(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj se burzi i u četvrtak očekuje skroman promet, kao i prethodnih dana, jer na domaćem, kao i svjetskim tržištima, vlada oprez zbog visoke inflacije i rasta kamatnih stopa, pa se ponovno očekuje stagnacija Crobex indeksa.
Svi analitičari, koji su sudjelovali u anketi Hine, očekuju danas stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks jučer je blago porastao, za 0,06 posto, na 2.098 bodova, dok je Crobex10 ojačao 0,20 posto, na 1.242 boda.
Sektorski indeksi zabilježili su različite predznake, pa je tako najviše porastao indeks industrijskog sektora, za 3,40 posto, dok je najviše pao indeks turističkog sektora, za 1,24 posto.
Redovni promet dionicama iznosio je 3,5 milijuna kuna, što je za 2,3 milijuna kuna manje nego dan prije.
„Jučerašnje trgovanje na domaćem tržištu kapitala zaključeno je uz blage promjene dioničkih indeksa i uz skromnu trgovinsku aktivnost”, kaže Jozo Leko, broker u OTP banci.
U redovnom trgovanju ni jedna dionica nije imala milijunski promet, a najbliža tomu bila je dionica Spana s prometom od 994 tisuće kuna te rastom cijene za 1,89 posto, na rekordnih 270 kuna.
Cijena dionici Spana tako raste peti trgovinski dan za redom te je u odnosu na kraj svibnja porasla za više od 12 posto.
Više od pola milijuna kuna prometa imala je u redovnom trgovanju još samo povlaštena dionica Adris grupe, kojoj je cijena stagnirala na 424 kune.
No, još je 2,1 milijun kuna iznosio blok promet povlaštenom dionicom Adrisa, po cijeni dionice od 422 kune.
Dionicom Končar Elektroindustrije ostvaren je promet od 397 tisuća kuna, a cijena joj je skliznula 0,54 posto, na 925 kuna.
HT-ova je dionica imala promet od 217 tisuća kuna, uz rast cijene za 0,56 posto, na 178 kuna.
Cijena je porasla i dionicama Atlantske plovidbe, i to za 1,15 posto, na 526 kuna, uz promet od 209 tisuća kuna.
Likvidnije dobitnice predvodila dionica Brodogradilišta Viktor Lenac s rastom cijene za 4,65 posto, na 18 kuna, uz promet od gotovo 195 tisuća kuna.
Jučer se na ZSE trgovalo s ukupno 35 dionica, pri čemu je cijena njih 14 porasla, 11 pala, a 10 stagnirala.
A na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,08 posto, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,76, a pariški CAC 0,80 posto.
„Iako je objavljeni podatak o rastu BDP-a eurozone u prethodnom kvartalu bio iznad očekivanja analitičara, ulagači su bili fokusirani na predstojeću sjednicu ECB-a na kojoj bi se mogla donijeti odluka o zaoštravanju mjera monetarne politike”, objašnjava Jozo Leko.
I na Wall Streetu su u srijedu cijene dionica pale, izgubivši dio dobitaka od prethodna dva dana. Dow Jones skliznuo je 0,81 posto, dok je S&P 500 pao 1,08, a Nasdaq indeks 0,73 posto.
„Rast cijene nafte i prinosa na državne obveznice preko psihološke razine od 3 posto bili su razlogom pesimizma i korekcije dioničkih indeksa. Ulagači strahuju da bi novi rast cijena nafte mogao doprinijeti pogoršanju situacije s rastom inflacije te potaknuti restriktivnije mjere Feda u cilju suzbijanja iste”, objašnjava Jozo Leko.