LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Europski ulagači oprezni uoči izvješća o BDP-u

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na europskim se burzama u petak ujutro trguje oprezno jer se čekaju podaci o BDP-u Europske unije, dok podršku tržištima pružaju podaci o smanjenom broju umrlih i novozaraženih od koronavirusa u Kini.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je oko 9,30 sati gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer, blizu rekordnih razina.

Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,35 posto, na 7.424 boda, dok je frankfurtski DAX stagnirao oko 13.745 bodova, a pariški CAC oslabio 0,20 posto, na 6.081 boda.

Ulagači su oprezni jer će danas biti objavljene prve procjene bruto domaćeg proizvoda (BDP) Europske unije u posljednjem lanjskom tromjesečju.

Analitičari očekuju stagnaciju BDP-a, što bi potvrdilo brojne podatke koji ukazuju na slabost gospodarstva.

A na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 0,25 posto.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks oslabio 0,6 posto, na 23.687 bodova.

Azijska su se tržišta stabilizirala, nakon jučerašnjeg pada, jer novi podaci pokazuju da je broj umrlih i novozaraženih u Kini od koronavisrusa jučer bio manji u odnosu na rekordan rast dan prije.

Jučer je taj virus odnio još 121 život, pa je ukupan broj umrlih od početka širenja zaraze dosegnuo 1.380. Broj novozaraženih porastao je, pak, jučer za 5.090, na ukupno više od 63.800 ljudi.

U Japanu je, pak, zabilježena prva žrtva tog virusa, što je jedan od razloga jutrošnjeg pada Nikkei indeksa.

Podršku tržištima, međutim, pruža uvjerenje ulagača da će zemlje u regiji zadržati popustljivu monetarnu politiku kako bi se spriječile veće gospodarske štete.

Kineske vlasti već su smanjile ključne kamatne stope i ubrizgale u gospodarstvo milijarde dolara kako bi poboljšale likvidnost, a očekuju se i nove poticajne mjere.

„Kine je već olabavila monetarnu politiku, a vjerojatno će uslijediti i nove mjere. Tvornice se počinju otvarati, premda s odgodama”, kaže Yukino Yamada, strateg u tvrtki Daiwa Securities.

Ryutaro Kimura, strateg u tvrtki Axa Investemnt Management, očekuje znatan utjecaj na globalno gospodarstvo, s obzirom da Kina čini udjel od oko 17 posto, dok je u doba SARS virusa 2002. i 2003. godine činila oko 4 posto, a sada je više uključena i u nabavne lance.

„To znači da će države vjerojatno zadržati niske kamatne stope dulje razdoblje. Takva očekivanja podržavaju cijene dionica na burzama”, kaže Kimura.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter