(Arhiva Glasa Istre)
Helikopterska i pomorska hitna medicinska služba dosad su bile angažirane u više od 2.000 intervencija, a mobilnim ambulantama i mobilnim ljekarnama, uključujući i ljekarne brodice, Ministarstvo zdravstva namjerava dodatno pojačati dostupnost zdravstvene zaštite diljem Hrvatske, osobito u ruralnim, depriviranim i udaljenim područjima, poručili su iz tog ministarstva.
U suradnji sa županijama i domovima zdravlja, uspostavlja se novi sustav mobilnih ambulanti, odnosno ambulantnih vozila za primarnu zdravstvenu zaštitu za gotovo 80 posto ruralnih, udaljenih i otočnih područja. U koordinaciji s ravnateljima domova zdravlja, liječnici i medicinske sestre s potrebnom medicinskom i tehničkom opremom obilazit će mala udaljena mjesta u kojima zdravstvena usluga nije dostupna, pružajući usluge poput pregleda pacijenata, ordiniranja terapije, izdavanja uputnica i recepata te obavljanja kućnih posjeta nepokretnim bolesnicima. Ovaj projekt, poručuju iz resornog ministarstva, omogućit će bolju zdravstvenu skrb za starije osobe i osobe s otežanom mobilnošću.
( Foto MINISTARTVO ZDRAVSTVA)
U sklopu projekta nabavlja se ukupno 33 vozila koja će biti raspoređena po županijama. Ukupna vrijednost projekta je 5,3 milijuna eura, a rok realizacije 14 mjeseci, što znači da bi u 2026. mnoga udaljena mjesta mogla računati s redovitim posjetima takvih mobilnih ambulanti. Po dva vozila bit će dodijeljena domovima zdravlja u Bjelovarsko-bilogorskoj, Koprivničko-križevačkoj, Primorsko-goranskoj, Sisačko-moslavačkoj, Splitsko-dalmatinskoj, Varaždinskoj, Virovitičko-podravskoj i Zadarskoj županiji, dok će po jedno vozilo biti dodijeljeno domovima zdravlja u Krapinsko-zagorskoj, Osječko-baranjskoj, Požeško-slavonskoj i Zagrebačkoj županiji te u Korčuli, Čakovcu, Gospiću, Metkoviću, Vojniću, Ozlju, Vinkovcima, Kninu, Slavonskom Brodu, Vukovaru, Županji, Novoj Gradiški i istarskim domovima zdravlja.
Obiteljski liječnici zasad nemaju nikakvih informacija o tome kako će se uvođenje mobilnih ambulanti odraziti na njihov posao, odnosno hoće li one za njih značiti rasterećenje ili pak dodatno opterećenje.
– O mobilnim timovima ništa ne znamo jer nismo surađivali na tom projektu, niti nas se pitalo. Ali čini mi se da će javno zdravstvo postati sve sličnije mobilnim trgovinama, mobilnim pekarnicama ili mobilnim knjižnicama, komentira Zrinka Huđek Leskovar, predsjednica KoHOM-a. Pita se tko će raditi u tim ambulantama jer novih liječnika za popunjavanje takvih timova na tržištu nema, već to može značiti jedino dodatan rad za postojeće obiteljske liječnike. U svakom slučaju ne bi bilo dobro, smatra, da se uspostavom takvih timova izgubi kontinuitet skrbi o pacijentima.
U tijeku je i uspostava novih mobilnih ljekarni. Nabavljaju se vozila mobilnih autokampera koji će sadržavati ljekarne s medicinskom opremom, uredskom opremom i odgovarajućim softverom. Riječ je o ukupno šest vozila vrijednih 1,15 milijuna eura. Dodatno, nabavljaju se i plovila, odnosno mobilne brodice ljekarne, ukupno dvije brodice u vrijednosti od 1,87 milijuna eura. Autokamperi će biti raspoređeni u Ličko-senjsku, Karlovačku, Sisačko-moslavačku, Brodsko-posavsku, Vukovarsko-srijemsku i Zagrebačku županiju, dok će brodice biti smještene u Zadarskoj županiji i pokrivati okolna otočna područja. Cilj ovog projekta je poboljšanje dostupnosti ljekarničkih usluga u područjima koja nemaju ljekarne ili ljekarničke depoe, čime će se omogućiti bolja opskrba lijekovima za lokalno stanovništvo i turiste, posebno u ruralnim područjima i na otocima.
Zahvaljujući ovim projektima, tvrde u Ministarstvu, pristup javnoj zdravstvenoj skrbi bit će usporediv s onim u najrazvijenijim članicama Europske unije, a osim veće dostupnosti građanima pridonijet će demografskoj obnovi te integrirati moderne digitalne tehnologije u zdravstveni sustav.
Prvi helikopteri HHMS-a poletjeli su 30. ožujka 2024. godine, čime je prvi put uspostavljen rad Helikopterske hitne medicinske službe u Hrvatskoj. Od tada do danas, u nešto više od godinu dana, helikopteri HHMS-a sudjelovali su u ukupno 1.573 intervencije. Od toga je najviše intervencija odrađeno u bazi Split, stacioniranoj na otoku Braču, čak 690, u bazi Rijeka stacioniranoj na otoku Krku bilo je 605 intervencija, u bazi Zagreb 213 intervencija, a u bazi Osijek njih ukupno 65. Šest brzih brodica smještenih u Dubrovniku, Šibeniku, Zadru, Malom Lošinju, Rabu i Milni na Braču bilo je dosad angažirano u 523 intervencije – na Braču su imale 173 intervencije, u Šibeniku 149, u Malom Lošinju 42, na Rabu 53, u Zadru 72 te u Dubrovniku 34 intervencije.