ZAGREB

ZSE: U fokusu ulagača poslovna izvješća domaćih kompanija

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje oprezno trgovanje, a u fokusu ulagača bit će financijska izvješća domaćih kompanija, koja će pokazati kako su poslovale u trećem tromjesečju.

Od pet analitičara, koji su sudjelovali u anketi Hine, njih četvoro očekuje danas stagnaciju Crobexa, a jedan pad.

Crobex indeks oslabio je prošloga tjedna 0,3 posto, na 1.600 bodova, a Crobex10 za 0,2 posto, na 1.002 boda.

Među sektorskim indeksima, najviše je pao prehrambeni, za 0,5 posto, dok je najviše porastao industrijski, za 1,65 posto.

Redovni promet iznosio je 19,9 milijuna kuna, što je četiri milijuna kuna više nego u tjednu ranije.

„U posljednja četiri tjedna Crobexi su pali u njih tri, no tek blago. Likvidnost je ponovno bila skromna, pa je drugi tjedan zaredom prosječni dnevni promet dionicama bio manji od četiri milijuna kuna”, kaže Davor Špoljar, stariji analitičar tržišta kapitala u Erste banci.

Najveći promet, gotovo 3 milijuna kuna, prošloga je tjedna ostvaren dionicom Valamar Riviere, pri čemu joj je cijena pala 1,7 posto, na 159 kuna.

Slijedila je dionica Atlantske plovidbe s prometom od 2,58 milijuna kuna, a cijena joj je pala 6,7 posto, na 159 kuna.

U fokusu investitora bila je i dionica HT-a, s prometom od 2,4 milijuna kuna. Cijena joj se spustila 0,6 posto, na 175 kuna.

Znatniji promet, veći od 1,5 milijuna kuna, zabilježile su i dionice Atlantic grupe te Ericssona Nikole Tesle. Pritom je cijena dionice Atlantic grupe stagnirala na 1.220 kuna, a Ericssona poskupila 1,4 posto, na 1.420 kuna.

Najveći pad cijene zabilježila je dionica FTB Turizma, za 18,4 posto, na 1.020 kuna.

Ta kompanija objavila je da je u prvih devet mjeseci zabilježila svega 5,5 milijuna kuna prihoda, što je za gotovo 95 posto manje nego u istom lanjskom razdoblju, a posljedica je koronakrize.

Kompanija je poslovala s gubitkom od 52,6 milijuna kuna, dok je u istom razdoblju lani imala dobit od 47,5 milijuna.

Znatniji cjenovni pad zabilježile su i dionice Đuro Đaković grupe, za 7,35 posto, na 3,91 posto.

S druge strane, najveća dobitnica među likvidnijima bila je dionica Optima telekoma, sa skokom cijene za 8,35 posto, na 4,93 kune.

Na burzi se prošloga tjedna trgovalo s ukupno 56 dionica, pri čemu je njih 18 ostvarilo porast cijene, 22 pad, a 16 nije zabilježilo cjenovnu promjenu.

„Ušli smo u sezonu objava kvartalnih poslovnih rezultata, koje kompanije moraju objaviti do kraja mjeseca, pa će to investitori pažljivo pratiti, posebice rezultate poslovanja turističkih kompanija na vrhuncu ljetne turističke sezone”, kaže Davor Špoljar.

I na Wall Streetu su prošloga tjedna cijene dionica pale. Dow Jones oslabio je 0,9 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0,5, a Nasdaq indeks 1,1 posto.

„U fokusu ulagača ponajviše su bili pregovori u Washingtonu o novim fiskalnim poticajima, pogotovo u kontekstu nadolazećih predsjedničkih izbora. Tržišta cijelo vrijeme prate i podatke o rastu broja zaraženih od koronavirusa. Makroekonomski podaci u SAD-u, primjerice s tržišta rada i nekretninskog tržišta, bili su obećavajući”, kaže Davor Špoljar.

I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1 posto, dok je frankfurtski DAX skliznuo 2, a pariški CAC 0,5 posto.

„Glavni razlog pada tržišta su rekordne brojke zaraženih koronavirusom u mnogim zemljama Europe unije, zbog čega se ponovno uvode mjere za suzbijanje virusa. Zbog toga rastu zabrinutosti o posljedicama toga po gospodarstva”, kaže Davor Špoljar.

Ovoga će tjedna, kaže, ulagači pratiti situaciju sa širenjem koronavirusa, objave kvartalnih poslovnih rezultata kompanija i makroekonomskih podataka, pregovore u SAD-u o fiskalnim poticajima, kao i situaciju uoči predsjedničkih izbora u SAD-u početkom studenoga.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter