(Hina/EPA)
Varaždinska županija, partner je u međunarodnom projektu 'Misija društvenog gospodarstva za otpornost zajednice - DIMCARE' vrijednog 1,3 milijuna kuna, čiji je cilj odgovoriti na potrebu za digitalizacijom u sektoru skrbi za osobe unutar ekosustava socijalne ekonomije.
Nositelj projekta je Sveučilište Pompeu Fabra u Španjolskoj. Osim Varaždinske županije, partneri su Fakultet organizacije i informatike Varaždin, Španjolska udruga društvenih poduzeća Grad Barcelona, Politehničko sveučilište Katalonije – Barcelona Tech (UPC), SOC.CONS. PIN A R.L. - obrazovne i znanstvene usluge za Sveučilište u Firenci, Gradsko vijeće Mataró u Španjolskoj te talijanska Općina Prato, priopćeno je u ponedjeljak iz županijske uprave.
Međunarodni partneri na projektu službeno su posjetili Varaždinsku županiju kako bi analizirali potrebe organizacija vezano za digitalizaciju, a župan Anđelko Stričak izvijestio je da županija aktivno sudjeluje u procesu socijalnog planiranja, posebno onog vezanog uz najranjivije skupine.
„Cilj nam je osigurati kontinuiranu socijalnu uključenost, kvalitetnu skrb i razvoj osobnih potencijala za sve ranjive skupine, djecu, mlade, osobe s invaliditetom, stare i nemoćne, održavajući i proširujući usluge podrške u zajednici, tako da odgovaraju na individualne potrebe”, rekao je Stričak.
Partneri su čuti prezentaciju Društva Crvenog križa Varaždinske županije, a posjetili su Srednju strukovnu školu u kojoj se provodi program pomoći osobama s invaliditetom kroz Zaštitnu radionicu. Na FOI-ju im je predstavljen predmet Socijalno poduzetništvo i projekt na temu kako kroz digitalizaciju pomoći ljudima s posebnim potrebama, a organiziran je i posjet Socijalnoj zadruzi Humana Nova u Čakovcu.
Teresa Monllau Jaques, glavna koordinatorica projekta i profesorica na Sveučilištu Pompeu Fabra Barcelona izjavila je da je aktualni izazov uvesti digitalne alate u administrativni/upravljački proces i u usluge koje razvijaju te organizacije, kako bi mogle pomoći u učinkovitijoj organizaciji "u sektoru skrbi za osobe unutar ekosustava društvene ekonomije”.
Projekt DIMCARE financiran je sredstvima Single Market Programa u ukupnom iznosu od 1,3 milijuna kuna (oko 180 tisuća eura).