(Foto: Ministarstvo zdravstva)
- Danas svjedočimo cjelovitoj obnovi Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" ukupne vrijednosti 24.4 milijuna eura financiranih sredstvima Fonda solidarnosti EU, OPKK, državnog proračuna i NPOO-a. Ponosni smo radi tog postignuća, ali nastavljamo jednakim intenzitetom potpisivanjem novog Ugovora za projekt izgradnje i opremanja kliničkih izolacijskih jedinica za 3., 4. i 1./5. zgrade Klinike ukupne vrijednosti preko 100 milijuna eura od kojih je 86.8 milijuna eura osigurano zaključkom Vlade 23. studenoga 2023. godine te 13.2 milijuna eura iz NPOO-a. Ovim primjerom iznova pokazujemo da držimo do obećanja koja smo dali našim građanima i pacijentima – pokrenuli smo reformu zdravstvenog sustava i u području obnove i izgradnje zdravstvenih ustanova, ukupno njih 26, a sveukupno 115 zgrada u području pogođenim potresom. Uz potrese, danas je simboličan dan u kontekstu COVID-19 epidemije koja je točno prije 4 godine proglašena u Hrvatskoj. Od tada smo učinili značajne iskorake čemu i danas svjedočimo u Klinici za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević. Upravo navedeni izazovi konkretno pokazuju veliki značaj same Klinike tako i zdravstvenog sustava u cjelini, ali i zajedništva ove Vlade koja ne gubi naše pacijente iz fokusa ni u najtežim okolnostima“, izjavio je ministar zdravstva izv. prof. dr. sc. Vili Beroš, dr. med.
(Foto: Ministarstvo zdravstva)
Klinika za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević“ prošla je sve četiri projekta obnove, od cjelovite obnove zgrade za zdravstvenu i pomoćnu zdravstvenu djelatnost, izrade projektno-tehničke dokumentacije za upravnu zgradu oštećenu u potresu, cjelovite obnove obdukcijske dvorane, zgrade za odlaganje infektivnog otpada i zgrade dnevne bolnice Klinike te sanacije oštećene stolarije i zidova.
„Danas potpisani ugovor koji SAFU provodi s Klinikom i sigurno je jedan od važnijih projekata jer će doprinijeti modernizaciji i dostizanju današnjih standarda u dijagnostici i liječenju infektivnih bolesti. Završetkom projekta na mjestu današnjih postojećih paviljona u krugu Klinike izgradit će se i opremiti suvremene kliničke izolacijske jedinice koje će zasigurno olakšati rad djelatnicima Klinike, a pacijentima omogućiti bolju i kvalitetniju zdravstvenu skrb”, istaknuo je ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje projekata Europske unije Dragan Jelić.
(Foto: Ministarstvo zdravstva)
U široj perspektivi, novi iskorak izgradnje i opremanja kliničkih izolacijskih jedinica usmjeren je prema razvijanju modernog bolničkog sustava kako bi bio spreman odgovoriti na ključne zdravstvene izazove i buduće krizne zdravstvene situacije.
„Činjenica je da nakon epidemije bolesti COVID-19 obnova zagrebačkih bolnica nakon potresa predstavlja drugi veliki izazov za zdravstveni sustav posljednjih desetljeća. Važno je spomenuti kako je Klinika, unatoč intenzivnoj obnovi, uspješnom reorganizacijom sustava u suradnji s Ministarstvom zdravstva nastavila s nesmetanim pružanjem zdravstvene skrbi pacijentima koji gravitiraju Klinici iz cijele države i susjednih zemalja. Primjerice, samo u 2023. godini hospitalizirano je gotovo 3.000 pacijenata, obrađeno oko 115.000 pacijenata kroz specijalističke ambulante te oko 11.000 pacijenata kroz dnevne bolnice, a ukupno je obavljeno oko 1.100.000 dijagnostičkih pretraga. Stoga ovim putem zahvaljujem svim djelatnicima Klinike, ravnateljici prof.dr.sc. Alemki Markotić na svim učinjenim organizacijskim iskoracima, pacijentima koji su pokazali razumijevanje u novonastalim uvjetima podržavajući naš zajednički cilj te predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću, potpredsjedniku Vlade i ministru prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branku Bačiću, ministru regionalnog razvoja i fondova europske unije Šimi Erliću kao i ravnatelju SAFU-a Draganu Jeliću na snažnoj podršci u našoj zajedničkoj izgradnji zdravstvenog sustava 21. stoljeća za naše građane i generacije koje dolaze“, dodatno je naglasio ministar zdravstva izv. prof. dr. sc. Vili Beroš, dr. med.
(Foto: Ministarstvo zdravstva)
Klinika za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević“, u svojih 130 godina postojanja, ima bogat „životopis“. Klinika se postepeno razvijala te je postala vodeća zdravstvena ustanova i Referentni centar Ministarstva zdravstva za liječenje najkompleksnijih bolesnika s infekcijama i to ne samo iz Hrvatske, već i iz susjednih zemalja.
„U novijoj povijesti, prije četiri godine, Klinika za infektivne bolesti, hospitalizacijama prvih pacijenata oboljelih od COVID-19 pokazala je spremnost i fleksibilnost za izazov stoljeća, kao što je bila pandemija COVID-19, ali i potres u vrijeme pandemije. Svih 714 djelatnika ove Klinike i dalje predano radi u liječenju infektoloških bolesnika u skladu sa standardima liječenja takvih bolesnika u 21. stoljeću, ali i kroz suradnju sa hrvatskim sveučilištima i učilištima ulaže u edukaciju kako domaćih i međunarodnih studenata, tako i osoblja Klinike. Također, djelatnici ove institucije, s preko 70 doktora znanosti, odnosno 10% zaposlenih aktivno i uspješno sudjeluju u međunarodnim i domaćim znanstvenim istraživanjima. Ali iznad svega, nova infrastruktura i Nova zarazna bolnica će u prvom redu služiti na dobrobit svih pacijenata koji traže pomoć u ovoj Klinici, uključujući i najnoviji i najsuvremeniji uređaj za magnetnu rezonancu 3T u vrijednosti 1.4 milijuna eura u i cijelosti financiran iz OPKK, a koji će dodatno pomoći u smanjenju lista čekanja. Iz svega navedenog, mišljenja sam da je i više nego očito da je obnova Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” jedan u nizu primjera koji slijedi nit vodilju ove Vlade i zdravstvene administracije prema zdravijoj naciji i učinkovitijem zdravstvenom sustavu“, dodala je ravnateljica prof. dr. sc. Alemka Markotić.