OSIJEK

Okrugli stol: Prijevoz osoba s invaliditetom važan za uključivanje u zajednicu

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Unatoč pozitivnim pomacima, još nema senzibiliteta i nije prepoznata važnost osiguravanja prijevoza osoba s invaliditetom radi njihova uključivanja u život zajednice, rečeno je u utorak u Osijeku na okruglom stolu "Međumjesni prijevoz prilagođen osobama s najtežim invaliditetom".

Savjetnik pravobraniteljice za osobe s invaliditetom iz Područnog ureda u Osijeku Mario Burek upozorio je da mlade osobe s invaliditetom često odustaju od studiranja ili posla te od drugih aktivnosti jer im nije omogućen prijevoz do radnog mjesta ili fakulteta.

"To uvelike pridonosi gubitku samopouzdanja i odricanju od vlastitih motiva i ciljeva osoba s invaliditetom", rekao je Burek, ističući da je mobilnost jedan od uvjeta uključivanja osoba s invaliditetom u sve životne aktivnosti, od obrazovanja, zapošljavanja, i odlaska u kino ili kazalište do socijalnih druženja i kupnje.

Za sve to, rekao je, treba prilagođeni prijevoz, no javni prijevoz, nažalost, u većini slučajeva nije pristupačan ili ga popratna infrastruktura ne prati u dovoljnoj mjeri.

"Zbog toga su osobe s invaliditetom uskraćene za sve te aktivnosti, što je veliki problem", istaknuo je Burek.

UPIT pokrenuo i donatorsku kampanju za nabavu novijeg vozila za prijevoz osoba s invaliditetom

Prema Burekovim riječima, unatoč nekim pozitivnim pomacima, svijetlim, ali rijetkim primjerima lokalnih jedinica, općina, gradova ili županija, sve ovisi o aktivnostima udruga, no problem je u tome što te udruge trebaju potporu nositelja vlasti.

Predsjednik Udruge paraplegičara i tetraplegičara (UPIT) Osječko-baranjske županije Danijel Balažić rekao je da usluga međumjesnog prijevoza osoba s najtežim invaliditetom, koje su u kolicima ili se kreću uz pomoć nekih drugih ortopedskih pomagala, "ima za cilj prijevoz u neformalne svrhe".

"Na taj im način želimo omogućiti podizanje životne kvalitete pomažući im da dođu na sportska i kulturna događanja, da posjete prijatelje, odu u šoping ili pristupe svim drugim sadržajima", istaknuo je Balažić i dodao da je riječ o osobama koje se ne mogu koristiti javnim prijevozom, zbog čega su zakinute za mnoge socijalne aktivnosti.

Istaknuo je da su kroz trogodišnji program UPiT2Go pokazali da takva potreba postoji.

"Imali smo 65 korisnika, a kombi je prevezao preko 80 tisuća kilometara. Otvoren je natječaj Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike i nadamo se da će nam biti odobreno i nešto više od 450 tisuća kuna za sve tri godine, koliko smo imali do sada", poručio je Balažić.

UPIT OBŽ pokrenuo je i donatorsku kampanju za nabavu novijeg vozila prilagođenog za prijevoz osoba s najtežim invaliditetom.

"Ministarstvo kroz projekt financira sve osim nabave vozila, što znači plaće vozača i dispečera, održavanje vozila, gorivo. Ne inzistiramo na kupnji novog vozila jer ono košta do 70 tisuća eura i zadovoljili bismo se s novijim i polovnim vozilom za koje bismo trebali prikupiti nekih 20-ak tisuća eura", rekao je.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama