(Hina/EPA)
Glavne teme Greencajt festivala koji će se održati u svibnju u Zagrebu su iz područja održivosti, a njih će u različitim formatima predstaviti stručnjaci iz turizma, kreativnih agencija, kompanija, europske i državne uprave, znanstvenici, aktivisti, klimatolozi, najavljuju organizatori.
Njima će se pridružiti i poznati umjetnici iz svijeta glazbe i filma, kažu organizatori, koji su u srijedu objavili detaljni program događanja.
Greencajt festival će kroz više od 30 panela i predavanja te 80 govornika iz 10 zemalja upoznati javnost s trenutnim izazovima i ponuditi neka konkretna održiva rješenja.
Tako će ova zelena manifestacija 24. i 25. svibnja u prostorima stare Tvornice električnih žarulja i Rougemarin Parka u Zagrebu postati platforma za otvorenu diskusiju, navodi se u priopćenju.
Što je to održivi turizam, kako će izgledati gradovi u budućnosti, postoji li poveznica između ekologije i ekonomije, koliko je korporacija zaista spremno na promjenu, a koje zaštitu okoliša vide tek kao "kvačicu" u ESG izvješću te u konačnici kakav svijet ostavljamo budućim generacijama, neka su od pitanja na koja će odgovoriti sudionici Greencajt festivala, najavljeno je.
Kao inozemni sudionici ovogodišnjeg Greencajt programa su britanski stručnjak za okoliš i inovacije powered by Enna Mark Shayler, BBC novinar i reporter Marco Silva koji se bori protiv dezinformacija, fake newsa i teorija zavjere.
„Održiv turizam: više od trenda?“
Rješavanje izazova koji se tiču energetske krize i klimatskih promjena teme su na predavanju zastupnice u Europskom parlamentu Terry Reintke i stručnjaka u području klimatskih promjena te autora knjige "Growth for Good" Alessia Terzija.
Festival će započeti panelom „Održiv turizam: više od trenda?“ pod pokroviteljstvom Hrvatske turističke zajednice. Koliko je ICT industrija zaista "zelena", razgovarat će stručnjaci na panelu “Green tech talk: kako ICT industrija čini planet više cool.”
U razgovoru s gostom iznenađenja ravnatelj REGEA-e Julije Domac pozabavit će se temom zašto obnovljivi izvori energije još uvijek nisu najbolje što se Hrvatskoj može dogoditi, a fizičar Tonči Tadićće govoriti o tome koliko je nuklearna energija čista i zašto je to tabu tema.
Akademik Igor Rudan održat će predavanje o izazovima s kojima će se čovječanstvo suočavati u 21. stoljeću, od demografije, zdravstva, ljudskih prava do stanja planeta Zemlje.
Finski redatelj Riku Karjalainen ispričat će iskustvo u procesu stvaranja filma i o ekstremnim uvjetima u kojima je sniman film The Winter I Knew - The Story, koji prikazuje razmjere klimatskih promjena i gubitak karakteristika finske zime.
Poseban naglasak programa su mladi i njihova budućnost, a navedena tema će se posebno obraditi na panelima: „Kakav svijet ostavljamo djeci“ i „ Što mladi misle o nama“, najavljeno je.