavanju od pušenja. Isti traje 28 dana i uz edukaciju o bezdimnim proizvodima, uključuje i stalnu podršku i komunikaciju s članovima udruge, što se pokazalo iznimno važnim elementom za promjenu izbora pušača.
Tokić je bila u prvoj grupi u kojoj je šest polaznika od deset inicijalno prijavljenih uspjelo ili u potpunosti izbaciti cigarete iz svog života ili pak drastično smanjiti njihovu konzumaciju. Među onima koji su prestali je i Tokić.
Prva dva tjedna, nakon što se priključila programu, kombinirala je pušenje i vejpanje. U tom razdoblju nije više kupovala cigarete, tako da, kada je potrošila svoje zalihe, jednostavno se počela oslanjati samo na alternative.
"E-cigareta mi i dalje daje mogućnost da napravim taj duboki udah za koncentraciju prije posla. I vjerujem da je on sada puno manje štetan za mene. Evolucija se pobrinula da nam tijelo da do znanja kada nas nešto guši ili nam smeta. Kod mene sad tog efekta nema, stoga vjerujem da je alternativa bolja za mene", ističe Branka te dodaje da se više ne smatra pušačem, ponajviše zbog toga što sada dimom od cigarete više ne smeta ljudima oko sebe.
Program Biram bez dima je amaterski i nije nadziran od liječničke struke, no temelji se na znanstvenim dokazima koji pokazuju učinkovitost bezdimnih proizvoda u prestanku pušenja, posebno kod dugogodišnjih pušača koji imaju više neuspješnih pokušaja prestanka pušenja iza sebe. Naime, postoji znanstvena studija koja pokazuje da su e-cigarete značajno učinkovitije od nikotinskih zamjenskih terapija kakve pušači mogu dobiti na recept od liječnika, i to za čak između 33 i 100 posto.
S obzirom na uspješnost prvog programa, ovog je proljeća formirana još jedna grupa u kojoj je šest sudionika, dugogodišnjih pušača, prestalo pušiti te su s cigareta prešli na bezdimne proizvode, dok su drugi značajno smanjili konzumaciju cigareta.
Hrvatska pritom nije jedina zemlja koja provodi ovakve programe. Japan, Novi Zeland, SAD, Češka, Grčka su samo neke od zemalja koje su uz pomoću bezdimnih proizvoda uspješno značajno smanjile stopu pušenja, a time i pušenjem povezanih bolesti. No, važno je naglasiti da su kod njih takve inicijative bile podržane na nacionalnoj razini.
Posebno se ističe Švedska koja je nedavno postigla povijesni uspjeh u smanjenju stope pušača u odrasloj populaciji ispod 5 posto, čime je postala prva smoke-free država na svijetu. Švedska je to uspjela 6 godina prije EU cilja da do 2040. godine sve članice smanje prevalenciju pušača ispod 5 posto.
Iz CROHM-a napominju da Švedska i dalje bilježi udio korisnika nikotina koji je sličan EU prosjeku, no prebacivanjem pušača s cigareta na alternativne proizvode značajno je smanjila pušenje i s pušenjem povezanih bolesti, i to značajno ispod EU prosjeka.
"Program Biram bez dima je amaterska intervencija koja pokazuje da ako se pušačima ponudi alternativa i ako ih se educira o štetnosti proizvoda koje koriste, možemo potaknuti promjenu izbora. Nakon uspješnog pokretanja programa prošle godine kada je u prvoj skupini od deset polaznika njih pet u potpunosti ostavilo cigarete, u drugoj skupini je u potpunosti cigarete zamijenilo manje štetnim e-cigaretama njih šestero od ukupno devet polaznika, što daje stopu učinkovitosti od preko 60 posto", ističe Filip Tokić, predsjednik udruge CROHM te dodaje da će ove godine pokrenuti još jednu skupinu polaznika za prestanak pušenja.
Svi oni koji žele početi mijenjati svoje navike, relevantne informacije o alternativnim proizvodima koji mogu pomoći u odvikavanju od pušenja mogu pronaći na www.birambezdima.hr, prvoj web stranici u Hrvatskoj koja na jednom mjestu sadrži sve provjerene i znanstveno utemeljene informacije o bezdimnim proizvodima.
*Sadržaj realiziran u suradnji s Udrugom CHROM