(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje mirno trgovanje jer je sezona ljetnih godišnjih odmora i jer nema značajnijih vijesti, pri čemu bi Crobex indeksi mogli stagnirati, nakon tri tjedna pada.
Svi analitičari, koji su sudjelovali u anketi Hine, očekuju danas stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks pao je prošloga tjedna 1,01 posto, na 1.934 boda, a Crobex10 za 1,5 posto, na 1.190 bodova.
Oslabili su tako treći tjedan zaredom, pri čemu je Crobex skliznuo na najnižu razinu od 31. svibnja, a Crobex10 od 3. svibnja ove godine.
Redovni promet dionicama premašio je 30 milijuna kuna, što je 6 milijuna više nego u tjednu ranije.
„Proteklog je tjedna na domaćem tržištu vladalo uglavnom negativno ozračje, pa su Crobex indeksi pali treći tjedan zaredom. Među sektorskim indeksima, porastao je samo industrijski, za 4,65 posto, što se ponajviše zahvaljuje rastu cijene dionice Đuro Đaković grupe za više od 13 posto. Porasla je i cijena dionice AD Plastika, za 2,4 posto, nakon što je glavna skupština donijela odluku o isplati dividende od 8 kuna po dionici”, kaže Martina Barišić Dvoržak, specijalist za investicijske i financijske analize u Erste banci.
Najlikvidnija je prošloga tjedna bila dionica Valamar Riviere, kojom je ostvareno 6,5 milijuna kuna prometa, a cijena joj je pritom potonula 7,53 posto, na 27 kuna.
„Prvenstveno zbog pada cijene te dionice, indeks turističkog sektora pao je prošloga tjedna 3,8 posto. Pad tog sektora mogao bi se objasniti novom kartom Europskog centra za sprječavanje i kontrolu bolesti, prema kojoj hrvatska obala više nije zelena nego narančasta zbog rasta broja novozaraženih koronavirusom”, kaže Martina Barišić Dvoržak.
Slijedila je dionica Ericssona Nikole Tesle, s prometom od 5,9 milijuna kuna. Cijena joj je stagnirala na 1.615 kuna.
U fokusu investitora bila je i dionica Optima telekoma, kojom je protrgovano 3,2 milijuna kuna. Cijena joj je skočila za 17,65 posto, na 5 kuna, pa je među likvidnijima bila najveća dobitnica.
Ipak, najveća dobitnica prošloga tjedna bila je dionica Zvečeva, čija je cijena skočila za više od 68 posto, na 37 kuna, uz promet od 32 tisuće kuna.
„Dionice Optima telekoma bile su po utjecajem odluke HT-a i Zagrebačke banke o prodaji svojih udjela u Optimi tvrtki Telemah Hrvatska, dok su dionice Zvečeva dobile na vrijednosti nakon objave društva o prodaji divizije žestokih pića s njihovih 20-ak brandova”, kaže Martina Barišić Dvoržak.
S druge strane, najveća gubitnica bila je dionica Dalekovoda, čija je cijena pala za više od 17 posto, na 73 lipe, uz promet od 57 tisuća kuna.
Dalekovod je u petak objavio javni poziv ulagačima na upis novih dionica u prvom i drugom krugu, kojim planira prikupiti najmanje 150 a najviše 410 milijuna kuna radi namirenje dugova prema vjerovnicima iz predstečajne nagodbe sklopljene krajem siječnja 2014. godine, dok bi se eventualni ostatak koristio za financiranje tekućeg poslovanja.
Na domaćem tržištu prošloga se tjedna trgovalo s ukupno 63 dionice, pri čemu je cijena njih 24 porasla, 23 pala, a 16 stagnirala.
I na svjetskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica pale. Na Wall Streetu je Dow Jones oslabio 0,5 posto, dok je S&P 500 skliznuo oko 1, a Nasdaq indeks 1,9 posto.
Na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna također pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1,6 posto, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,9, a pariški CAC 1,1 posto.
„Posljedica je to kontinuiranog rasta inflacije u SAD-u, kao i vijesti o širenju delta soja koronavirusa u svijetu, što bi moglo dovesti do novih restriktivnih mjera, a time i do usporavanja oporavka gospodarstava”, kaže Martina Barišić Dvoržak.