(Snimila Kristina Stedul Fabac/PIXSELL)
Srpsko narodno vijeće (SNV), Savez antifašista i antifašističkih boraca te općine Vojnić, Topusko, Krnjak i Vrginmost obilježili su u subotu na Petrovoj gori 83. godišnjicu proboja obruča na Biljegu, što je jedan od, kako kažu, najznačajnijih događaja narodnooslobodilačke borbe u Hrvatskoj.
Zahvaljujući tom događaju Petrova gora postala je sigurno mjesto za izbjeglice, progonjene Kordunaše i Kordunašice, ranjene te njihove neumorne liječnice i liječnike u Partizanskoj bolnici, poručuje SNV.
Program obilježavanja počeo je polaganjem cvijeća za pale borce, odavanjem počasti kordunaškim žrtvama rata, a nastavio se kulturno-umjetničkim programom u podnožju Spomenika ustanku naroda Banije i Korduna na Petrovcu (autora Vojina Bakića).
Okupljenima se obratio stogodišnjak Mile Knežević, sudionik proboja te Boris Milošević, predsjednik SNV-a.
Sudjelovali su i bivši predsjednik RH Stjepan Mesić, saborski zastupnici SDSS-a Anja Šimpraga, Dragana Jeckov i Milorad Pupovac, predsjednik Antifašističke lige Zoran Pusić, predstavnici SABA-e i načelnici okolnih općina.
Milošević je rekao da su se okupili kako bi odali počast partizanskim borcima, njih oko 750, i narodu Korduna koji su krenuli u proboj ustaškog obruča 14. na 15. svibanj 1942., da bi odali počast oko 1700 poginulih civila, te jedinstvenoj partizanskoj bolnici na Petrovoj gori u kojoj niti jedan ranjenik nije pao u ruke neprijatelja.
Rekao je da kada govore o Petrovoj gori, govore "o srcu Korduna koji je bio tada i ostao danas partizanski i antifašistički, na kojem se nedaleko odavde 1944. održalo važno 3. zasjedanje ZAVNOH-a u Topuskom" koji je bio "prvi pravi sabor Hrvatske".
Naglasio je da su tada usvojene deklaracije o osnovnim pravima naroda i građana Hrvatske, o ravnopravnosti Hrvata i Srba i drugih naroda, ali i žena s muškarcima, slobodi vjere, udruživanja i govora, uklanjanju nepismenosti.
Bile su, kazao je to odluke zrelog i dalekovidnog društva koje je svojom borbom Hrvatsku svrstalo na pobjedničku stranu.
Upozorio je da već duže vrijeme, kao da se jače čuju glasovi revizionizma, umanjivanja i kompromitiranja antifašizma kao tekovine te da sve jače čuje ustaški pozdrav Za dom spremni, u pjesmi, na odjeći, na ulicama, na zgradama.
Upozorio je također da propadaju simboli antifašizma, te da je monumentalni spomenik Vojina Bakića devastiran, neodržavan i zaboravljen, a partizanska bolnica skrivena i propada.
Zgrada u Topuskom u kojoj je održano 3. zasjedanje ZAVNOH-a srušena je 1991. a iako je Sabor prihvatio inicijativu lokalne vlasti za obnovu objekta do danas pomaka nema.
Odnos prema tim objektima je loša i nedopustiva slika današnjeg društva prema vidljivim simbolima partizanske borbe i to, poručio je Milošević treba promijeniti jer se budućnost mira koji je danas ugrožen može osigurati samo na čvrstim temeljima antifašizma.
Mesić je, upitan kako komentira to da Hrvatska "gotovo po skrivečki" službeno obilježava 80. godišnjicu oslobođenja od fašizma i ustaštva rekao da je za to kriva vlast. "Jer vlast je ta koja je proizašla iz antifašističke pobjede i ona bi toga morala biti svjesna", kazao je.