Prije nekoliko dana ugašene su najstarije novine na svijetu, bečki Wiener Zeitug, koji će od sada izlaziti samo u internetskom izdanju. Nacionalni Savjet bečke skupštine označio je kraj tih novina usprkos protestima vjernih čitatelja. Spominjao se "crni dan za austrijsku kulturu" i da je vlast grobar ugledne novine, ali drugog rješenja nije bilo. Od sada će država za online izdanje osigurati 7,5 milijuna eura
Ilustracija (snimio Dejan Štifanić)
Dezinformacije i umjetna inteligencija predstavljaju sve veću prijetnju novinarstvu. Rezultat je to izvješća svjetskog indeksa slobode medija koji ukazuje da je sve manje medijskih sloboda u velikom broju zemalja. U 31 zemlji u svijetu nevjerojatan je pad medijskih sloboda zabilježen proteklih mjeseci, a sve je teži položaj i novinara. Agresivne autokratske vlade posebno su usmjerene da zaustave slobodne medije i koriste se masovnim dezinformacijama i propagandnim strojevima koji lansiraju laži. Situacija je iz godine u godinu sve teža, a nova prijetnja slobodi medija je korištenje umjetne inteligencije.
U povodu Svjetskog dana slobode medija brojne su institucije izrazile zabrinutost za budućnost današnjih medija. Autoritarni vođe nastoje kontrolirati sve što se događa u medijskim kućama, često vrlo uspješno. U izvješću tako piše da se stvara lažna slika, šire laži i poruke mržnje, a novinari koji to čine su u službi režima više nego ikada. "Neviđena mogućnost petljanja u sadržaj koristi se za potkopavanje onih koji utjelovljuju kvalitetno novinarstvo i slabljenje samog novinarstva", stoji u izvješću.