(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj se burzi u četvrtak očekuje oprezno trgovanje zbog oštrog pada cijena dionica na svjetskim burzama posljednjih dana, a smjer Crobex indeksa mogao bi ovisiti i o poslovnim izvješćima domaćih kompanija.
Svi analitičari, koji su sudjelovali u anketi Hine, očekuje danas stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks pao je jučer 1,03 posto, na 1.575 bodova, dok je Crobex10 skliznuo 0,9 posto, na 988 bodova.
Pritom su svi sektorski indeksi završili u minusu, a najviše prehrambeni, za 1,5 posto.
Redovni promet iznosio je 7,2 milijuna kuna, što je oko 2,8 milijuna manje nego dan ranije.
„Korekcija ključnih dioničkih indeksa obilježila je jučerašnji trgovinski dan na burzi. Ukupni promet na burzi iznosio je 7,22 milijuna kuna, pri čemu se cijeli iznos odnosio na redovni dionički promet, budući da se obveznicama jučer nije trgovalo”, kaže Mišo Kalajžić, voditelj službe brokerskog poslovanja u OTP banci.
Najveći promet, 1,5 milijuna kuna, jučer je ostvaren dionicom Ericssona Nikole Tesle, pri čemu joj je cijena porasla 0,7 posto, na 1.420 kuna.
Ta je kompanija izvijestila da joj je neto dobit u prvih devet mjeseci ove godine iznosila 67,2 milijuna kuna, što je 16,8 manje u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Prihodi od prodaje dosegnuli su, pak, 1,44 milijarde kuna, što je 15,2 posto više u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
S prometom od 1,4 milijuna kuna slijedila je dionica HT-a, a cijena joj je pala 1,15 posto, na 172 kune.
U fokusu investitora bila je i dionica Podravke, kojom je ostvaren promet od 640 tisuća kuna. Cijena joj je stagnirala na 445 kuna.
Promet veći od 600 tisuća kuna ostvaren je i dionicom Atlantske plovidbe, pri čemu joj je cijena potonula 10 posto, na 135 kuna.
Cijena dionice AD Plastika pala je, pak, 2,6 posto, na 130,5 kuna.
Ta je kompanija izvijestila da je u prvih devet mjeseci ove godine ostvarila neto dobit na razini grupacije od 23,8 milijuna kuna, što je 62 posto manje u odnosu na isto lanjsko razdoblje. Poslovni prihodi grupe bili su 841,7 milijuna kuna ili 23,2 posto manji.
Financijsko izvješće objavila je i Arena Hospitality Grupa, koja je u prvih devet mjeseci ostvarila 228,7 milijuna kuna prihoda ili 66,8 posto manje nego u istom razdoblju 2019., dok je EBITDA iznosila 18,6 milijuna kuna za razliku od lanjskih 249 milijuna kuna.
Cijena te dionice oslabila je 0,7 posto, na 268 kuna.
Na burzi se jučer trgovalo s ukupno 39 dionica, pri čemu je njih pet ostvarilo rast cijene, a 24 pad, dok 10 nije zabilježilo cjenovnu promjenu.
Oštar pad svjetskih burzi
„Za danas predviđamo stagnaciju kretanja dioničkih indeksa, a smjer će umnogome ovisiti o situaciji na stranim tržištima, koja su jučer oštro korigirana, kao i objavama poslovnih izvješća za treći kvartal”, kaže Mišo Kalajžić.
Na europskim su burzama, naime, cijene dionica jučer oštro pale. Frankfurtski DAX indeks potonuo je 4,2 posto, londonski FTSE 2,55, a pariški CAC 3,4 posto.
„Rasprodaja na svjetskim tržištima trenutno je isključivo uzrokovana znatnim povećanjem broja zaraženih koronavirusom. Širenje pandemije, posebno je izraženo na sjevernoj zemljinoj polutci, gdje hladniji dani pridonose većem boravku ljudi u zatvorenom, što pak pogoduje bržem širenju zaraze. Pojedine zemlje, poput Njemačke ili Francuske, najavljuju nove restriktivne mjere i zatvaranja, odnosno razne oblike tzv 'lockdowna', što je ujedno okidač ulagačima da dio imovine transferira u sigurnije klase imovine”, kaže Mišo Kalajžić.
I na Wall Streetu su cijene dionica jučer oštro pale. Dow Jones potonuo je 3,4 posto, dok je S&P 500 izgubio 3,5, a Nasdaq indeks 3,7 posto.
„Značajno povećanje zaraženih koronavirusom i strah od novog 'lockdowna' bio je glavni uzrok oštrog pada i na Wall Streetu. Dodatni uteg tamošnjem tržištu predstavlja i neizvjesnost oko paketa poticajnih mjera pomoći ekonomiji, za koji je sve izglednije da neće biti dogovoren prije nego se okončaju predsjednički izbori”, kaže Mišo Kalajžić.