(Snimio Zvonimir Guzić)
Više od 113.000 učenika u Hrvatskoj ima koristi od programa PoMoZi Da kroz koji nastavnici pružaju prvu pomoć djeci s poteškoćama mentalnog zdravlja, utemeljenu na znanjima o traumi, samoozljeđivanju i samoubojstvima, istaknuto je u četvrtak na predstavljanju rezultata programa.
Riječ je o prvom standardiziranom programu mentalnozdravstvenog opismenjavanja nastavnika na nacionalnoj razini čije su rezultate predstavili Ured UNICEF-a za Hrvatsku i Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) na konferenciji za novinare u Ugostiteljsko-turističkom učilištu u Zagrebu, u povodu Svjetskog dana mentalnog zdravlja.
Procjenjuje se da je od programa do sada koristi imalo 113.500 učenika, a uključene su 902 škole, izjavila je epidemiologinja Sanja Musić Milanović.
Objasnila je da je pokretanje programa bilo potaknuto rezultatima ESPAD istraživanja za 2011. u sklopu kojega je svaki 16-godišnjak u Hrvatskoj izjavio da je razmišljao o tome da si naudi, a svaki deseti da je pokušao samoubojstvo.
"Od 2011. primijetili smo da je problem rastući i da je udio djece s depresivnim tegobama u značajnom porastu. Oko 5,6 posto 16-godišnjaka prijavilo je da je u zadnjih tjedan dana imalo čak četiri i više depresivnih tegoba. Među njima značajno je više djevojaka, njih 8,7 posto, u odnosu na 2,6 posto mladića, To je znak za uzbunu", poručila je Musić Milanović govoreći o poticajima za izradu programa PoMoZi Da.
Razlozi porasta problema, kaže, zahtijevaju stručnu raspravu, a izrazila je i pretpostavku da je uzrok u prevelikoj izoliranosti djece, koji sate provode sami pred monitorima i ekranima igrajući igrice.
Polovica mentalnih poremećaja počinje prije četrnaeste godine
Program PoMoZi Da razvijen je u sklopu Nacionalnog programa Živjeti zdravo HZJZ-a. Nastavnici kroz program razvijaju znanja i vještine pružanja psihološke prve pomoći – kako bi bili inicijalna podrška učenicima koji pokazuju znakove psiholoških poteškoća, te ih potaknuli da potraže ili prihvate stručnu pomoć ako je potrebno.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, 50 posto svih mentalnih poremećaja počinje prije četrnaeste godine, a UNICEF-ov izvještaj Stanje djece u svijetu iz 2021. pokazao je da 11,5 posto, odnosno oko 44 tisuće adolescenata u dobi 10 do 19 godina u Hrvatskoj, ima problema s mentalnim zdravljem.
Mnogi od njih, obeshrabreni stigmama i nerazumijevanjem, zabrinuti da okolina neće prihvatiti njihove osjećaje, često skrivaju svoje probleme i bore se sami, u tišini.
U sklopu programa PoMOZi Da do sada je 3914 odgojno-obrazovnih djelatnika završilo osnovnu razinu edukacije u zaštiti mentalnog zdravlja djece i mladih, a 1390 završilo ih je naprednu edukaciju za pružanje prve pomoći djeci s poteškoćama mentalnog zdravlja.
Važan doprinos dao je i UNICEF tijekom 2023. i 2024. godine. Sredstvima prikupljenima na Mliječnoj stazi 2022. godine ostvarena je nacionalna pokrivenost programa, osposobljeni su novi voditelji edukacija, te povećan broj nastavnika koji su prošli edukaciju.