(Hina/EPA)
Povodom Međunarodnog dana civilne zaštite i Dana civilne zaštite u Hrvatskoj, na Građevinskom fakultetu u Osijeku u utorak su predstavljene operativne snage i oprema Osječko-baranjske županije, koja je za sustav civilne zaštite u 2023. predvidjela 650 tisuća eura.
Načelnik Županijskog stožera Civilne zaštite i zamjenik župana Mato Lukić istaknuo je da su operativne snage zaštite i spašavanja na području Osječko-baranjske županije spremne za sve izazove i da je ta županija za ovu godinu predvidjela 650 tisuća eura za sustav civilne zaštite i njezine operativne snage.
Podsjetio je da su žurne službe iskazale veliku spremnost u posljednjem olujnom nevremenu te, u roku od 24 sata i po teškom vremenu, uspjele sanirati štetu na osječkom KBC-u, državnim i obiteljskim objektima i parkovima.
Ustvrdio je da su posljednje tri godine bile najizazovnije razdoblje za civilnu zaštitu Osječko-baranjske županije.
Od korone, zatim rata u Ukrajini i zbrinjavanja izbjeglih osoba do nedavnog olujnog nevremena ne tako specifičnog za ovo područje, nabrojao je Lukić te istaknuo da su u svim tim neprilikama pripadnici Civilne zaštite osječko-baranjske županije iskazali visoku spremnost, hrabrost i odvažnost u pomaganju građanima i zaštiti materijalnih dobara.
Godina dana od otvaranja prvog prihvatnog centra za Ukrajince, operativni plan funkcionira i danas
Samo u prvoj godini korona-krize Stožer je, kaže, održao 162 sjednice. a da prije točno godinu u Osijeku je otvoren prvi prihvatni centar za zbrinjavanje raseljenih osoba iz Ukrajine.
"Tada je napravljen operativni plan koji funkcionira i danas, a koji, osim zbrinjavanja i pružanja prve pomoći tim ljudima, osigurava i njihovu integraciju u naše društvo", istaknuo je Lukić.
Pročelnik Područnog ureda Civilne zaštite u Osijeku Zvonko Grgec rekao je da su napravili prikaz spremnosti i opremljenosti operativnih snaga Civilne zaštite na Građevinskom fakultetu kako bi podigli svijest građana o bitnosti i ulozi civilne zaštite u svakodnevnom životu i o tome koliko krize mogu utjecati na redovan život i gospodarstvo.
"Vidimo iz velikog potresa u Turskoj i Siriji da je kompletan način života na velikom području narušen i da se cijelo to područje unazadilo, možemo reći i stoljećima", rekao je Grgec te dodao da će trebati godine da se život ondje vrati u normalu.
Grgec je također ustvrdio da je Civilna zaštita u Osječko-baranjskoj županiji "na vrlo visokoj razini" pogotovo u posljednjih četiri, pet godina zahvaljujući novčanim sredstvima Europske unije pomoću kojih je nabavljen veliki dio moderne opreme koja je ranije nedostajala.