(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj se burzi u utorak očekuje stagnacija Crobexa, nakon snažnog rasta dan ranije, a u nedostatku novih vijesti iz poslovnog sektora, investitori će pratiti kretanja na inozemnim burzama.
Svi analitičari koji su sudjelovali u anketi Hine očekuju danas stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks porastao je u ponedjeljak 1,05 posto, na 1.743 boda, a Crobex10 za 1,38 posto, na 1.089 bodova.
Tako su Crobex pratili rast svjetskih burzi, na kojima vlada dobro raspoloženje jer je, unatoč prijetnjama da to neće učiniti, predsjednik SAD-a Donald Trump potpisao zakone o paketu fiskalne pomoći gospodarstvu i financiranju saveznih službi.
Na domaćem tržištu kapitala svi sektorski indeksi bili su jučer na dobitku, a najviše Crobexturist, za 0,95 posto.
Redovni promet dionicama dosegnuo je 4,8 milijuna kuna, što je 2,8 milijuna više nego prethodni trgovinski dan.
Uz to, u blok transakciji dionicom Ericssona Nikole Tesle ostvaren je promet od još 5,25 milijuna kuna, po cijeni od 1.500 kuna.
"Pozitivan sentiment s globalnih dioničkih tržišta prelio se i na Zagrebačku burzu, što upućuje na optimizam ulagača da će sljedeća godina donijeti značajan oporavak gospodarskih aktivnosti na globalnoj razini u odnosu na baznu 2020. Istovremeno je to dijelom i odraz preslagivanja portfelja pred kraj godine, obilježene globalnom pandemijom Covida-19", ističe Silvija Kranjec, financijska analitičarka u Raiffeisenbank Austria.
U nastavku tjedna Kranjec očekuje zadržavanje pozitivnog sentimenta na Zagrebačkoj burzi, uz dionički promet u redovnom trgovanju oko trenutnih razina.
Najlikvidnija je jučer bila povlaštena dionica Adrisa, kojom je ostvareno 1,73 milijuna kuna prometa, pri čemu joj je cijena skočila 2,1 posto, na 383 kune.
S prometom od oko 750 tisuća kuna slijedila je dionica Valamar Riviere, kojoj je cijena skočila 3,8 posto, na 29,9 kuna.
Nešto veći promet ostvaren je i dionicom Podravke, oko 400 tisuća kuna, a cijena joj je porasla 0,6 posto, na 485 kuna.
Na domaćem tržištu jučer se trgovalo s ukupno 39 dionica, pri čemu je cijena njih 18 porasla, 10 pala, a 11 stagnirala.
Unatoč znatnom rastu u posljednja dva mjeseca, u posljednji tjedan ove godine Crobexi su ušli s velikim gubicima na godišnjoj razini.
Crobex je od početka godine u minusu oko 13,5, a Crobex10 oko 9 posto.
Posljedica je to oštrog pada indeksa u ožujku zbog izbijanja koronakrize u svijetu i Hrvatskoj. I dok su se najveće svjetske burze oporavile, pa se MSCI indeks svih svjetskih burzi kreće oko rekordnih razina, Crobexi zaostaju po oporavku.