(Hina/EPA)
U organizaciji Pravnog fakulteta u Rijeci i Jadranskog zavoda Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) na tom fakultetu se u petak održava znanstveni skup u spomen na pokojnog profesora emeritusa i stručnjaka za međunarodno pravo Vladimira-Đuru Degana.
Na konferenciji su se, u povodu prve godišnjice smrti profesora Degana, okupili istaknuti inozemni i domaći stručnjaci međunarodnog prava i izlažu o aktualnim temama iz međunarodnog prava mora, ljudskih prava, odgovornosti države te mirnog rješavanja sporova.
Po završetku konferencije, autori će svoje izložene teme moći objaviti u pisanom obliku u časopisu Poredbeno pomorsko pravo.
Dekanica riječkog Pravnog fakulteta Vesna Crnić-Grotić uvodno je rekla kako je svojedobno bila asistentica prof. Deganu koji joj je bio i mentor na doktorskom studiju. Umro je prošle godine u 87. godini života, a bio je aktivan do posljednjih dana, dodala je.
Rektorica Crnić-Grotić naglasila je kako je prof. emeritus Degan smatrao da ideja međunarodnog prava nadilazi državne granice te se tako mora sagledavati. Objavljivao je znanstvene knjige na hrvatskom, engleskom i francuskom jeziku a bavio se širokim područjem prava, od pomorskog prava, preko ljudskih prava i prava manjina do međunarodnog kaznenog prava, rekla je dekanica.
Gajio je kritički i analitički pristup svakom pravnom pitanju i rado prenosio svoje enciklopedijsko znanje, zaključila je.
Vesna Skorupan Wolff iz Jadranskog zavoda HAZU prisjetila se razdoblja u kojem je Degan bio ravnatelj i voditelj ovog zavoda, ocjenjujući da je znatno utjecao na suradnike.
Važnost prof. Degana za uspostavu pravnih temelja hrvatske državnosti
Državna tajnica u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Andreja Metelko-Zgombić istaknula je važnost Vladimira-Đure Degana za uspostavu pravnih temelja hrvatske državnosti u ranim danima njene nezavisnosti.
Ta pitanja su bila vitalno važna za međunarodni status i državnost Republike Hrvatske, naglasila je. Uz to, važnu ulogu je odigrao i kao član hrvatske delegacije na pregovorima o sukcesiji bivše Jugoslavije, navela je.
Vladimir-Đuro Degan rodio se 1935. u Bosanskom Brodu. Pravo je diplomirao u Sarajevu 1957., doktorirao 1963. u Ljubljani, a između 1959. i 1971. usavršavao se na Haškoj akademiji za međunarodno pravo. Predavao je na Fakultetu političkih znanosti u Sarajevu te Pravnom fakultetu u Rijeci. Od 1985. do 1997. bio je upravitelj Jadranskog zavoda HAZU, a od 1997. do 2021. bio je njegov voditelj. Član suradnik HAZU bio je od 1990.
Predavao je na brojnim sveučilištima u bivšoj Jugoslaviji i u inozemstvu. Između 1991. i 1995. bio je hrvatski član u ekspertskim skupinama o ljudskim i manjinskim pravima, te o sukcesiji država na Međunarodnoj konferenciji o bivšoj Jugoslaviji. Između 1996. i 2001. bio je član hrvatske delegacije na pregovorima o pitanjima sukcesije bivše Jugoslavije.
Za svoj rad primio je više priznanja i nagrada, među ostalim i Državnu nagradu za znanost za životno djelo za 2012. za područje društvenih znanosti.