Ilustracija (Arhiva)
Zaposlenica Ministarstva turizma i sporta kupila je staru kuću u Pobrima kraj Opatije pa nelegalno započela radove. Inspekcija je zatvorila gradilište, no ona sve to nije srušila, već je podnijela zahtjev za građevinsku dozvolu kako bi sve ozakonila, prenosi Novi list.
Dok je inspekcija izašla na teren i zatvorila gradilište, uspjela je izgraditi međukatne ploče, terase, podigla ravni krov. Rekla im je kako je samo učvršćivala građevinu da se ne uruši, a oni su utvrdili kako se radi o izgradnji izvan gabarita, nadogradnji i naložili rušenje.
Žalila se, a njezine su žalbe odbila čak dva suda. Ništa nije srušila, već je podnijela zahtjev za građevinsku dozvolu kako bi sve ozakonila! Susjedi su na rubu živaca i pitaju se čemu onda sustav i čemu zakoni.
Radovi su počeli 2020. godine, a susjedi kažu da su bili bez ikakvih oznaka. Vlasnica je tu namjeravala napraviti dva ili tri apartmana. Susjedi tvrde da je počela radove ne prijavivši ih, ne zatraživši građevinsku dozvolu. Pisali su i zvali građevinsku inspekciju, ali nisu nikako stizali na red, prevelika je gužva, odgovarala je inspekcija.
Dok je građevinska inspekcija stigla na teren, vlasnica je , kažu susjedi, uspjela napraviti tri pregradne ploče između katova, terase, otprilike 4,5 x 2 metra na sva tri kata, vanjsko stepenište, i to sve bez ikakvih dozvola, bez statičkih proračuna, bez ičega.
Svim susjedima radovi su bili krajnje čudni. Naime, ogoljeni su trusni zidovi, a gdje je bila rupa, krpalo se s ciglom i samo gradilo na starome.
Da nema nikakav papir o gradnji, dokazala je inspekcija.
Kada je konačno građevinska inspekcija izašla na teren, zabranila je daljnje radove i naložila rušenje izgrađenog, i to detaljno na pet stranica.
"Netočni su i neistiniti daljnji navodi Mihaele Marić Heigl da je izvodila radove u skladu s Člankom 150. Zakona o gradnji, odnosno na održavanju građevine jer je inspekcijskim pregledima nedvojbeno utvrđeno da se radi o rekonstrukciji, dogradnji i nadogradnji stambene građevine", priopćila je Inspekcija.
Također, inspekcijski nalaz navodi i kako je rekonstrukcija izašla iz postojećih gabarita zgrade. I detaljno navode što je i koliko izvan gabarita. No investitorica se oglušila na nalaz inspekcije i žalila se na rješenje Upravnom sudu. Žalbe su joj odbijene.
No, nekoliko mjeseci kasnije susjedima dolazi poziv za uvid u spis predmeta u postupku izdavanja građevinske dozvole!
Susjedi su potom kontaktirali Zavod za prostorno planiranje s upitom po kojem je zakonu moguće dati zahtjev u takvoj situaciji, ali nisu dobili odgovor.
Pokazana im je dokumentacija zatečenog stanja. Znači, sve to što je nelegalno izgrađeno ubilježeno je kao nešto što zapravo postoji otprije i oni sad mogu dati svoje mišljenje i primjedbe. I te dvije čestice na kojima je kuća građena izmjenama katastarskih izmjera postaju jedna čestica. Susjedi tvrde da je na toj novoformiranoj čestici upisano novo bespravno sagrađeno kao da je tu od pamtivijeka.
Na sve navedeno neki susjedi su uložili prigovor, sporovi oko čestice još su u tijeku, a u tijeku je i postupak izdavanja građevinske dozvole za nešto što je nedvojbeno bespravno izrađeno.
Upravni odjel za prostorno planiranje i gradnju Primorsko-goranske županije odgovorio je – da, i to se može.
"Svaki investitor ima pravo podnijeti zahtjev za izdavanje građevinske dozvole za građenje ili rekonstrukciju građevine, bez obzira na možebitnu činjenicu da je ona već izvedena bez građevinske dozvole i da je predmetom postupanja inspekcije. Naglašavamo da je to moguće i redovita je praksa i u slučaju da investitor prilikom građenja odstupi od izdane dozvole, a podsjećamo da je upravo zbog takvih slučajeva donesen i poseban Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama”, priopćio je Upravni odjel.
Ali taj se Zakon odnosi na zgrade koje su se gradile ili rekonstruirale do 2011 godine. Ovdje su u pitanju radovi izvedeni prije dvije godine.
U novoj, sada ovlaštenoj projektnoj dokumentaciji stoji kako su radovi rađeni bespravno sa znakom zabrane građevinske inspekcije.
Navode i kako zatečeno stanje mehaničke otpornosti i stabilnosti zgrade, koju je pregledala ovlaštena statičarka, nije zadovoljavajuće.
Susjedi su ogorčeni i pitaju se čemu onda građevinska inspekcija i sve ostalo kada se može bespravno graditi i potom sve ozakoniti?Hoće li je ozakoniti? Iz Upravnog odjela za prostorno planiranje i graditeljstvo kažu da je postupak još u tijeku i konačna odluka još nije donesena. Susjedi su uložili prigovore na izdavanje građevinske dozvole. I osjećaju se prilično nezaštićeno i izigrano od sustava.