(Press)
Nacionalna kampanja "Hrvatska volontira 2025." koja petnaestu godinu u nizu okuplja brojne organizacije iz civilnog sektora, održat će se diljem Hrvatske od 21. do 24. svibnja.
Tema ovogodišnje kampanje je volontiranje u digitalnom dobu, a cilj je naglasiti potencijal online volontiranja za povećanje dostupnosti volonterskih prilika te otvoriti dijalog o utjecaju umjetne inteligencije na volontiranje. Kampanja će se usmjeriti na odgovornu i etičnu primjenu AI alata koji podržavaju, a ne zamjenjuju ljudski angažman, kao i na razvoj novih prilika za online i digitalno volontiranje koje omogućuju širi i ravnopravniji pristup volonterskim aktivnostima.
(Press)
Marta Hauser, iz Regionalnog volonterskog centra u Rijeci pri udruzi SMART te suradnica u Hrvatskom centru za razvoj volonterstva ispričala nam je više o ovogodišnjoj kampanji. Posebno je naglasila mogućnosti online i digitalnog volontiranja, ali i upotrebu umjetne inteligencije u volontiranju, koja još uvijek nije zakonski regulirana.
Kako se pojedinci mogu uključiti u online volontiranje i koliko je ono prepoznato od strane volontera, ali i organizacija?
Nažalost, u Hrvatskoj online i digitalno volontiranje još uvijek nije u potpunosti prepoznato, zbog čega i prilika za online volontiranje nema previše. Organizatori volontiranja još uvijek nemaju strukturirane programe online volontiranja, a aktivnosti se događaju prema potrebi. Nakon pandemije Covida - 19 te su se mogućnosti, silom prilika, povećale, ali u vremenu sve veće digitalizacije i brzih tehnoloških inovacija online volontiranje otvara nove mogućnosti za uključivanje šireg kruga građana. Ono, kao i volontiranje uživo, donosi razne dobrobiti svima uključenima, a možda je najbolje kada se kombinira s fizičkim volontiranjem.
Organizatorima volontiranja online volontiranje pruža širi spektar znanja, vještina i iskustava koje volonteri i volonterke mogu donijeti njihovim programima, a koje možda ne bi pronašli u svojoj zajednici. Građanima koji se žele uključiti, ovaj tip volontiranja pruža više različitih mogućnosti, usklađene s njihovim vrijednostima i motivacijom i ravnopravniji pristup aktivnostima.
(Press)
Postaje li ovaj tip volontiranja sve popularniji?
U ruralnim krajevima, volontiranje može biti nešto teže dostupno, zbog manjeg broja aktivnosti ili fizičke udaljenosti. Osobama s manje mogućnosti ili građanima koji se nalaze u fazi života s puno različitih obaveza, online volontiranje nudi mogućnost da se povremeno uključe, kada im odgovara, iz udobnosti svoga doma. Tako možemo širiti krug volontera jer smo razmišljali i o njihovim potrebama, motivacijama i životnim okolnostima. Uostalom i trendovi govore da to postaje preferirani tip uključivanja u volontiranje.
Moram spomenuti da je vidljivosti online i digitalnog volontiranja doprinijela i naša Nacionalna e-platforma Volonteka. U njoj organizacije mogu prijaviti mogućnost online volontiranja koja je zatim vidljiva svim registriranim volonterkama i volonterima bez obzira gdje se nalaze u Hrvatskoj.
Zašto je važno da se online volontiranje zakonski regulira, odnosno da se AI alati upotrebljavaju etično i odgovorno?
Bez obzira radi li se o volontiranju uživo ili online, vrijede isti principi. Važno je zaštiti sve uključene, korisnike, volontere i organizaciju. Potrebno je osigurati da online volontiranje ispunjava određene standarde, odnosno da volonteri imaju potrebnu obuku, da su zadaci prikladni i da postoji podrška.
Online volonteri često djeluju iz različitih zemalja i preko digitalnih platformi. Bez jasnih pravila, mogu biti izloženi iskorištavanju ili nedostatku priznanja za svoj doprinos, što može djelovati demotivirajuće i isključiti neke građane iz budućeg volontiranja i nanijeti štetu korisnicima i organizaciji. Osim toga, online volontiranje i volontiranje uz upotrebu različitih digitalnih alata pa i umjetne inteligencije, često uključuje obradu osobnih ili osjetljivih podataka. Regulacija osigurava da se ti podaci koriste na zakonit i siguran način, u skladu s GDPR-om i drugim zakonima.
Kako će ova kampanja pomoći da se to regulira?
