(Hina/EPA)
Na europskim se burzama u petak ujutro trguje oprezno, nakon četiri dana rasta indeksa i novih rekordnih dosega, jer ulagači ne žele dodatno riskirati uoči objave izvješća o zapošljavanju u SAD-u.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,1 posto, nakon što je u posljednja četiri dana dosezao rekordne razine. Od početka tjedna na dobitku je oko 1,6 posto.
Jutros je londonski FTSE indeks oslabio 0,15 posto, na 7.110 bodova, a pariški CAC 0,20 posto, na 6.767 bodova. Frankfurtski DAX ojačao je, pak, 0,05 posto, na 15.755 bodova.
Nakon četiri dana neprestanog rasta tržišta, ulagači su jutros oprezni.
Podršku tržištima pružaju bolji nego što se očekivalo kvartalni poslovni rezultati europskih kompanija, među ostalim, njemačkog Allianza.
No, ulagači ne žele dodatno riskirati uoči objave izvješća o zapošljavanju u SAD-u, koje obično znatno utječe na smjer tržišta.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u srpnju broj zaposlenih porastao za 870.000, nakon rasta za 850.000 mjesec dana prije.
Analitičari kažu da bi sporiji rast zapošljavanja nego što se očekuje otvorio pitanje o tempu oporavka gospodarstva, ali bi i naveo američku središnju banku da i dalje vodi popustljivu monetarnu politiku.
Budu li, pak, podaci iznad očekivanja, to bi značilo da bi Fed mogao započeti zaoštravanje monetarne politike prije nego što se procjenjivalo. A to ne bi dobro utjecalo na tržišta kapitala.
Ovih je dana potpredsjednik Feda Richard Clarida kazao da očekuje da bi se uvjeti za povećanje kamatnih stopa mogli steći do kraja 2022. godine.
A na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 0,25 posto.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks ojačao 0,3 posto, na 27.820 bodova.
„Postoje dva uzroka nestabilnosti na tržištima ovoga tjedna. Prvo, to je sve u vezi s regulatornim promjenama u Kini, a drugo je ozbiljno širenje delta soja u regiji”, kaže Carlos Casanova, ekonomist u UBP-u.
Kina je jutros izvijestila o 124 novozaražene osobe, dok su Tajland i Malezija u četvrtak izvijestili o rekordnom broju zaraženih u jednom danu.
Ulagači se plaše da će širenje delta soja koronavirusa u regiji dovesti do novih restriktivnih mjera, što bi usporilo oporavak gospodarstava.
Uz to, kineska su tržišta pod pritiskom zbog strahovanja ulagača od zaoštravanja regulacije u edukacijskom, tehnološkom i nekim drugim sektorima.
Zbog toga ulagače nisu ohrabrili ni jučerašnji novi rekordi S&P 500 indeksa na Wall Streetu, kao i Nasdaqa, nakon dobrih gospodarskih pokazatelja i poslovnih rezultata kompanija.