LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Europski ulagači oprezni, indeksi blago pali

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na europskim su burzama u srijedu ujutro cijene dionica blago pale jer su ulagače zabrinuli podaci o usporavanju rasta kineskog gospodarstva i jačanju inflacijskih pritisaka u Britaniji.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,1 posto.

Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,10 posto, na 7.027 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,05 posto, na 15.713 bodova, a pariški CAC 0,10 posto, na 6.648 bodova.

I na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 0,6 posto.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks oslabio 0,5 posto, na 30.511 bodova.

Ulagače su razočarali slabi podaci iz Kine, koji pokazuju da se oporavak drugog po veličini svjetskog gospodarstva usporava.

Promet u trgovini na malo porastao je u kolovozu samo 2,5 posto na godišnjoj razini, dok su analitičari očekivali rast od 7 posto. Industrijska je proizvodnja, pak, porasla za 5,3 posto na godišnjoj razini, sporije u odnosu na 5,8-postotni rast u srpnju.

Uz to, Kina je suočena s najbržim rastom broja novozaraženih koronavirusom od izbijanja pandemije početkom 2020. godine, što bi, kažu analitičari, moglo dodatno usporiti oporavak gospodarstva.

No, podršku burzi u Šangaju pruža nada ulagača da će kineske vlasti uvesti nove poticajne mjere kako bi ubrzale oporavak gospodarstva.

Većina ostalih azijskih burzi prati jučerašnji pad cijena dionica na Wall Streetu, što je posljedica strahovanja ulagača od daljnjeg usporavanja oporavka američkog gospodarstva, s obzirom na nastavak širenja delta varijante koronavirusa.

U fokusu je ulagača bio i prijedlog predsjednika SAD-a Joe Bidena o proračunskom paketu vrijednom 3.500 milijardi dolara, koji uključuje povećanje korporativnog poreza s 21 na 26,5 posto.

Predložene porezne izmjene mogle bi, prema analitičarima Goldman Sachsa, smanjiti zarade kompanija iz S&P 500 indeksa u idućoj godini za otprilike 5 posto.

Tako je jučer na najvećoj svjetskoj burzi nastavljeno klizanje cijena dionica koje, uz kraće prekide, traje već desetak dana. Od početka mjeseca S&P 500 indeks oslabio je 1,8 posto. No, od početka godine i dalje je na dobitku više od 18 posto.

„Moguće je da je tržište spremno za korekciju cijena dionica, s obzirom na njihov snažan rast od početka godine. Većina gospodarskih pokazatelja je slabija nego što se očekivalo, što se poklapa sa širenjem delta varijante virusa”, kaže Paul Nolte, portfelj menadžer u tvrtki Kingsview Asset Management.

Tržišta su, također, fokusirana na to kada će američka središnja banka Fed službeno najaviti smanjenje poticaja.

„Na tržištima vlada nesigurnost dok ulagači čekaju kada će Fed početi smanjivati iznose za kupnju obveznica, što će ovisiti o situaciji na tržištu rada i inflaciji”, kaže Sean Debow, direktor u tvrtki Eurizon Asset Management.

Jučer je objavljeno da su u kolovozu potrošačke cijene u SAD-u porasle 0,3 posto u odnosu na prethodni mjesec, a 5,3 posto u odnosu na lanjski kolovoz. Premda je inflacija i dalje vrlo visoka, ulagači se nadaju da je, kako to tvrde čelnici američke središnje banke, privremena.

U Britaniji je, pak, prema jutros objavljenom izvješću inflacija u kolovozu porasla na 3,2 posto, s 2 posto mjesec dana prije, što je ponajviše posljedica rasta cijena u restoranima.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter