LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Očekivanje daljnjeg smanjenja kamatnih stopa pritišće tečaj dolara

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Dolar je u četvrtak oslabio prema košarici najznačajnijih valuta na međunarodnim tržištima jer investitori očekuju da američka središnja banka Fed neće stati samo na ovotjednom smanjenju kamatnih stopa za pola postotnog boda. 

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, u takvim je okolnostima jutros bio na gubitku 0,25 posto u odnosu na prethodno zatvaranje, skliznuvši na 97,10 bodova.

Dolar je pritom zabilježio izraženije gubitke prema jenu, oslabivši 0,3 posto u odnosu na završetak trgovanja dan ranije, na 107,28 jena. Time mu se cijena zadržala blizu najnižih razina u pet mjeseci, od 106,85 jena za dolar, na koje se u jednom trenutku spustila u trgovanju u srijedu.

Zadržao se i nedaleko najnižih razina u dva mjeseca prema euru, od 1,1214 dolara za euro, na koje je u jednom trenutku skliznuo u trgovanju u utorak. Prema posljednjim podacima eurom se trgovalo po više-manje nepromijenjenom tečaju u usporedbi s prethodnim zatvaranjem, od 1,1132 dolara.

Analitičari ističu da činjenica što je Fed u najnovijoj "bež knjizi" spomenuo virus 48 puta, za razliku od ranije kada ga nije spominjao, navodi na zaključak da su bančini dužnosnici prilično zabrinuti zbog mogućih negativnih posljedica koronavirusa po gospodarstvo. 

"Izvješća u bež knjizi vjerojatno su bila važan čimbenik za Fedovo smanjenje kamatnih stopa između dvije sjednice", kratko je ocijenio Olle Holmgren, glavni valutni analitičar u banci SEB.

Na tržištima sada računaju da će Fed sniziti ključne kamatne stope za daljnjih 0,25 postotnih bodova na idućoj sjednici, koja će se održati od 17. do 18. ožujka. Potom računaju da će u travnju biti smanjene za daljnjih 0,5 postotnih bodova, u odnosu na njihov trenutni raspon od 1 do 1,25 posto.

Dolar i druge značajnije svjetske valute snažno pogađaju zabrinutosti oko posljedica širenja epidemije koronavirus. Broj smrtnih slučajeva raste na globalnoj razini, Italija je zatvorila škole i sveučilišta, a Kalifornija proglasila izvanredno stanje zbog tamošnjeg porasta broja novih slučajeva zaraze.

Kanadski dolar oslabio je 0,2 posto prema američkom nakon što je kanadska središnja banka slijedila primjer Feda i spustila ključne kamatne stope za 0,5 postotnih bodova, što je njihovo najveće smanjenje u posljednjih 10 godina. Izrazila je ujedno spremnost za daljnje ublažavanje monetarne politike.

Britanska središnja banka Bank of England (BoE) zasad se odupire tome pritisku i ostavlja kamatne stope nepromijenjenima. Funta je u takvim okolnostima u jednom trenutku ojačala na 1,2903 dolara, najviše razine u šest dana, a postigla je i najvišu cijenu prema euru u posljednja tri dana, od 86,22 penija za euro.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter