LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Stagnacija dolara na kraju turbulentnog tjedna

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Tečaj dolara u petak nije bilježio veće promjene prema najvažnijim svjetskim valutama na međunarodnim tržištima, no ostao je pod pritiskom na kraju tjedna obilježenog planovima vodećih središnjih banaka vezanim uz smanjenje monetarnih poticaja.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, oko podneva se tako kretao na oko 96,018 bodova, kliznuvši 0,03 posto u odnosu na zatvaranje tržišta dan ranije.

Tečaj eura pritom je ostao gotovo nepromijenjen prema dolaru, na 1,1330 dolara. Ni britanska funta nije bilježila veće promjene u odnosu na zatvaranje tržišta dan ranije te se njome oko podneva trgovalo po 1,3317 dolara.

Time su zajednička europska i britanska valuta uglavnom konsolidirale svoje dobitke prema dolaru ostvarene u prethodna dva dana, u turbulentnom tjednu obilježenom odlukama vodećih središnjih banaka u svijetu, uključujući Fed, Europsku središnju banku (ECB) i Bank of England.

Dolar je, pak, prema košarici valuta oslabio približno jedan posto od srijede, kada je američki Fed nakon dvodnevne sjednice objavio da će okončati kupnju obveznica u ožujku iduće godine, utirući time put očekivanom povećanju kamatnih stopa u tri navrata u idućoj godini.

"Čini se da su Fedov plan povećanja kamatnih stopa u tri navrata u 2022. i optimizam u pogledu gospodarskog napretka, čak i u uvjetima širenja omikron varijante koronavirusa, omogućili drugim središnjim bankama da učine zaokret u smjeru zaoštravanja monetarne politike”, napisao je u bilješci Chris Weston, voditelj istraživačkog odjela u brokerskoj tvrtki Pepperstone.

Britanska središnja banka iznenadila je sudionike tržišta jučerašnjom odlukom o povećanju kamatnih stopa, čime je postala prva iz skupine sedam najvećih svjetskih gospodarstava (G7) koja se na takav korak odlučila, dok je Europska središnja banka istodobno najavila da će krizni program kupnji obveznica uveden u pandemiji okončati u ožujku iduće godine, ali i obećala izdašnu potporu gospodarstvu, koliko dugo bude potrebno, u okviru svoga standardnog programa kupnji imovine.

Japanskom jenu cijena je porasla za 0,14 posto prema dolaru u odnosu na prethodno zatvaranje, na 113,54 jena za dolar, nakon što je japanska središnja banka BOJ na sjednici u petak odlučila ublažiti izvanredne poticaje uvedene zbog pandemije, no zadržala je krajnje popustljivu monetarnu politiku i time učvrsnula očekivanja da će ostati među središnjim bankama sklonijima labavoj monetarnoj politici.

I švicarski franak je ojačao prema dolaru, za 0,1 posto u odnosu na završetak trgovanja dan ranije, povrh dobitaka u četvrtak nakon što je švicarska središnja banka također zadržala krajnje popustljivu monetarnu politiku.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter