(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj burzi i u utorak bi Crobexi mogli slijediti izvedbu europskih burzi, koje bi, sudeći po terminskim indeksima, ponovno mogle pasti, jer investitore uz nastavak invazije na Ukrajinu brinu i visoke cijene energenata.
Od pet analitičara koji su sudjelovali u anketi Hine, njih 4 danas očekuje nastavak pada Crobexa, a 1 stagnaciju.
Glavni dionički indeksi oslabili su jučer 2,03 posto, pri čemu je Crobex završio trgovanje na 1.907 bodova, a Crobex10 na 1.152 boda. Nastavili su tako s negativnim kretanjima nakon tri tjedna pada.
Svi sektorski indeksi jučer su pali, osim građevinskog, koji je stagnirao. Najviše je pritom pao industrijski, za 2,54 posto.
Redovni promet dionicama iznosio je 25,8 milijuna kuna, što je 11,8 milijuna kuna više nego u petak.
"Novi je tjedan na europskim dioničkim tržištima počeo novim oštrim minusima zbog zabrinutosti investitora oko mogućeg uvođenja sankcija na uvoz ruske nafte i plina odnosno posljedičnog rasta cijena nafte na najvišu razinu u posljednjih 13 godina. Negativan sentiment je slijedila i Zagrebačka burza", ističe Ana Turudić, financijska analitičarka u Raiffeisenbank Austria (RBA).
Na europskim su burzama londonski FTSE jučer je oslabio 0,40 posto, na 6.959 bodova, dok je frankfurtski DAX pao 1,98 posto, na 12.834 boda, a pariški CAC 1,31 posto, na 5.982 boda.
"U idućim danima i dalje će fokus investitora biti na zbivanjima na istoku Europe, kao i sastanku Europske središnje banke (ESB) o kamatnoj stopi. Naime, ESB se nalazi u nezavidnoj situaciji s obzirom na pogoršanje izgleda gospodarstva u uvjetima rekordne inflacije, čije posustajanje zasad nije izgledno. Terminski indeksi i danas upućuju na negativno otvaranje europskih tržišta, uz razmatranje negativnih posljedica moguće zabrane uvoza ruske nafte i plina na europsko gospodarstvo. Negativnu izvedbu očekujemo i na domaćem tržištu", zaključuje Turudić.
Najveći promet na domaćem tržištu ostvaren je dionicom Ericssona Nikole Tesle, 2,9 milijuna kuna, a cijena joj je pala za 3,81 posto, na 1640 kuna. Kompanija je izvijestila da joj je situacija uzrokovana ruskom invazijom na Ukrajinu značajno otežava poslovanje na nekim tržištima, no Uprava i izvršno poslovodstvo procjenjuju da je Grupa poslovno i financijski stabilna.
Po likvidnosti slijedi dionica Valamar Rivijere, kojom je ostvareno 2,4 milijuna kuna, a cijena joj je pala za 1,99 posto, na 29,60 kuna.
Dionicom Podravke protrgovano je za 2,3 milijuna kuna, a cijena jo je pala 4,83 posto, na 552 kune, pa je među likvidnijima bila najveća gubitnica.
Među rijetkim dobitnicama ističe se dionica Atlantske plovidbe, čija je cijena porasla 2,9 posto, na 424 kune.
Na ZSE-u se jučer trgovalo s 52 dionice pri čemu je cijena porasla za njih 8, za 31 pala, a za 13 ostala ista kao u petak.