DOC. DR. SC. MISLAV BALKOVIĆ U VELIKOM RAZGOVORU ZA GLAS ISTRE:

Razvoj umjetne inteligencije je nezaustavljiv. Možda će nečiji posao postati suvišan, ali za civilizaciju je to korak u dobrom smjeru

I sjekira je alat: možete njome cijepati drva ili nekoga dekapitirati. Pitanje je korištenja i namjere. Poanta je pravilno odlučiti, uzimajući u obzir interes društva i civilizacije, u čemu je AI zaista korisna i prihvatljiva, a u čemu je ne treba koristiti iz etičkih razloga

| Autor: Robert FRANK
Doc. dr. sc. Mislav Balković

Doc. dr. sc. Mislav Balković


Doc. dr. sc. Mislav Balković, dekan Visokog učilišta Algebra, akademski i intelektualno nevjerojatno poticajne sredine koja prati ubrzanu dinamiku promjena u STEM svijetu tehnologija, inovacija, umjetne inteligencije (AI) i Chat GPT-a, računalnog programa umjetne inteligencije, zahvalan je, znanjem i iskustvom bogat sugovornik, s kojim smo u dvosatnom razgovoru duboko zaronili u teme s rasponom od obrazovanja, preko tržišta rada do opstanka planeta Zemlje. Balkovićevo je poslanje znanje, njegovo stjecanje i primjena u realnom sektoru. Conditio sine qua non je vječno usavršavanje u sustavu obrazovanja.

Algebra je institucija sadašnjosti i budućnosti, mjesto kompetitivnosti i kompetentnosti, kreativnih pristupa i razvoja, ulaganja u projekte i infrastrukturu. U pozadini ili prvom planu svega što se tamo zbiva su tehnologija, tehnološki razvoj i inovacije, no sve, kako promišljaju u Algrebri, koja godišnje školuje, po raznim osnovama, oko 15 tisuća studenata, u cilju povećanja produktivnosti, ali i stvaranja boljeg, pravednijeg društva i istog takvog pojedinca.  

U razgovoru za Glas Istre Mislav Balković komentira i politiku (istarskog) rentijerstva, razlaže da li se radi o prokletstvu ili blagoslovu, analizira obrazovni sustav i pojam odlikaša, ali i porezna opterećenja koja treba popraviti i dograditi. Inače je i član izvršnog odbora Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) koji sudjeluje u pregovorima s Vladom RH.

- Zašto bi uopće danas mlad čovjek krenuo na studij? Isplati li se ulagati u znanje? Postoje mogućnosti boljeg zarađivanja i kroz intelektualno manje zahtjevna radna mjesta od onih na koja se dolazi tek nakon završenog studija.

- Svijet postaje sve kompleksniji. Zbog Chat GPT-a i umjetne inteligencije (AI), koji donose dosta promjena, dio poslova koje su odrađivali ljudi ubuduće će odrađivati tehnologija. U takvom svijetu bolje si je kroz visoko obrazovanje kao alat dati priliku koja osigurava poziciju kompetentnosti. Cilj EU-a je da do 2030. godine 45 posto mlade populacije (u dobi od 25 do 34 godine) ima barem visoko obrazovanje. Mi smo trenutno na oko 36 posto. Meni je baš obrazovanje dalo priliku da od dečka čija obitelj ima radničko porijeklo krenem u poduzetništvo, u kojem bih mogao reći da sam po nekim parametrima uspio.

OPŠIRNIJE U TISKANOM IZDANJU OD ČETVRTKA 20. TRAVNJA 2023.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter