(Hina/EPA)
Na europskim se burzama u utorak ujutro trguje oprezno dok ulagači analiziraju kvartalne poslovne rezultate niza kompanija i čekaju sjednicu čelnika američke središnje banke.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,27 posto, na 7.325 bodova, dok je frankfurtski DAX oslabio 0,43 posto, na 13.153 boda, a pariški CAC 0,28 posto, na 6.220 bodova.
U fokusu ulagača su poslovni rezultati kompanija. Švicarska banka UBS ostvarila je slabije rezultate nego što se očekivalo, pa je cijena njezine dionice pala više od 5 posto.
I mnoge druge najveće europske banke i kompanije ovih će dana objaviti financijska izvješća za drugo tromjesečje.
I na azijskim se burzama trguje oprezno, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica oko 9,45 sati bio u plusu 0,4 posto, nakon jučerašnjeg blagog pada.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,1 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Južnoj Koreji, Šangaju i Hong Kongu porasle između 0,3 i 1,8 posto.
Azijske ulagače ohrabrio je podatak o rastu bruto domaćeg proizvoda (BDP) Južne Koreje za 0,7 posto na kvartalnoj razini, znatno više od 0,4 posto, koliko su očekivali analitičari, i brže nego u prethodnom tromjesečju.
To pokazuje da je to gospodarstvo dovoljno snažno da izdrži nekoliko povećanja kamata tamošnje središnje banke, koja pokušava suzbiti inflaciju.
„Ovaj podatak daje središnjoj banci dovoljno prostora da se usmjeri na svoj prioritet – suzbijanje inflacije – prije nego što je zabrine rast gospodarstva”, kaže Kathleen Oh, ekonomistica u Bank of America Securities.
Ipak, na tržištima vlada oprez, kao i jučer na Wall Streetu. Dow Jones ojačao je 0,28, a S&P 500 0,13 posto. Nasdaq indeks oslabio je, pak, 0,43 posto.
Blage oscilacije indeksa posljedica su opreza ulagača uoči dvodnevne sjednice čelnika američke središnje banke koji će u srijedu, kako se očekuje, ponovno povećati ključne kamatne stope za 0,75 postotnih bodova.
Kako se inflacija u SAD-u kreće na najvišim razinama u više od 40 godina, Fed je od ožujka na svakoj sjednici povećao kamate, a to dovodi do usporavanja rasta američkog gospodarstva. Ulagači se plaše da bi ono čak moglo uroniti u recesiju.
Stoga će ovoga tjedna u fokusu biti i podaci o američkom bruto domaćem proizvodu (BDP) u drugom tromjesečju.
Očekuje se blagi rast na kvartalnoj razini, no nikoga ne bi iznenadilo da se pokaže da je gospodarstvo palo na kvartalnoj razini drugo tromjesečje zaredom, što bi značilo da je najveće svjetsko gospodarstvo u recesiji.
Uz to, ovoga se tjedna očekuje val poslovnih izvješća. Kvartalne rezultate objavit će oko 170 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, među kojima, tehnološki divovi, kao što su Microsoft, Apple, Alphabet, Amazon.com...
Dosad je izvješća objavilo više od 100 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, pri čemu je njih oko 75 posto ostvarilo veću zaradu nego što se očekivalo.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da su kompanije iz sastava S&P 500 indeksa u drugom tromjesečju ostvarile 6,1 posto veću dobit nego u istom lanjskom razdoblju.
„Tržište je trenutno u fazi čekanja da se svi ovi događaju raspletu”, kaže Michael O'Rourke, strateg u tvrtki JonesTrading.