(Hina/EPA)
Građanska inicijativa "Protiv sječe" uputila je pet zahtjeva pulskoj gradskog vlasti zbog nekontrolirane sječe stoljetnih stabala na Giardinima, potvrdio je na konferenciji za novinare, održanoj u utorak u Puli, pokretač te inicijative Petar Ćurić.
Ustvrdivši da se novoosnovanoj Građanskoj inicijativi "Protiv sječe" pridružilo pedesetak građana Pule, Ćurić je rekao kako ta inicijativa smatra da je ponajprije nebriga dovela do lošeg stanja stabala na Giardinima. Budući da se nisu iscrpile sve mogućnosti njihova spašavanja, upitao se je li taj scenarij sa sječom stabala doista bio krajnje nužan.
"Inicijativa traži pokretanje izrade 'zelenog katastra' Pule, po uzoru na sve ozbiljne svjetske gradove, a kojeg imaju i neki hrvatski gradovi poput Osijeka, Zagreba, Splita, Virovitice i Karlovca. To podrazumijeva popisivanje i kategorizaciju starih i vrijednih 'baštinskih' stabala u Puli kako više nikada nikome na javnim površinama ne bi pala na pamet sječa bez kontrole i nadzora", istaknuo je Ćurić.
Osim toga, iz te inicijative traže i javno očitovanje pulskoga komunalnog poduzeća Herculanee o višegodišnjemu nezadovoljavajućem održavanju zelenila u Puli, posebice u vezi s nestručnim održavanjem stoljetnih pulskih ladonja.
Treći zahtjev je onaj kojim traže "clean start" s obzirom na to da u Herculanei, kako ističu, "očito desetljećima ne štimaju stvari oko stručnog i kvalitetnog održavanja sektora hortikulture, a posebno arborikulture".
"Upravo zato od pulske gradske vlasti tražimo da se podvuče crta na sve što je dosad bilo, tako što ćemo zatražiti savjetovanje i stručnu pomoć izvana, iz gradova gdje je to posloženo i bolje vođeno", poručio je Ćurić.
Dodao je kako je osnutak radne skupine također jedan od zahtjeva te inicijative koja će okupljati relevantne stručnjake i zainteresirane dionike za arborikulturu i očuvanje starih i vrijednih "baštinskih" stabala. Ona bi trebala biti sastavljena od predstavnika Grada, Herculanee, Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te jednog člana Građanske inicijative.
Posljednji zahtjev je da pulski gradonačelnik Filip Zoričić primi članove te inicijative kako bi mu prenijeli i osobno predali sve te zahtjeve te ga izvijestili o svojim saznanjima.
Inače, početkom veljače nastavljeno je rušenje bolesnih stabala na Giardinima, a u toj drugoj fazi srušeno je njih 13. U prvoj fazi lani u studenome srušeno je deset. To je ukupno nešto manje od trećine stabala, koliko ih ima na Giardinima.
Prema mišljenju stručnjaka, stabla su se morala ukloniti jer su postala opasna za prolaznike budući da su se mogla srušiti.