Kada postoji jasan zakonski okvir, organizacije i volonteri se lakše uključuju u ovaj tip volontiranja jer znaju svoja prava i obaveze. Time se potiče razvoj online volontiranja i njegovo društveno priznanje.
Ovom kampanjom želimo otvoriti dijalog o mogućnostima koje ovakvo volontiranje donosi te promovirati različite oblike volontiranja koji odgovaraju različitim osobama i njihovim potrebama. Osim toga, želimo naglasiti važnost odgovorne i etične primjene različitih digitalnih alata i podsjetiti da kvaliteta volonterstva ne smije pasti iako se odvija online, odnosno da vrijede ista pravila.
Petnaestu godinu u nizu održava se kampanja "Hrvatska volontira". Koliko Hrvati volontiraju i koliko ih je u volonterskim akcijama sudjelovalo u posljednjih 14 godina?
Kroz ovih 14 godina obuhvatili smo cijelu Hrvatsku, što svakako vrijedi istaknuti, s obzirom na uobičajenu centraliziranost naše države. Volontiralo se u velikim gradovima, otocima, manjim gradovima i selima. Ove godine se nadamo da će biti još više mogućnosti da se uključe oni kojima je to nedostupno zbog raznih okolnosti. U samu kampanju do sada se uključilo 45 871 volonterki i volontera, koji su kroz 3 072 volonterske akcije na području cijele Hrvatske društvu poklonili 226 166 volonterskih sati.
Što se tiče volontiranja općenito, prema zadnjem znanstvenom istraživanju, kojega smo 2023. godine proveli u suradnji s Odsjekom za pedagogiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i doc.dr.sc. Bojanom Ćulum Ilić, na uzorku od 1000 ispitanika, 25 % Hrvata starijih od 16 godina je barem nekada u svojem životu bilo volonterski angažirano. U posljednje 3 godine 11 %, a u lipnju 2023. volontiralo je 7 % Hrvata.
Dakle, imamo još puno prostora za napredak u punom iskorištavanju potencijala volonterstva za razvoj našega društva, gdje online i digitalno volontiranje mogu svakako dati doprinos.
Kako zainteresirane organizacije mogu sudjelovati u ovogodišnjoj kampanji?
Organizacije koje uključuju volontere te zajedno s nama i volonterskim centrima u Hrvatskoj žele promovirati volonterstvo i njegove dobrobiti mogu prijaviti svoje volonterske aktivnosti u Nacionalnu e-platformu Volonteka do 20. svibnja i pridružiti se stotinama organizacija i tisućama volontera koji sudjeluju svake godine.
Svakako pozivamo da ove godine razmisle kako mogu upotrijebiti digitalne alate ili mogućnosti online volontiranja kako bi obogatili svoje fizičke aktivnosti volontiranja i proširili svoj krug volontera. Na primjer, volonteri mogu osmisliti i izraditi letke, plakate ili objave za društvene mreže kojima će pozvati građane da se pridruže volonterskoj akciji uživo. Zatim, planiranje i dogovaranje volonterskih aktivnosti može se odvijati putem različitih digitalnih kanala, čime se olakšava organizacija, osobito ako su sudionici iz različitih lokacija.
Volonteri mogu održati kratke online edukacije ili radionice kao pripremu za samu akciju (npr. o sigurnosti na terenu, ciljevima akcije, načinu provedbe, upotrebi alata i sl.). Naravno, organizacije mogu organizirati i aktivnosti koje su u potpunosti online, poput toga da volonteri kreiraju grafike, kratka videa ili objave na društvenim mrežama kako bi podigli svijest o nekoj temi. Zatim, mogu prevesti i lektorirati neki tekst, pružati online pomoć u učenju i slično. Organizacije mogu prijaviti i postojeće aktivnosti koje se održavaju tih dana. Mogućnosti su bezbrojne, a dobrobiti ogromne.
Što biste poručili svima koji žele volontirati i tako biti dio zajednice?
Volontiranje je na neki način zarazno, ali u dobrom smislu. Može dati novu dimenziju našim životima, omogućiti upotrebu naših znanja i vještina, a na kraju promijeniti i nečiji život. Volonterstvo je vrlo važan čimbenik društvene zajednice koji ima sposobnost transformacije zajednice i pojedinaca, potiče pozitivne promjene i jača društvenu koheziju. Bit volonterstva leži u nesebičnoj predanosti pojedinaca koji iz želje za doprinosom boljitku svojih zajednica oblikuju bolje i održivije društvo.
Pronađite svoj najbliži volonterski centar: www.hcrv.hr/volunteer-centers-network, registrirajte se u Volonteku u kojoj možete pronaći aktivnosti uživo i online ili se javite organizaciji čije vas aktivnosti inspiriraju i krenite!