(Hina/EPA)
U nervoznom trgovanju na europskim burzama u utorak prijepodne većina indeksa ponovno je bila u negativnom području, jer izgledi da će Zapad zabraniti uvoz ruske nafte potiču strah investitora od inflacije i usporavanja gospodarskog rasta.
Paneuropski Stoxx 600 indeks bio je oko 9,30 sati u minusu 0,49 posto, na 415 bodova, nastavivši tako kliziti nakon što je već prošlog tjedna potonuo 7 posto zbog rata u Ukrajini, zabilježivši najlošiju izvedbu od ožujka 2020.
Istodobno, londonski Ftse indeks pao je 0,6 posto, na 6.917 bodova, a frankfurtski DAX za 0,95 posto, na 12.713 bodova, dok je pariški CAC porastao 1,62 posto, na 6.079 bodova.
Frankfurtski DAX i talijanski FTSE MIB u ponedjeljak su zašli u područje medvjeda, jer su pali za više od 20 posto od svojih prethodnih rekordnih razina.
Pregovori između Rusije i Ukrajine u ponedjeljak u Bjelorusiji nisu rezultirali značajnijim napretkom u zaustavljanju ruske invazije na Ukrajinu, a investitori su nervozni i zbog toga što SAD aktivno raspravlja s europskim vladama i o zabrani uvoza ruske nafte i plina. Takav potez mogao bi izazvati globalnu stagflaciju, odnosno razdoblje usporenog gospodarskog rasta uz visoku nezaposlenosti i inflaciju.
Dodatnu zabrinutost unijela je izjava zamjenika ruskog premijera Alexandera Novaka da bi Rusija mogla prekinuti isporuke plina putem plinovoda Sjeverni tok 1 u Njemačku, no da još nije donijeta odluka o tome.
Cijene nafte jutros su nešto stabilnije, nakon što su dan ranije dosegnule najvišu razinu u 13 godina. Barel Brenta jutros stoji 125,3 dolara, što je 1,7 posto više nego jučer, dok barel na američkom tržištu stoji 121 dolar ili 1,4 posto više.
Na europskim burzama zamjetan je danas oporavak bankarskih dionica, koje su u prosjeku porasle 1,7 posto, nakon što su jučer potonule na najnižu razinu u godinu dana.
Na Tokijskoj burzi Nikkei indeks potonuo je u utorak 1,71 posto, na 24.790 bodova.