ZAGREB

ZSE: Očekuje se oprezno trgovanje na početku tjedna, stagnacija Crobexa

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje oprezno trgovanje, uobičajeno za početak tjedna, jer zasad nema značajnijih vijesti iz kompanija koje bi mogle usmjeriti tržište, pa bi Crobex indeksi mogli stagnirati.

Svi analitičari, koji su sudjelovali u anketi Hine, danas očekuju stagnaciju Crobexa.

Crobex indeks oslabio je prošloga tjedna 0,23 posto, na 2.044 boda, dok je Crobex10 ojačao za 0,37 posto, na 1.219 bodova.

Oba indeksa i dalje se kreću oko najviših razina od ožujka 2017. godine.

Među sektorskim indeksima, jedino je porastao građevinski, za 0,05 posto, dok je najviše pao prehrambeni, za 2,75 posto.

Redovni promet dionicama iznosio je 22,7 milijuna kuna, što je otprilike 3 milijuna više nego u tjednu ranije.

U blok prometu ostvareno je još 4,7 milijuna kuna, i to dionicom Atlantic grupe 2,66 milijuna kuna, po cijeni od 1.330 kuna za dionicu, a dionicom HT-a 2,05 milijuna kuna, za 186,5 kuna po dionici.

„Prošloga je tjedna na domaćem tržištu zabilježena mješovita izvedba indeksa. To je u skladu s kretanjima u posljednjih mjesec dana jer su se u tom razdoblju izmjenjivali pozitivni i negativni tjedni. No, prošli je tjedan obilježila dosta skromna likvidnost, pa je prosječni dnevni promet bio najslabiji još od kolovoza prošle godine”, kaže Davor Špoljar, stariji analitičar tržišta kapitala u Erste banci.

Najveći promet u redovnom trgovanju, 5,34 milijuna kuna, prošloga je tjedna ostvaren dionicom HT-a, a cijena joj je pritom porasla 1,09 posto, na 186 kune.

Povlaštenom dionicom Adrisa ostvareno je 3,12 milijuna kuna prometa, pri čemu je poskupila 1 posto, na 504 kune.

S prometom od 1,49 milijuna kuna slijedila je dionica Valamar Rivijere, čija je cijena oslabila 0,26 posto, na 37,8 kuna.

Milijunske promete zabilježile su još samo dionice Optima telekoma i Zagrebačke banke.

Pritom je cijena dionice Optima telekoma stagnirala na 8,2 kune, dok je cijena dionice Zagrebačke banke potonula 5,11 posto, na 65 kuna.

Među likvidnijim izdanjima, najviše je prošloga tjedna porasla cijena dionice Saponije, za 9,7 posto, na 340 kuna.

„Danas očekujemo opreznije trgovanje, uobičajeno za početak tjedna, jer zasad nema značajnijih vijesti iz kompanija koje bi mogle usmjeriti tržište. No, za dva tjedna počinje sezona objava poslovnih rezultata domaćih kompanija, pa se uskoro može očekivati pozicioniranje investitora uoči tih objava”, kaže Davor Špoljar.

A na svjetskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica pale. Na Wall Streetu je Dow Jones skliznuo 1,2 posto, dok je S&P 500 pao 1, a Nasdaq indeks 0,8 posto.

„To je najlošija izvedba američkih indeksa u posljednjih šest mjeseci, a posljedica je zabrinutosti ulagača zbog širenja koronavirusa i mogućeg utjecaja toga na kinesko, ali i druga gospodarstva. U fokusu ulagača bili su i kvartalni poslovni rezultati američkih kompanija. Od kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile izvješća, njih oko 70 posto nadmašilo je očekivanja analitičara. No, analitičari procjenjuju da će zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u četvrtom lanjskom tromjesečju biti u prosjeku 0,5 posto manje nego u istom razdoblju godinu dana prije”, kaže Davor Špoljar.

I na većini europskih burzi cijene su dionica prošloga tjedna pale. Doduše, frankfurtski DAX indeks porastao je 0,4 posto, no londonski FTSE oslabio je 1,2, a pariški CAC 1,25 posto.

„I ovoga će tjedna na svjetskim burzama u fokusu ulagača biti kvartalni poslovni rezultati kompanija”, kaže Davor Špoljar.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama