(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj se burzi na početku tjedna očekuje oprezno trgovanje, nastavak stagnacije Crobex indeksa i skroman promet jer nema vijesti koje bi mogle znatnije promjeniti dosadašnja tržišna kretanja.
Svih pet analitičara koji su sudjelovai u anketi Hine danas očekuje stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks spustio se prošloga tjedna 0,69 posto, na 2.027 bodova, oslabivši treći tjedan zaredom. Crobex10 oslabio je, pak, 0,32 posto, na 1.212 bodova, skliznuvši drugi tjedan zaredom.
Među sektorskim indeksima, najviše je pao industrijski, za 1,34 posto, dok je najviše skočio prehrambeni, za 4,34 posto.
Redovni promet dionicama iznosio je 32,5 milijuna kuna, što je otprilike 13 milijuna manje nego u tjednu ranije.
"Za razliku od inozemnih burzi, na domaćem tržištu trgovanje su prošloga tjedna obilježili slaba aktivnost investitora i pad indeksa, pri čemu Crobexa već treći tjedan zaredom. Likvidnost je u prosjeku dnevno iznosila 6,5 milijuna kuna, što je upola manje nego u tjednu ranije. Budući da će poslovni rezultati biti objavljivani tek u drugom dijelu mjeseca, nema okidača koji bi znatnije promjenili tržišna kretanja, pa očekujem nastavak opreznijeg trgovanja bez jasno izraženog smjera kretanja indeksa", kaže Anto Augustinović, stariji analitičar u Erste&Steiermaerkische banci.
Najveći promet ostvaren je prošloga dionicom HT-a, 5 milijuna kuna, a cijena joj je pritom ojačala 1,36 posto, na 186 kuna.
Slijedi dionica Zagrebačke banke s prometom od 4,4 milijuna kuna, a cijena joj je pala 1,59 posto, na 62 kune.
Te dvije dionice u većem su fokusu investitora budući da je HT nedavno objavio da je oglasom u Financial Timesu započeo postupak prodaje svojih dionica u Optima telekomu, u skladu s odlukom Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN). Pritom je HT poručio da prema ugovoru sa Zagrebačkom bankom ima pravo da pod određenim uvjetima proda i udjel Zabe u Optima telekomu. HT u Optima telekomu drži 17,4, a Zaba 36,90 posto udjela.
Dionica Optima telekoma, pak, bila je najveća gubitnica među likvidnijima, s padom cijene za 6,36 posto, na 8,10 kuna. Njome je ostvareno 1,9 milijuna kuna prometa.
U fokusu investitora bila je i dionica Ericssona Nikole Tesle - uz promet od 4,16 milijuna kuna, cijena joj je ojačala 1,39 posto, a 1.455 kuna.
Znatniji promet ostvaren je i dionicom Valamar Riviere, gotovo 4 milijuna kuna, a cijena joj je pritom oslabila 0,53 posto, na 37,6 kuna.
Najveća gubitnica među likvidnijima, uz dionicu Optima telekoma, bila je dionica Atlantske plovidbe, čija je cijena korigirana na niže za 5 posto, na 322 kune.
Istodobno, najviše je skočila cijena dionice Vira, za 21,77 posto na 75,5 kuna.
Prošloga se tjedna trgovalo s ukupno 66 izdanja, pri čemu je njih 24 zabilježilo rast cijene, a 28 pad. Cijene 14 dionica ostale su na tjednoj razini nepromijenjene.
A na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna skočio 3 posto, dok je S&P 500 porastao 3,1, a Nasdaq indeks 4 posto. Za S&P 500 indeks to je najveći tjedni skok u posljednjih osam mjeseci, pri čemu je u četvrtak dosegnuo novu najvišu razinu u povijesti.
I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna snažno porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 2,5 posto, dok je frankfurtski DAX skočio 4,1, a pariški CAC 3,8 posto. Zbog toga je STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica u četvrtak dosegnuo najvišu razinu u povijesti.
"Na inozemnim burzama prošli tjedan bio je jako dobar, s neočekivano snažnim skokom vodećih indeksa, s obzirom na i dalje prisutnu epidemiju koronoavirus. U pozadini svega su jako dobri poslovni rezultati kompanija", zaključuje Augustinović.