ZAGREB

ZSE: Crobexi bi mogli nastaviti oporavak

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na Zagrebačkoj burzi Crobex indeksi danas bi mogli nastaviti s oporavkom sudeći po kretanju na europskim burzama, na kojima su terminski indeksi jutros u plusu. 

Od pet analitičara koji su sudjelovali u anketi Hine, njih 3 očekuje stagnaciju Crobexa danas, a 2 porast.

Crobex indeks u utorak je porastao 0,39 posto, na 1.914 bodova, a Crobex10 za 0,04 posto, na 1.152 boda. Oba indeksa zaustavila su tako oštre gubitke koje su bilježili u protekla dva dana, potonuvši oko 4 posto.

Među sektorskim indeksima, najviše je na dobitku bio industrijski, za 2,95 posto, dok je najviše pao prehrambeni, za 0,46 posto.

Redovni promet dionicama iznosio je 12,3 milijuna kuna, što je 13,4 milijuna kuna manje nego u ponedjeljak. Uz to, ostvareno je i 10,5 milijuna kuna blok prometa dionicom Optima Telekoma, po cijeni od 5,28 kuna za dionicu.

"Domaće tržište jučer je konačno malo 'predahnulo' od pada, a Crobexi zabilježili blagi plus. Istodobno, promet je splasnuo u odnosu na prethodne dane, a svega tri izdanja imalo je milijunski promet", kaže Roman Rinkovec, broker u investicijskom društvu Credos.

Kako dodaje, investitori će pratiti i dalje geopolitička zbivanja i kretanja na europskim burzama, a za nove smjernice čekaju i vijesti o dividendama domaćih kompanija.

"Mješovit je sentiment. Još se čekaju poslovni rezultati nekih kompanija za prošlu godinu te prijedlozi odluka o isplati dividendi. S obzirom da terminski indeksi na europskim burzama nagovješćuju oporavak cijena dionica, moguće je da će i Crobexi krenuti tim smjerom", navodi Rinkovec.

U redovnom trgovanju najlikvidnija je bila dionica Optima Telekoma, s 1,63 milijuna kuna prometa, a cijena joj je porasla za 0,38 posto, na 5,26 kuna.

Po likvidnosti slijedi dionica AD Plastika, kojom je ostvareno 1,53 milijuna kuna. Cijena joj je porasla 5,95 posto, na 92,60 kuna, pa je među likvidnijima bila najveća dobitnica.

Milijunski promet imala je još i dionica Podravke, u visini od 1,44 milijuna kuna, a cijena joj je pala 0,72 posto, na 548 kuna.

Među likvidnijima, najviše su pale cijene dionica Plave lagune, za 2,58 posto, na 1.510 kuna te redovne Adrisa, za 1,87 posto, na 420 kuna.

Na ZSE jučer se trgovalo sa 45 dionica. Pritom je cijena njih 16 porasla, isto toliko pala, a 13 stagnirala.

Na svjetskim burzama trgovanje je i jučer bilo vrlo nestabilno, dok su cijene nafte dodatno porasle jer je SAD zabranio uvoz ruske nafte i ostalih energenata zbog invazije Rusije na Ukrajinu.

Na Wall Streetu su u utorak cijene dionica pale četvrti dan zaredom, pri čemu Dow Jones za 0,56 posto, na 32.634 boda, dok je S&P 500 skliznuo 0,72 posto, na 4.170 bodova, a Nasdaq indeks 0,28 posto, na 12.795 bodova.

Cijena barela nafte na londonskom tržištu primaknula se jučer razini od 130 dolara, dok je cijena benzina u SAD-u dosegnula rekordne razine, što potiče strahovanja od rasta inflacije, a to bi moglo natjerati središnje banke na zaoštravanje monetarne politike, a to bi, pak, negativno utjecalo na rast svjetskog gospodarstva.

Uz to, zbog visokih cijena nafte ljudi će više trošiti na gorivo, a manje na ostale proizvode, što će oslabiti potrošnju, najvećeg pokretača rasta gospodarstva.

I na većini europskih burzi cijene su dionica jučer pale, no blago, dok su jutros terminski indeksi u znatnom plusu, najavljujući oporavak.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter