(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj se burzi u utorak očekuje stagnacija Crobex indeksa, nakon pet dana pada, a kako nema važnijih vijesti iz domaćeg gospodarstva, pratit će se kretanja na svjetskim burzama, koja su pod pritiskom zbog širenja delta soja koronavirusa.
Od pet analitičara, koji su sudjelovali u anketi Hine, njih četvoro danas očekuju stagnaciju, a jedan pad Crobexa.
Crobex indeks pao je jučer za 0,96 posto, na 1.915 bodova, a Crobex10 za 0,79 posto, na 1.181 bod.
Oba su indeksa pala već peti trgovinski dan zaredom te se kreću na najnižim razinama od svibnja.
I svi sektorski indeksi jučer su pali, a najviše građevinski, za 2,25 posto.
Redovni promet dionicama dosegnuo je 7 milijuna kuna, što je 3,1 milijun više nego u petak.
Jučerašnjim padom Crobexi su pratili burzovni indekse na najvećim svjetskim tržištima, koja su pod pritiskom zbog širenja delta soja koronavirusa.
„Negativan sentiment prisutan je i na Zagrebačkoj burzi te Crobex bilježi minuse već peti dan zaredom. S obzirom na izostanak važnijih korporativnih objava, očekujemo Crobex ponovno u crvenom. Bliži nam se sezona objava polugodišnjih izvješća kompanija, no s obzirom na mogućnost eskalacije novog vala pandemije, investitori će u prvom redu pratiti kretanje broja novozaraženih”, kaže Ana Turudić, financijska analitičarka u Raiffeisenbank Austria (RBA).
Jedina s milijunskim prometom bila je jučer dionica Atlantske plovidbe. Uz promet od 1,4 milijuna kuna, cijena joj je pala 4,28 posto, na 403 kune.
Slijedila je dionica Valamar Riviere sa 770 tisuća kuna prometa i padom cijene za 0,74 posto, na 26,8 kuna.
Znatniji promet, gotovo 700 tisuća kuna, ostvaren je i dionicom Optima telekoma, čija je cijena oslabila 1 posto, na 4.95 kuna.
Najveća gubitnica bila je dionica Hotela Jadran, s padom cijene za više od 48 posto, na 40 kuna, uz 20 tisuća kuna prometa.
Jučer je bio zadnji dan trgovanja tim dionicama jer se, sukladno odluci glavne skupštine donesenoj potkraj svibnja, one povlače s Burze.
S druge strane, među likvidnijma je najviše ojačala cijena dionice HPB-a, za 0,93 posto, na 540 kuna.
Na domaćem tržištu kapitala jučer se trgovalo s ukupno 38 dionica, pri čemu je cijena njih sedam porasla, 29 pala, a dvije stagnirala.
I na svjetskim su burzama cijene dionica jučer znatno pale. Na Wall Streetu je Dow Jones potonuo više od 2 posto, dok su S&P 500 i Nasdaq indeks skliznuli više od 1 posto.
Europske su burze zabilježile čak i dublji pad. Londonski FTSE indeks skliznuo je 2,3, a pariški CAC i frankfurtski DAX više od 2,5 posto.
„Ubrzano širenje delta soja COVID-19 u mnogim zemljama svijeta negativno utječe na oporavak gospodarstva te su dionički indeksi s obje strane Atlantika zabilježili snažan pad. Predvodnici pada bile su dionice cikličkih sektora, bankarskog i sektora industrije. Posljedično, raste potražnja za sigurnijim klasama imovine te su stoga obveznički prinosi pali na najnižu razinu od veljače. Za danas se očekuje snažan oporavak indeksa, nakon porasta terminskih indeksa u SAD-u tijekom noći”, kaže Ana Turudić.